برای دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید مشاوره تلفنی

مشاوره حقوقی شرکت ها

برای

مشاوره رایگان

کلیک کن
مشاوره رایگان

فرقی نمی‌کند که در چه مرحله‌ای از تأسیس شرکت خود قرار دارید؛ از همان ابتدا که برای ثبت شرکت اقدام می‌کنید، با مجموعه‌ای از مسائل حقوقی و مواد قانونی مواجه می‌شوید. طبیعی است که صاحبان شرکت‌ها آگاهی و شناخت چندانی از مسائل قانونی اداره ثبت شرکت‌ها نداشته باشند. دقیقاً در همین‌جا است که مفهومی به نام وکیل شرکت موضوعیت پیدا می‌کند.

فیلتر بر اساس:

میلاد جعفری

غیرفعال

میلاد جعفری

(4.1)

call phone icon 552
مشاور و مدرس امور مالی،مالیاتی و سرمایه گذاری

13 سال حسابرس و مشاور مالی و مالیاتی و سرمایه گذاری در شرکت های بورسی، تولیدی ، بازرگانی ، خدماتی و پیمانکاری و...

بیمه تامین اجتماعی

حسابرسی

...

1,000 تومان/دقیقه

مشاوره تلفنـی
امین مشرفی

غیرفعال

امین مشرفی

(4.6)

call phone icon 167
وکیل و مشاور حقوقی

۱۲ سال سابقه وکالت و انجام پرونده های متعدد با موضوعات مختلف اعم از حقوقی ، کیفری و خانواده

حقوقی ملکی

حقوقی قراردادها

...

5,000 تومان/دقیقه

مشاوره تلفنـی
حمیدرضا محجوبی

غیرفعال

حمیدرضا محجوبی

(4.4)

call phone icon 102
وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

وکیل پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری متخصص در امور کیفری، حقوقی، ثبتی، خانواده، تنظیم قرارداد، سایر امور حقوقی...

حقوقی قراردادها

حقوقی ملکی

...

5,000 تومان/دقیقه

مشاوره تلفنـی
مهدی عابدی

غیرفعال

مهدی عابدی

(4.4)

call phone icon 99
مشاوره در امور حقوقی

سابقه کار حقوقی ۲۰ سال،۵ سال مدیر حقوقی شرکت صنعتی، مشاور حقوقی، عضویت در هیئت مدیره شرکت

حقوقی شرکت ها

حقوقی ملکی

...

3,000 تومان/دقیقه

مشاوره تلفنـی
آرش حیدری

غیرفعال

آرش حیدری

(4.2)

call phone icon 97
مشاور در امور ثبتی، حقوقی، بیمه، تعزیرات حکومتی، اصناف و قانون کار

معاون حقوقی و املاک شهرداری بندر کنارک مشاور حقوقی، اداری و و بازرگانی شرکت‌های خصوصی شهر مشهد و شهرک‌های صنعتی حوزه مشهد امور حقوقی بانک دولتی امور حقوقی یکی از شرکت‌های...

حقوقی قراردادها

حقوقی شرکت ها

...

5,000 تومان/دقیقه

مشاوره تلفنـی
سید محمد برکات

غیرفعال

سید محمد برکات

(3.9)

call phone icon 79
مالیات - بیمه_ ثبت _ شهرداری _ خانواده _ ارث

دانشجو دکتری حقوق خصوصی _ مدرس دانشگاه غیرانتفاعی در واحد حقوق تجارت

بیمه تامین اجتماعی

حقوقی ملکی

...

1,000 تومان/دقیقه

مشاوره تلفنـی

فرقی نمی‌کند که در چه مرحله‌ای از تأسیس شرکت خود قرار دارید؛ از همان ابتدا که برای ثبت شرکت اقدام می‌کنید، با مجموعه‌ای از مسائل حقوقی و مواد قانونی مواجه می‌شوید. طبیعی است که صاحبان شرکت‌ها آگاهی و شناخت چندانی از مسائل قانونی اداره ثبت شرکت‌ها نداشته باشند. دقیقاً در همین‌جا است که مفهومی به نام وکیل شرکت موضوعیت پیدا می‌کند. وکیل شرکت شخصی است که دانش و آگاهی کافی از جزییات قوانین اداره ثبت شرکت‌ها و راه‌اندازی شرکت دارد.


حضور مشاور حقوقی شرکت‌ها در هر مجموعه‌ای و با هر سطح از فعالیت ضروری به نظر می‌رسد. صاحبان کسب‌وکار در بهترین حالت قادر خواهند بود که به اداره امور تخصصی مرتبط با فعالیت شرکت خود بپردازند. این وکیل شرکت است که مسائل حقوقی را پیگیری می‌کند. کارمنتو آماده ارائه خدمات مشاوره حقوقی شرکت، به تمام شرکت‌های فعال در سطح کشور است.

وکیل شرکت کیست؟

مطابق قانون، شرکت‌های حقوقی برای رسیدگی به پرونده‌های خود در محاکم قضایی نیاز به معرفی یک نماینده دارند. اما آیا این نماینده می‌تواند هر کسی باشد؟ پاسخ این پرسش قطعاً منفی است. نماینده‌ای که از طرف شرکت‌های حقوقی برای پیگیری امور به محاکم قضایی معرفی می‌شود، الزاماً باید دارای پروانه پایه یک دادگستری باشد.


به وکلایی که به‌صورت تخصصی در زمینه امور مرتبط با شرکت‌های حقوقی (اعم از دولتی و خصوصی) فعالیت می‌کنند، وکیل شرکت می‌گویند. این نام‌گذاری از این جهت انجام می‌شود که معمولاً این دسته از وکلا در سایر پرونده‌های حقوقی وارد نمی‌شوند و صرفاً با شرکت‌ها همکاری می‌کنند.


البته باید توجه داشت که وکیل شرکت صرفاً در زمینه رسیدگی به پرونده‌های شرکت در محاکم قضایی فعالیت نمی‌کند؛ بلکه کلیه امور مرتبط با مسائل حقوقی شرکت از تنظیم قراردادها گرفته تا پیگیری اسناد مالی شرکت، زیر نظر مشاور حقوقی صورت می‌گیرد.

مهم‌ترین مسائل حقوقی شرکت‌ها

ممکن است در ابتدا این‌طور به نظر برسد که به‌کارگیری وکیل شرکت موجب تحمیل هزینه‌های زیادی به شرکت می‌شود. اما نباید فراموش کرد که مهم‌ترین وظیفه مدیران شرکت‌ها، حراست از دارایی‌ها و کیان شرکت است. بدون شک مسائل حقوقی شرکت‌ها به‌عنوان یکی از ارکان اساسی برای تحقق این وظیفه مهم مدیران به شمار می‌آید. با توجه به تخصصی بودن مسائل حقوقی، مدیران شرکت نمی‌توانند به‌خوبی این مسائل را مدیریت کنند. به همین جهت حضور وکیل شرکت در هر کسب و کاری به‌عنوان یک ضرورت به شمار می‌آید.


در همین راستا برخی از مهم‌ترین مسائل حقوقی که شرکت‌ها با آن‌ها مواجه هستند، عبارت‌اند از:

 • پیگیری امور مرتبط با ثبت یا انحلال شرکت

 • اخذ کد اقتصادی و تشکیل پرونده مالیاتی شرکت

 • تکمیل و ارسال اظهارنامه‌های مالیاتی شرکت و پیگیری امور مرتبط با آن

 • اخذ گواهی ارزش افزوده

 • پیگیری مسائل بیمه کارکنان شرکت

 • پیگیری مسائل بانکی شرکت از جمله اخذ ضمانت‌نامه‌های بانکی

 • پیگیری مسائل حقوقی مرتبط با جابه‌جایی سهام شرکت

 • افزایش یا کاهش سرمایه شرکت

 • پیگیری استخدام یا اخراج کارکنان شرکت

 • تنظیم انواع و اقسام قراردادهای حقوقی شرکت

 • پیگیری امور حقوقی مرتبط با تشکیل جلسات مجمع شرکت و ثبت صورت جلسات

 • مذاکرات شرکت با اشخاص و شرکت‌های ثالث در زمینه‌های گوناگون

 • پیگیری پرونده‌های حقوقی شرکت در محاکم قضایی

 • پیگیری امور حقوقی مرتبط با مناقصات و مزایدات شرکت

وظایف وکیل شرکت

مشاور حقوقی شرکت‌ها در چارچوب قراردادی که با یک شرکت تنظیم می‌کند، وارد تعامل با آن مجموعه می‌شود. همان‌طور که مشاهده کردید، مجموعه مسائل حقوقی که یک شرکت با آن مواجه است، بسیار متنوع و در برخی موارد پیچیده است. یک شرکت در قراردادی که با وکیل امضا می‌کند، مجموعه خواسته‌ها و انتظارات خود را از وکیل مطالبه می‌کند.

در برخی مواقع وکیل صرفاً امور مرتبط با دعاوی حقوقی شرکت در محاکم قضایی را بر عهده می‌گیرد. اما در برخی مواقع شرکت بسیاری از امور حقوقی دیگر خود از جمله تنظیم و پیگیری قراردادها، امور مالیاتی، مذاکرات شرکت، بیمه کارکنان، نقل و انتقال سهام و ... را نیز به وکیل محول می‌کند.

ویژگی‌های وکیل مناسب برای شرکت‌ها

برای انتخاب مشاور حقوقی شرکت‌ باید به چند نکته اساسی دقت نمود که مهم‌ترین آن‌ها را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:


1.    یک وکیل شرکتی باید به‌صورت تخصصی روی امور حقوقی مرتبط با شرکت‌ها فعالیت کند. وکلایی که در چندین موضوع به طور هم‌زمان فعالیت می‌کنند، معمولاً از تسلط کافی روی مباحث حقوقی شرکت‌ها برخوردار نیستند.


2.    قانون به طور دائمی در حال به‌روزرسانی است و طبعاً مسائل مرتبط با مشاوره حقوقی شرکت‌ها نیز دائماً دستخوش تغییر می‌شوند. وکیل شرکتی خوب موظف است که همگام با تغییر مواد قانونی خود را به‌روز نگه دارد.


3.    وکلای شرکتی همواره باید منافع شرکت را در تصمیم‌گیری‌ها و اقدامات خود در نظر بگیرند. در همین راستا وکیل شرکت باید همواره به دنبال بهترین و در عین حال کم‌هزینه‌ترین راه‌ها برای حل‌وفصل امور حقوقی شرکت باشد.


4.    وکیل شرکت باید در ترسیم فرآیندهای حقوقی شرکت کاملاً شفاف عمل کند. به این مفهوم که مدیران شرکت در جریان تمام امور مرتبط با واحد حقوقی شرکت خود قرار بگیرند و در خصوص نحوه رسیدگی به آن‌ها کاملاً آگاه شوند.

اهمیت استفاده از مشاوره حقوقی شرکت‌ها

نظام مسائلی که یک شرکت با آن مواجه است، کاملاً در روند پیشرفت آن اثرگذار است. اگر شرکت نتواند مدیریت درستی روی مسائل حقوقی خود داشته باشد، در مسیر پیشرفت آن قطعاً اختلال جدی به وقوع می‌پیوندد. به دلیل تخصصی بودن مسائل حقوقی و همچنین دامنه گسترده آن‌ها، این امکان وجود ندارد که بدون بهره‌گیری از مشاوره حقوقی، شرکت‌ها بتوانند امور خود را مدیریت و کنترل کنند. وکیل شرکت با اقدامات خود نقش بسیار مؤثری در حراست از اموال و دارایی‌های شرکت دارد.


یک نکته مهم دیگر در خصوص حضور مشاور حقوقی شرکت‌ها وجود دارد؛ مدیران شرکت‌ها با محول کردن مسائل حقوقی به وکیل، از زیر فشار نسبتاً سنگین مسائل حقوقی خارج می‌شوند. به این ترتیب تنش‌های روانی ناشی از این مسائل از روی دوش مدیران شرکت برداشته می‌شود. در نتیجه می‌توانند تمام تمرکز خود را صرف پیشبرد سایر امور مرتبط شرکت کنند.

روش‌های مشاوره حقوقی شرکت‌ها در کارمنتو

کارمنتو با گرد هم آوردن تعدادی از مجرب‌ترین مشاوران در زمینه امور حقوقی آماده ارائه خدمات مشاوره حقوقی شرکت به تمام شرکت‌های فعال در سطح کشور است. در همین راستا روش‌های مختلفی برای ارائه این خدمات در کارمنتو در نظر گرفته شده است که عبارت‌اند از:

 • مشاوره تلفنی: در هر نقطه از ایران که حضور دارید، می‌توانید از مشاوره حقوقی شرکت به‌صورت تلفنی از طریق کارمنتو بهره‌مند شوید. بنابراین در ابتدا اپلیکیشن کارمنتو را نصب کنید، سپس با ایجاد حساب کاربری، مشاور خود را بر اساس رزومه و سوابق شغلی انتخاب نموده تا تماس تلفنی از طریق مخابرات با شما امکان پذیر شود.

 • مشاوره آنلاین رایگان: در کارمنتو سرویس پاسخ‌گویی رایگان برای پاسخ به سؤالات نمایندگان شرکت‌ها در زمینه امور حقوقی ایجاد شده است. با کمک این بخش می‌توانید در حداقل زمان ممکن و بدون نیاز به‌صرف هزینه پاسخ سؤالات خود در زمینه امور حقوقی شرکت را دریافت کنید.

سوالات متداول

امکان دریافت مشاوره حقوقی شرکتی در کارمنتو برای چه شرکت‌هایی وجود دارد؟

قابلیت دریافت مشاوره‌های تخصصی برای تمامی شرکت‌ها اعم از شرکت‌های سهامی خاص و عام، دانش بنیان، با مسئولیت محدود و دیگر شرکت‌ها از طریق اپلیکیشن کارمنتو وجود دارد.

وکیل شرکت یا مشاور حقوقی شرکتی کیست؟

به فردی متخصص گفته می‌شود که با آگاهی کامل و علم به مسائل حقوقی شرکت ها، مسیر را برای پیشبرد اهداف آینده نگر شرکت هموار می‌سازد.

آیا امکان دریافت مشاوره حقوقی شرکتی به صورت رایگان و 24 ساعته وجود دارد؟

بله، شما می‌توانید در هر ساعت از شبانه روز از مشاوره ‌های تخصصی آنلاین در کارمنتو بهره‌مند شوید.

مطالب مرتبط با حوزه حقوقی شرکت ها

امور حقوقی
مدت مطالعه : 5 دقیقه

سفته چیست و چه قوانینی دارد؟

تاریخ ایجاد: 12 شهریور 1401
امور حقوقی
مدت مطالعه : 1 دقیقه

صفر تا صد اصول و اصطلاحات مناقصه

تاریخ ایجاد: 21 تیر 1400
امور حقوقی
مدت مطالعه : 5 دقیقه

قانون جدید چک در سال 1401

تاریخ ایجاد: 11 آذر 1400

نظرات کاربران