karmento logo خدمات مشاوره
مالی و مالیاتی مالی و مالیاتی
بیمه و قانون کار بیمه و قانون کار
امور حقوقی امور حقوقی
بازاریابی و فروش بازاریابی و فروش
کارآفرینی کارآفرینی
منابع انسانی منابع انسانی
امور ثبتی امور ثبتی
برنامه نویسی برنامه نویسی
تجارت و بازرگانی تجارت و بازرگانی
دانش بنیان دانش بنیان

تمامی زیرحوزه‌‌های‌ مالی و مالیاتی

تمامی زیرحوزه‌‌های‌ بیمه و قانون کار

تمامی زیرحوزه‌‌های‌ امور حقوقی

تمامی زیرحوزه‌‌های‌ بازاریابی و فروش

تمامی زیرحوزه‌‌های‌ کارآفرینی

تمامی زیرحوزه‌‌های‌ منابع انسانی

تمامی زیرحوزه‌‌های‌ امور ثبتی

تمامی زیرحوزه‌‌های‌ برنامه نویسی

تمامی زیرحوزه‌‌های‌ تجارت و بازرگانی

تمامی زیرحوزه‌‌های‌ دانش بنیان

انجام پروژه مشاوره رایگان مقالات

خدمات مشاوره

مالی و مالیاتی

مالی و مالیاتی

تمامی زیر حوزه های مالی و مالیاتی

بیمه و قانون کار

بیمه و قانون کار

تمامی زیر حوزه های بیمه و قانون کار

کارآفرینی

کارآفرینی

تمامی زیر حوزه های کارآفرینی

منابع انسانی

منابع انسانی

تمامی زیر حوزه های منابع انسانی

امور ثبتی

امور ثبتی

برنامه نویسی

برنامه نویسی

تمامی زیر حوزه های برنامه نویسی

تجارت و بازرگانی

تجارت و بازرگانی

تمامی زیر حوزه های تجارت و بازرگانی

دانش بنیان

دانش بنیان

تمامی زیر حوزه های دانش بنیان

انجام پروژه مشاوره رایگان مقالات

ثبت اختراع و مالکیت فکری

مشاوره ثبت اختراع و مالکیت فکری

 نداشتن آشنایی کافی با ضوابط قانونی ثبت اختراع و مالکیت فکری در کشور موجب می‌شود که فرآیند ثبت اختراع و مالکیت فکری، طولانی و گاها پیچیده باشد. کارمنتو مجرب‌ترین مشاورین را در اختیار شما قرار می‌دهد تا در این مسیر تنها نباشید.

فیلترها

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

مرتب سازی براساس
پیش فرض بیشترین مشاوره بالاترین امتیاز دارای تخفیف
مریم جعفری
مریم جعفری
مشاوره امور ثبتی و حقوقی
150+ مشاوره
karmento
5
احسان حبیبی
احسان حبیبی
وکیل پایه یک دادگستری
100+ مشاوره
karmento
4
سامان گلابتونی
سامان گلابتونی
کارشناس مالکیت فکری
100+ مشاوره
karmento
3
محمدمهدی قاسمیان گرجی
محمدمهدی قاسمیان گرجی
مشاور حوزه کسب و کار و برندینگ
50+ مشاوره
karmento
3
عنایت اله مرشدی
عنایت اله مرشدی
مشاور و مربی ایجاد و توسعه کسب وکار
250+ مشاوره
karmento
5
ساعده صادقی
ساعده صادقی
مشاوره امور ثبتی
0+ مشاوره
karmento
5

خدمات کارمنتو

مالکیت فکری و ثبت اختراع

نگاهی مختصر به مفهوم مالکیت فکری یا معنوی در درک اهمیت مشاوره حقوقی ثبت اختراع و مالکیت فکری مفید است. تمرکز مالکیت فکری روی ابداعات، اختراعات و همچنین دستاوردهای ذهنی افراد است. قانون مالکیت فکری یک مسئله پذیرفته شده در تمام دنیا به شمار می‌رود. وقتی فردی، محصولی جدید با کاربردهای معین تولید می‌کند، علاوه بر منافع اقتصادی، باید از منافع معنوی اختراع خود نیز بهره‌مند شود.

حق مالکیت معنوی این امکان را فراهم می‌کند که یک فرد پس از ابداع محصول، برای همیشه آن را تحت اختیار و تملک معنوی خود دربیاورد. در این صورت سایر افراد جامعه نمی‌توانند نسبت به این محصول ادعایی داشته باشند؛ چراکه به طور کامل تحت مالکیت شخص مخترع قرار دارد. به عبارت بهتر، مالکیت معنوی یا فکری ابزاری برای پاسداری از حقوق مخترعین به شمار می‌رود.

ذکر این نکته نیز ضروری است که مسئله مالکیت فکری از جنبه داخلی یا بین‌المللی بودن اثر تقسیم‌بندی می‌شود. ثبت مالکیت فکری یک اثر در داخل کشور یا در سطح دنیا به سبب قوانین مختلفی که وجود دارد، فرایندهای متفاوتی دارد.

اهمیت ثبت اختراع و مالکیت فکری

تصور کنید که مفهومی به نام مالکیت فکری یا معنوی وجود نداشت. در این صورت چه اتفاقاتی در نبود این حق مالکیت رخ می‌داد؟ طبیعتاً فضا برای سوءاستفاده از اختراعات و تولیدات جدید کاملاً باز می‌شد. فردی که پس از مدت‌ها تلاش، نتیجه زحمات خود را در قالب خلق یک محصول جدید عرضه می‌کرد، به هیچ عنوان امکان انتفاع از آن را نداشت. چراکه اساساً حقی برای او به رسمیت شناخته نمی‌شد و محصول خلق شده تحت مالکیت او قرار نمی‌گرفت.

اما به موجب قانون مالکیت معنوی و ثبت اختراع، روابط اقتصادی پیرامون اختراعات جدید نظام‌مند شده است. اکثر مخترعین دانش فنی و تخصصی لازم را در حوزه کاری خود دارند؛ اما به هیچ عنوان سرمایه و توان اقتصادی لازم را برای تجاری‌سازی اختراعات خود ندارند. در نتیجه مجبور هستند که برای این منظور نزد سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی مراجعه کنند. در صورتی که مالکیت فکری محصول تحت اختیار آن‌ها نباشد، سرمایه‌گذاران هیچ تعهدی برای شراکت با مخترعین نخواهند داشت. در مثال عامیانه این اتفاق باعث می‌شود که در عمل سر صاحب اختراع بی‌کلاه بماند و هیچ منفعت اقتصادی عاید او نشود.

چرا باید از مشاوره حقوقی ثبت اختراع استفاده کنیم؟

اهمیت مشاوره ثبت اختراع در طول چند سال اخیر بسیار بیشتر شده است؛ چراکه فضای اقتصادی به هیچ عنوان جای تعارف کردن نیست و کوچک‌ترین سهل‌انگاری موجب از بین رفتن مدت‌ها تلاش و زحمت افراد صاحب اختراع می‌شود.

در کنار این مسئله، قوانین مختلفی در طول سال‌های گذشته در راستای ثبت اختراع و مالکیت فکری در کشور به تصویب رسیده است. طبیعی است که افراد مختلف اطلاعات تخصصی در این زمینه نداشته باشند. به همین دلیل معمولاً ورود شخصی افراد در مسیر ثبت اختراع با پیچیدگی‌های بسیار زیادی همراه می‌شود. بوروکراسی اداری در کشور ما نیز بر پیچیدگی فرآیند ثبت اختراع می‌افزاید. اینجاست که مسئله مشاوره حقوقی ثبت اختراع اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند.

مشاوره ثبت اختراع به افراد صاحب اثر کمک می‌کند تا در کمترین زمان ممکن نسبت به فرایندهای قانونی ثبت اختراع و مالکیت فکری محصول خود اطلاع پیدا کنند. به این ترتیب، افراد می‌توانند با پشت سر گذاشتن مراحل اداری و قانونی اختراع خود را برای همیشه به نام خود ثبت و ضبط کنند.

نگاهی به برخی مزایای ثبت اختراع در ایران

اهمیت اخذ مشاوره مالکیت فکری به سبب بهره‌مندی از مزایایی است که با ثبت اختراع در کشور عاید افراد می‌شود. برخی از مهم‌ترین مزایای ثبت اختراع در ایران را می‌توان در موارد زیر خلاصه نمود:

 • با ثبت اختراع امکان شرکت در جشنواره جوان خوارزمی برای مخترعین فراهم می‌شود. به این ترتیب در صورت کسب موفقیت در این جشنواره امکان کسب سهمیه بورسیه برای ورود به دانشگاه از طریق کنکور سراسری برای صاحب اثر فراهم است.
 • با ثبت اختراع امکان بهره‌مندی از مزایای اخذ پروژه جایگزین برای خدمت سربازی بهره‌مند می‌شوید.
 • با ثبت اختراع امکان بهره‌مندی از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان برای صاحب اثر مهیا می‌شود.
 • با ثبت اختراع فرآیند ثبت و تأسیس شرکت دانش‌بنیان آسان‌تر می‌شود.

چه موقع باید از مشاوره ثبت اختراع استفاده کنیم؟

برای دریافت مشاوره ثبت اختراع باید زمانی که از به ثمر رسیدن محصول نهایی خود مطمئن شدید، اقدام نمایید. به این ترتیب با برگزاری یک یا چند جلسه مشاوره حقوقی ثبت اختراع از تمام روندهایی که باید برای این منظور طی کنید، اطلاع حاصل خواهید کرد.

مشاوره مالکیت فکری و ثبت اختراع شامل موارد زیر می‌شود:

 • مشاوره مراحل ثبت اختراع
 • مشاوره مدت‌زمان مجاز ثبت اختراع
 • مشاوره در خصوص هزینه ثبت اختراع در مراجع ذی‌صلاح
 • مشاوره روش‌های ثبت اختراع
 • مشاوره نحوه بهره‌مندی از مزایای ثبت اختراع
 • مشاوره آشنایی با سازمان‌های مرتبط با ثبت اختراع

هزینه مشاوره حقوقی ثبت اختراع

صحبت در خصوص هزینه مشاوره ثبت اختراع وابسته به روش‌های مشاوره است. مشاوره حقوقی ثبت اختراع در کارمنتو به‌صورت حضوری، تلفنی و اینترنتی امکان‌پذیر است. هر کدام از این روش‌ها هزینه خاص خود را دارد. طبیعی است که هزینه مشاوره مالکیت فکری حضوری در مقایسه با دو روش دیگر بیشتر باشد.

مسئله مهم بعدی در تعیین هزینه مشاوره حقوقی ثبت اختراع، تخصص و تجربه شخص مشاور است. مشاور ثبت اختراع و مالکیت فکری باید از تخصص و تجربه کافی در زمینۀ ثبت موفق اختراعات و مالکیت فکری محصولات مختلف برخوردار باشد؛ بنابراین ضمن در نظر گرفتن این موضوع مهم در انتخاب مشاور ثبت اختراع، بدیهی است که هر چه تخصص و سابقه مشاور در این زمینه بیشتر باشد، هزینه مشاوره ثبت اختراع نیز بالاتر خواهد بود.

روش مشاوره حقوقی ثبت اختراع

در کارمنتو سه روش برای ارائه مشاوره حقوقی ثبت اختراع به صاحبان اختراع در نظر گرفته شده است که عبارت‌اند از:

 • مشاوره حضوری: در سایت کارمنتو لیست تعدادی از بهترین و مجرب‌ترین مشاوران حوزه ثبت اختراع و مالکیت فکری در اختیار شما عزیزان قرار داده می‌شود. با مطالعه سوابق مشاوران می‌توانید نسبت به انتخاب گزینه مناسب خود برای اخذ مشاوره ثبت اختراع اقدام کنید. سپس با تعیین وقت ملاقات برای مشاوره حضوری مراجعه کنید. توجه داشته باشید که هزینه مشاوره حضوری نسبت به دو روش بعد بیشتر است.
 • مشاوره تلفنی: فرقی نمی‌کند که در کدام شهر ایران ساکن هستید؛ کارمنتو با فراهم آوردن زیرساخت مشاوره تلفنی ثبت اختراع، امکان بهره‌مندی از بهترین مشاوران را برای صاحبان اختراع در تمام کشور به طور مساوی به وجود آورده است. مشاوره تلفنی ثبت اختراع علاوه بر آن که هزینه کمتری در بر دارد، موجب صرفه‌جویی در وقت نیز می‌شود.
 • مشاوره اینترنتی رایگان: در کارمنتو امکان برخورداری از مشاوره رایگان ثبت اختراع نیز فراهم شده است. سرویس پرسش و پاسخ کارمنتو برای این منظور در نظر گرفته شده است. به این ترتیب می‌توانید سوالات خود در زمینه مشاوره ثبت اختراع را در این سرویس رایگان مطرح کنید و پاسخ سوالات را در کوتاه‌ترین زمان ممکن دریافت نمایید