برای دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید مشاوره تلفنی
مالی و مالیاتی

راهنمای ارسال اظهارنامه مالیاتی

 • مدت مطالعه: 5دقیقه
 • 06 تیر 1401
 • 0 نظر
راهنمای ارسال اظهارنامه مالیاتی

اخذ مالیات از شهروندان، یکی از منابع درآمد دولت در تمام جوامع محسوب می‌شود. مالیات‌ها به صورت مستقیم یا غیرمستقیم دریافت می‌شوند و معیارهای مختلفی برای تعیین میزان آن وجود دارد. از جمله گروه‌هایی که شامل پرداخت مالیات می‌شوند عبارتند از تاجران، کسبه بازار و صاحبان مشاغل مختلف. میزان مالیاتی که باید ایشان بپردازند بر اساس اظهارات خودشان در رابطه با عملکرد اقتصادی سالانه‌شان می‌باشد. در واقع این افراد وظیفه دارند، هر ساله گزارشی از کسب و کار خود که شامل درآمد، هزینه‌ها، سود و زیان می‌شود به اداره امور مالیاتی بدهند. این گزارش به وسیله فرمی که از سوی اداره مذکور در اختیار این افراد قرار می‌گیرد ارائه داده می‌شود. تکمیل این فرم که اظهارنامه مالیاتی نام دارد، امروزه به صورت الکترونیکی انجام می‌شود. ممکن است برخی از افراد با نحوه انجام این کار آشنا نباشند. بنابراین در این مقاله سعی کرده‌ایم اطلاعات کاملی در این رابطه ارائه داده و نحوه صحیح پر کردن و ارسال اظهارنامه مالیاتی را برای شما بیان کنیم.

برای دریافت خدمات مشاوره مالیاتی کارمنتو، با نصب اپلیکیشن کارمنتو از خدمات این مجموعه بهره‌مند شوید.

اظهارنامه مالیاتی چیست؟

اظهارنامه مالیاتی همان‌طور که گفتیم، فرمی است که هر ساله، افراد شاغل که مشمول به مالیات می‌شوند پر کرده و به اداره امور مالیاتی ارسال می‌کنند. این فرم شامل تمام اطلاعات مالی افراد از قبیل میزان سود و زیان و درآمد خالص آن‌ها می‌شود و به عبارتی می‌توان گفت کارنامه اقتصادی فرد به شمار می‌آید. از اطلاعات وارد شده در این فرم برای تعیین میزان مالیات دقیق و عادلانه استفاده می‌شود. در واقع فرم مذکور در صورتی که خطایی در آن وجود نداشته باشد، مبنای تعیین میزان مالیات پرداختی هر فرد می‌شود. بنابراین ارسال اظهارنامه مالیاتی باید کاملاً صحیح و اصولی و با دقت تمام پر شود.

بیشتر بخوانید: نکاتی که قبل از رسیدگی به گزارشات فصلی باید بدانید

مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی ۱۴۰۱

تکمیل اظهارنامه مالیاتی از سوی افراد حقیقی و حقوقی فعال در عرصه اقتصادی در واقع یک عمل اختیاری نیست و قانونی است که حتماً باید توسط همه رعایت شود. در غیر این صورت، فرد مورد نظر مرتکب تخلف شده و ناچار است علاوه بر مالیات، جریمه تعیین شده را نیز بپردازد. از این رو هر ساله تاریخ مقرری برای تکمیل این اظهارنامه تعیین می‌شود و همه افراد مشمول می‌بایست تا پایان این تاریخ، فرم مربوط به خود را تکمیل کرده و در اختیار اداره مالیاتی قرار دهند. این تاریخ برای افراد حقیقی و حقوقی متفاوت است. افراد حقیقی تا پایان خرداد ماه هر سال و افراد حقوقی، حداکثر تا چهار ماه پس از پایان سال مالی موظف به انجام این کار می‌باشند. سال مالی افراد حقوقی توسط شرکت‌های مربوطه تعیین می‌شود و ممکن است با سال مالی اداره امور مالیات تفاوت داشته باشد.

امسال هم مثل سال‌های قبل مهلت معینی برای ارائه اظهارنامه مالیاتی تعیین شده است. این مهلت به دلیل شرایط کرونا و اوضاع اقتصادی حاکم بر کشور طی سال‌های اخیر تمدید شده و به این ترتیب، اشخاص حقوقی می‌توانند تا پانزدهم تیر ماه جهت ثبت نام اظهارنامه و ارسال آن اقدام نمایند. همچنین اشخاص حقوقی نیز شامل این تمدید مهلت شده‌اند و ایشان نیز می‌توانند تا هفتم شهریور ماه سال جاری، این کار را انجام دهند.

مدارک مورد نیاز برای تکمیل اظهارنامه مالیاتی

به طور کلی مدارک مورد نیاز جهت تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی به شرح زیر می‌باشند:

 • اطلاعات مورد نیاز برای تشکیل پرونده که شامل شناسه ملی، کد اقتصادی، شماره واحد مالیاتی و ... می‌شود.
 • اطلاعات هویتی که شامل اطلاعات شخصی و مکانی و همچنین مجوزهای اقتصادی می‌باشد.
 • اطلاعات مربوط به ملک اقامتگاه مجاز
 • درآمد مشمول مالیات و معافیت‌ها و بخشودگی‌هایی که شامل آن می‌شود.
 • میزان کالا یا مواد فروشی موجود در آغاز و پایان دوره
 • میزان واردات و صادرات
 • صورت حساب سود و زیان
 • ترازنامه
 • تعیین تعداد کارکنان و همچنین اطلاعات مربوط به شریکان
 • ارائه لیست سهامداران و تعیین میزان سهام آن‌ها
 • شماره حساب بانکی مربوط به حساب فعالیت شغلی و اطلاعات مربوط به آن
 • تاریخ پرداخت و شماره فیش مالیات‌های پرداخت شده.

مشاغل مختلفی شامل پرداخت مالیات بر درآمد می‌شوند. از آنجا که نوع فعالیت، میزان فعالیت و  مبلغ درآمد همه آن‌ها به یک اندازه نیست و تفاوت‌های فراوانی با همدیگر دارند، افراد مشمول بر مالیات به گروه‌های مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند که عبارت‌اند از:

 • گروه اول: مجموع درآمد از طریق فروش کالا و خدمات بیش از سه میلیارد تومان باشد.
 • گروه دوم: مجموع درآمد از طریق فروش کالا و خدمات در محدوده یک تا سه میلیارد تومان باشد.
 • گروه سوم: اشخاص حقیقی‌ای که در گروه اول یا دوم قرار نمی‌گیرند در این گروه قرار دارند.

هر کدام از گروه‌ها موظف‌اند مدارک مربوط به شغل خود را در اختیار اداره امور مالیاتی قرار دهند. بنابراین برخی از مدارک برای برخی از مشاغل حذف خواهد شد. پس ابتدا گروه مالیاتی خود را مشخص کنید و سپس مدارک مورد نیاز را آماده بفرمایید.
 

همچنین بخوانیم: گزارش خرید و فروش فصلی بر اساس ماده 169 قانون مالیات مستقیم

نحوه ثبت‌نام اظهارنامه مالیاتی

تا چند سال پیش، تمام مودیان مالیاتی موظف بودند که اظهارنامه مالیاتی را به صورت برگه فرم کاغذی پر کرده و به اداره امور مالیاتی تحویل دهند. اما در سال‌های اخیر، با راه‌اندازی خدمات الکترونیکی از سوی این سازمان و تکمیل فرم اظهارنامه بسیار آسان‌تر شده است. کافی است به سایت سازمان امور مالیاتی کشور مراجعه کرده و اطلاعات لازم را در فرم مربوطه وارد نمایند. این روش موجب کاهش صرف هزینه و زمان برای شاغلین شده است. گفتنی است که ثبت‌نام از طریق این سایت در چهار مرحله انجام می‌گیرد که شامل پیش ثبت‌نام، ثبت‌نام، راستی آزمایی و مرحله نهایی می‌شود. در ادامه مراحل کامل ثبت و ارسال اظهارنامه مالیاتی را بیان می‌کنیم. برای انجام پیش ثبت‌نام و ثبت‌نام این کارها را انجام دهید:

با وارد کردن عبارت «سامانه الکترونیکی مالیاتی» در محل جستجوی مرورگر، وارد صفحه اصلی سایت شوید. همچنین می‌توانید برای این کار، نشانی tax.gov.ir را وارد نمایید.

 1. حال بر روی گزینه «ثبت نام» کلیک کنید.
 2. اطلاعات درج شده در صفحه جدید که شامل مقررات مربوط به ثبت‌نام در این سامانه می‌باشد را با دقت مطالعه کنید.
 3. حال دکمه ورود به ثبت‌نام را انتخاب نمایید.
 4. پس از انتخاب نوع مؤدی، اطلاعات شماره ملی خود را وارد کنید.
 5. عبارت امنیتی را در کادر مربوطه وارد کرده و بر روی گزینه ورود به ثبت‌نام کلیک بفرمایید.
 6. حال باید گزینه «پیش ثبت‌نام» را انتخاب کنید.
 7. کد پستی اقامتگاه محل کار خود و همچنین شماره موبایلتان را وارد کنید و پس از نوشتن عبارت امنیتی در کادر مشخص شده، گزینه «پیش ثبت‌نام جدید» را انتخاب کنید.

نحوه پر کردن و ارسال اظهارنامه مالیاتی

پس از ثبت‌نام در سایت اصلی سازمان امور مالیاتی و دریافت کد رهگیری لازم است نرم‌افزار مربوطه را دانلود کنید و از طریق آن جهت پر کردن فرم اظهارنامه مالیاتی و ارسال آن به سازمان اقدام نمایید. ورود به این نرم‌افزار و عملیات پر کردن فرم بسیار ساده بوده و مشابه همان فرم‌های کاغذی قدیمی است. شما باید اطلاعات کامل و دقیق را در صفحات «۲۵ صفحه» مربوطه وارد کنید. توجه داشته باشید که گزینه‌هایی که با علامت ستاره و رنگ قرمز مشخص شده‌اند حتماً باید پر شوند. وگرنه ارسال اظهارنامه مالیاتی امکان‌پذیر نخواهد بود. به طور خلاصه مهم‌ترین کارهایی که باید انجام دهید عبارت‌اند از:

 • مشخصات شخصی را در صفحه اول وارد کنید.
 • مشخصات و اطلاعات مربوط به شریکان خود را وارد کنید.
 • در صفحه سوم درآمد و هزینه‌ها را وارد نمایید.
 • تاریخ را به صورت بازه زمانی مشخص کنید.
 • در صفحه چهارم باید سود و زیان را به طور دقیق مشخص کنید.

کسانی که موظف به پر کردن اظهارنامه مالیاتی هستند

به طور خلاصه تمام اشخاص حقیقی و حقوقی که در حوزه‌های مختلف کسب و کار، چه در زمینه فروش کالا و چه ارائه خدمات فعالیت دارند و شامل معافیت‌های مالیاتی نمی‌شوند باید اظهارنامه مالیاتی پر کنند. شایان ذکر است که انجام این کار که همان خود اظهاری مالیاتی نامیده می‌شود برای هر فرد یک امتیاز محسوب می‌شود و در عین حال، خودداری از آن، نوعی تخلف به شمار آمده و شامل جریمه می‌شود. اگر جزو گروه‌های زیر هستید باید نسبت به پر کردن این فرم و ارسال اظهارنامه مالیاتی در زمان مشخص شده از سوی سازمان امور مالیاتی اقدام نمایید:

 • گروه اول: اشخاص حقیقی یا حقوقی که مشغول فعالیت اقتصادی در ایران هستند و از مالیات معاف نمی‌باشند.
 • گروه دوم: اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی که در خارج از کشور فعالیت تجاری و اقتصادی انجام می‌دهند.
 • گروه سوم: اشخاص حقیقی و حقوقی که در خارج از ایران اقامت دارند اما درآمدشان از داخل کشور است.
 • گروه چهارم: اشخاص حقیقی و حقوقی غیر ایرانی که در ایران مشغول کسب و کار هستند.

خدمات مشاوره مالیاتی در کارمنتو

همانطور که گفتیم مالیاتی که برای مشاغل فردی یا سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف در نظر گرفته می‌شود، بر مبنای اطلاعات ارائه شده از سوی خود ایشان است. گاهی ممکن است برخی از حسابرسی‌ها که تابع قوانین پیچیده و مختلفی هستند بسیار تخصصی و دشوار باشند. چنین اموری نه تنها منجر به اتلاف وقت و هزینه فراوان برای شرکت و فرد می‌شود، بلکه ممکن است منجر به پرداخت مالیات‌های سنگین و غیرعادلانه شود و خسارات جبران‌ناپذیری را به بار آورد. بنابراین توصیه می‌کنیم برای آنکه عملیات ارسال اظهارنامه مالیاتی را کاملاً صحیح و اصولی انجام داده و مرتکب خطا نشوید ازخدمات مشاوره کسب و کار ارائه شده در کارمنتو بهره‌مند شوید. با این اپلیکیشن می‌توانید در هر مکان و زمانی با بهترین مشاوران مالیاتی در ارتباط باشید و راهنمایی‌های مورد نیاز را دریافت نمایید.

جمع بندی

طبق قانون تمام افراد حقیقی و حقوقی که دارای درآمد در زمینه‌های مختلف شغلی هستند باید سالانه هزینه‌ای را به عنوان مالیات به سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت نمایند. مقدار این مالیات‌ها از سوی سازمان و بر مبنای اظهارات خود افراد تعیین می‌گردد. این اظهارات در قالب یک فرم الکترونیکی ارائه شده است. فرم مذکور که اظهارنامه مالیاتی نام دارد باید در زمان معین و به صورت کاملاً دقیق پر شده و در اختیار سازمان قرار گیرد.

اشتراک گذاری
مشاورین مرتبط
اشکان آریانی

غیرفعال

اشکان آریانی

مشاور

(5.0)
 • user call card 8

سابقه مدیریت مالی و مالیاتی در شرکت های تولیدی ، بازرگانی و پیمانکاری

مرضیه امانی زاده مروج

غیرفعال

مرضیه امانی زاده مروج

حسابداری و مشاوره در خصوص امور مالی

(4.9)
 • user call card 69

دارای ۱۵ سال سابقه در امور حسابداری و مالی و مالیاتی انجام کلیه امور حسابداری و خدمات مالی

اصغر مهدی زاده

فعال

اصغر مهدی زاده

کارشناس ارشد مالیاتی

(4.2)
 • user call card 556

اینجانب دانشجوی دکتری حسابداری و سابقه فعالیت در حوزه های حسابداری ، مالیاتی و بیمه تامین اجتماعی به مدت بیش از 12 سال را دارم .

مطالب مرتبط

تاریخ ایجاد: 12 مرداد 1401
مالی و مالیاتی
مدت مطالعه : 6 دقیقه

صفر تا صد مالیات اینفلوئنسرها

تاریخ ایجاد: 05 مرداد 1401
تاریخ ایجاد: 20 تیر 1401

نظرات کاربران