مشاوره مالکیت فکری و ثبت اختراع

برای

مشاوره رایگان

کلیک کن
مشاوره رایگان

آگاهی از قوانین ثبت اختراع می‌تواند این فرآیند را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به انتها برساند. برای این منظور بهره‌گیری از مشاوره ثبت اختراع یک تصمیم هوشمندانه به شمار می‌آید و مشاورین کارمنتو تا انتهای این مسیر همراه شما هستند.

سایر زیرحوزه‌ها

ملکی شرکتی قرارداد

فیلتر بر اساس:

محمدمهدی قاسمیان گرجی

فعال

محمدمهدی قاسمیان گرجی

(0.0)

call phone icon 2
مشاور حوزه کسب و کار و برندینگ

با سلام و درود خدمت شما مدیران و سروران گرامی؛ اینجانب محمد مهدی گرجی متولد 1363 لیسانس مهندسی سیستم،لیسانس مهندسی صنایع گرایش تجزیه و تحلیل و فوق لیسانس مهندسی صنایع گرا...

راه اندازی کسب و کار

صادرات و واردات

...

3,000 تومان/دقیقه

دریافت مشاوره تلفنی
میلاد جعفری

غیرفعال

میلاد جعفری

(4.1)

call phone icon 520
مشاور و مدرس امور مالی،مالیاتی و سرمایه گذاری

13 سال حسابرس و مشاور مالی و مالیاتی و سرمایه گذاری در شرکت های بورسی، تولیدی ، بازرگانی ، خدماتی و پیمانکاری و...

بیمه تامین اجتماعی

حسابرسی

...

500 تومان/دقیقه

دریافت مشاوره تلفنی
جواد رزمجو

غیرفعال

جواد رزمجو

(0.0)

call phone icon 10
مشاور و مدرس امور حقوقی

رزومه ضمن اهدای سلام و احترام اینجانب فارغ التحصیل کارشناسی رشته حقوق قضایی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد جنوب تهران میباشم در خانواده ای عاشق حقوق پرورش یافته ام دو نفر...

ملکی

شرکتی

...

4,000 تومان/دقیقه

دریافت مشاوره تلفنی
سید محمد برکات

غیرفعال

سید محمد برکات

(4.3)

call phone icon 28
مالیات - بیمه_ ثبت _ شهرداری _ خانواده _ ارث

دانشجو دکتری حقوق خصوصی _ مدرس دانشگاه غیرانتفاعی در واحد حقوق تجارت

بیمه تامین اجتماعی

ملکی

...

1,000 تومان/دقیقه

دریافت مشاوره تلفنی

مشاوره ثبت اختراع و مالکیت فکری

بعضی از افراد معتقدند که اختراع کردن در مقایسه ثبت اختراع و مالکیت فکری در کشور ما راحت‌تر است. اما آیا واقعاً این طور است؟ شاید در وهله اول این مسئله درست به نظر برسد؛ اما واقعیت این است که نداشتن آشنایی کافی با ضوابط قانونی ثبت اختراع و مالکیت فکری در کشور موجب می‌شود که این شائبه به وجود بیاید. آگاهی از قوانین ثبت اختراع می‌تواند این فرآیند را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به انتها برساند. برای این منظور بهره‌گیری از مشاوره ثبت اختراع یک تصمیم هوشمندانه به شمار می‌آید. 


نباید فراموش کرد که در عصر تکنولوژی تنها شما نیستید که روی اختراع محصولات جدید، کار می‌کنید. شاید هم‌زمان افراد یا گروه‌های دیگری نیز مشغول کار کردن روی پروژه‌ای مشابه پروژه شما باشند؛ بنابراین به‌خاطر داشته باشید که اختراع یک محصول جدید پایان راه نیست؛ بلکه باید بلافاصله نسبت به ثبت اختراع و مالکیت فکری اثر خود اقدام کنید. در این صورت است که می‌توانید از مزایای ثبت اختراع خود برای همیشه بهره‌مند شوید. به کمک مشاوره مالکیت فکری و ثبت اختراع در حداقل زمان ممکن به هدف خود دست پیدا می‌کنید.

 

مالکیت فکری و ثبت اختراع 

نگاهی مختصر به مفهوم مالکیت فکری یا معنوی در درک اهمیت مشاوره حقوقی ثبت اختراع و مالکیت فکری مفید است. تمرکز مالکیت فکری روی ابداعات، اختراعات و همچنین دستاوردهای ذهنی افراد است. قانون مالکیت فکری یک مسئله پذیرفته شده در تمام دنیا به شمار می‌رود. وقتی فردی، محصولی جدید با کاربردهای معین تولید می‌کند، علاوه بر منافع اقتصادی، باید از منافع معنوی اختراع خود نیز بهره‌مند شود. 


حق مالکیت معنوی این امکان را فراهم می‌کند که یک فرد پس از ابداع محصول، برای همیشه آن را تحت اختیار و تملک معنوی خود دربیاورد. در این صورت سایر افراد جامعه نمی‌توانند نسبت به این محصول ادعایی داشته باشند؛ چراکه به طور کامل تحت مالکیت شخص مخترع قرار دارد. به عبارت بهتر، مالکیت معنوی یا فکری ابزاری برای پاسداری از حقوق مخترعین به شمار می‌رود. 
ذکر این نکته نیز ضروری است که مسئله مالکیت فکری از جنبه داخلی یا بین‌المللی بودن اثر تقسیم‌بندی می‌شود. ثبت مالکیت فکری یک اثر در داخل کشور یا در سطح دنیا به سبب قوانین مختلفی که وجود دارد، فرایندهای متفاوتی دارد. 

 

اهمیت ثبت اختراع و مالکیت فکری 

تصور کنید که مفهومی به نام مالکیت فکری یا معنوی وجود نداشت. در این صورت چه اتفاقاتی در نبود این حق مالکیت رخ می‌داد؟ طبیعتاً فضا برای سوءاستفاده از اختراعات و تولیدات جدید کاملاً باز می‌شد. فردی که پس از مدت‌ها تلاش، نتیجه زحمات خود را در قالب خلق یک محصول جدید عرضه می‌کرد، به هیچ عنوان امکان انتفاع از آن را نداشت. چراکه اساساً حقی برای او به رسمیت شناخته نمی‌شد و محصول خلق شده تحت مالکیت او قرار نمی‌گرفت. 


اما به موجب قانون مالکیت معنوی و ثبت اختراع، روابط اقتصادی پیرامون اختراعات جدید نظام‌مند شده است. اکثر مخترعین دانش فنی و تخصصی لازم را در حوزه کاری خود دارند؛ اما به هیچ عنوان سرمایه و توان اقتصادی لازم را برای تجاری‌سازی اختراعات خود ندارند. در نتیجه مجبور هستند که برای این منظور نزد سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی مراجعه کنند. در صورتی که مالکیت فکری محصول تحت اختیار آن‌ها نباشد، سرمایه‌گذاران هیچ تعهدی برای شراکت با مخترعین نخواهند داشت. در مثال عامیانه این اتفاق باعث می‌شود که در عمل سر صاحب اختراع بی‌کلاه بماند و هیچ منفعت اقتصادی عاید او نشود. 

 

چرا باید از مشاوره حقوقی ثبت اختراع استفاده کنیم؟ 

اهمیت مشاوره ثبت اختراع در طول چند سال اخیر بسیار بیشتر شده است؛ چراکه فضای اقتصادی به هیچ عنوان جای تعارف کردن نیست و کوچک‌ترین سهل‌انگاری موجب از بین رفتن مدت‌ها تلاش و زحمت افراد صاحب اختراع می‌شود. 


در کنار این مسئله، قوانین مختلفی در طول سال‌های گذشته در راستای ثبت اختراع و مالکیت فکری در کشور به تصویب رسیده است. طبیعی است که افراد مختلف اطلاعات تخصصی در این زمینه نداشته باشند. به همین دلیل معمولاً ورود شخصی افراد در مسیر ثبت اختراع با پیچیدگی‌های بسیار زیادی همراه می‌شود. بوروکراسی اداری در کشور ما نیز بر پیچیدگی فرآیند ثبت اختراع می‌افزاید. اینجاست که مسئله مشاوره حقوقی ثبت اختراع اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند. 


مشاوره ثبت اختراع به افراد صاحب اثر کمک می‌کند تا در کمترین زمان ممکن نسبت به فرایندهای قانونی ثبت اختراع و مالکیت فکری محصول خود اطلاع پیدا کنند. به این ترتیب، افراد می‌توانند با پشت سر گذاشتن مراحل اداری و قانونی اختراع خود را برای همیشه به نام خود ثبت و ضبط کنند. 

 

نگاهی به برخی مزایای ثبت اختراع در ایران 

اهمیت اخذ مشاوره مالکیت فکری به سبب بهره‌مندی از مزایایی است که با ثبت اختراع در کشور عاید افراد می‌شود. برخی از مهم‌ترین مزایای ثبت اختراع در ایران را می‌توان در موارد زیر خلاصه نمود: 

 

 • با ثبت اختراع امکان شرکت در جشنواره جوان خوارزمی برای مخترعین فراهم می‌شود. به این ترتیب در صورت کسب موفقیت در این جشنواره امکان کسب سهمیه بورسیه برای ورود به دانشگاه از طریق کنکور سراسری برای صاحب اثر فراهم است. 

 • با ثبت اختراع امکان بهره‌مندی از مزایای اخذ پروژه جایگزین برای خدمت سربازی بهره‌مند می‌شوید.

 • با ثبت اختراع امکان بهره‌مندی از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان برای صاحب اثر مهیا می‌شود. 

 • با ثبت اختراع فرآیند ثبت و تأسیس شرکت دانش‌بنیان آسان‌تر می‌شود. 

 

چه موقع باید از مشاوره ثبت اختراع استفاده کنیم؟ 

برای دریافت مشاوره ثبت اختراع باید زمانی که از به ثمر رسیدن محصول نهایی خود مطمئن شدید، اقدام نمایید. به این ترتیب با برگزاری یک یا چند جلسه مشاوره حقوقی ثبت اختراع از تمام روندهایی که باید برای این منظور طی کنید، اطلاع حاصل خواهید کرد. 


مشاوره مالکیت فکری و ثبت اختراع شامل موارد زیر می‌شود: 

 

 • مشاوره مراحل ثبت اختراع 

 • مشاوره مدت‌زمان مجاز ثبت اختراع 

 • مشاوره در خصوص هزینه ثبت اختراع در مراجع ذی‌صلاح 

 • مشاوره روش‌های ثبت اختراع 

 • مشاوره نحوه بهره‌مندی از مزایای ثبت اختراع 

 • مشاوره آشنایی با سازمان‌های مرتبط با ثبت اختراع 

 

هزینه مشاوره حقوقی ثبت اختراع 

صحبت در خصوص هزینه مشاوره ثبت اختراع وابسته به روش‌های مشاوره است. مشاوره حقوقی ثبت اختراع در کارمنتو به‌صورت تلفنی و اینترنتی امکان‌پذیر است. هر کدام از این روش‌ها هزینه خاص خود را دارد.


مسئله مهم بعدی در تعیین هزینه مشاوره حقوقی ثبت اختراع، تخصص و تجربه شخص مشاور است. مشاور ثبت اختراع و مالکیت فکری باید از تخصص و تجربه کافی در زمینۀ ثبت موفق اختراعات و مالکیت فکری محصولات مختلف برخوردار باشد؛ بنابراین ضمن در نظر گرفتن این موضوع مهم در انتخاب مشاور ثبت اختراع، بدیهی است که هر چه تخصص و سابقه مشاور در این زمینه بیشتر باشد، هزینه مشاوره ثبت اختراع نیز بالاتر خواهد بود. 

 

روش مشاوره حقوقی ثبت اختراع 

در کارمنتو دو روش برای ارائه مشاوره حقوقی ثبت اختراع به صاحبان اختراع در نظر گرفته شده است که عبارت‌اند از:

 

 • مشاوره تلفنی: فرقی نمی‌کند که در کدام شهر ایران ساکن هستید؛ کارمنتو با فراهم آوردن زیرساخت مشاوره تلفنی ثبت اختراع، امکان بهره‌مندی از بهترین مشاوران را برای صاحبان اختراع در تمام کشور به طور مساوی به وجود آورده است. مشاوره تلفنی ثبت اختراع علاوه بر آن که هزینه کمتری در بر دارد، موجب صرفه‌جویی در وقت نیز می‌شود. 

 

 • مشاوره اینترنتی رایگان: در کارمنتو امکان برخورداری از مشاوره رایگان ثبت اختراع نیز فراهم شده است. سرویس پرسش و پاسخ کارمنتو برای این منظور در نظر گرفته شده است. به این ترتیب می‌توانید سوالات خود در زمینه مشاوره ثبت اختراع را در این سرویس رایگان مطرح کنید و پاسخ سوالات را در کوتاه‌ترین زمان ممکن دریافت نمایید. 


 

سوالات متداول

مالکیت فکری و ثبت اختراع چیست؟

تمرکز مالکیت فکری روی ابداعات، اختراعات و همچنین دستاوردهای ذهنی افراد است. قانون مالکیت فکری یک مسئله پذیرفته شده در تمام دنیا به شمار می‌رود. وقتی فردی، محصولی جدید با کاربردهای معین تولید می‌کند، علاوه بر منافع اقتصادی، باید از منافع معنوی اختراع خود نیز بهره‌مند شود.

مشاوره مالکیت فکری و ثبت اختراع شامل چه مواردی است؟

مشاوره مراحل ثبت اختراع، مشاوره مدت‌زمان مجاز ثبت اختراع، مشاوره در خصوص هزینه ثبت اختراع در مراجع ذی‌صلاح، مشاوره روش‌های ثبت اختراع، مشاوره نحوه بهره‌مندی از مزایای ثبت اختراع، مشاوره آشنایی با سازمان‌های مرتبط با ثبت اختراع

هزینه مشاوره مالکیت فکری و ثبت اختراع چقدر است؟

دریافت مشاوره آنلاین به صورت کاملا رایگان برای تمامی کاربران اپلیکیشن کارمنتو امکان پذیر است. تعرفه مشاوره تلفنی نیز بر اساس سوابق شغلی مشاورین و مدت زمان مشاوره بر حسب دقیقه کاملا متفاوت است.

مطالب مرتبط با حوزه مالکیت فکری و ثبت اختراع

مدت مطالعه: 1 دقیقه

مدت مطالعه: 1 دقیقه

مدت مطالعه: 1 دقیقه

نظرات کاربران