karmento logo
خدمات مشاوره
مالی و مالیاتی مالی و مالیاتی
بیمه و قانون کار بیمه و قانون کار
امور حقوقی امور حقوقی
بازاریابی و فروش بازاریابی و فروش
کارآفرینی کارآفرینی
منابع انسانی منابع انسانی
امور ثبتی امور ثبتی
برنامه نویسی برنامه نویسی
تجارت و بازرگانی تجارت و بازرگانی
دانش بنیان دانش بنیان
انجام پروژه مشاوره رایگان مقالات

خدمات مشاوره

مالی و مالیاتی

مالی و مالیاتی

تمامی زیر حوزه های مالی و مالیاتی

بیمه و قانون کار

بیمه و قانون کار

تمامی زیر حوزه های بیمه و قانون کار

کارآفرینی

کارآفرینی

تمامی زیر حوزه های کارآفرینی

منابع انسانی

منابع انسانی

تمامی زیر حوزه های منابع انسانی

امور ثبتی

امور ثبتی

برنامه نویسی

برنامه نویسی

تمامی زیر حوزه های برنامه نویسی

تجارت و بازرگانی

تجارت و بازرگانی

تمامی زیر حوزه های تجارت و بازرگانی

دانش بنیان

دانش بنیان

تمامی زیر حوزه های دانش بنیان

انجام پروژه مشاوره رایگان مقالات

نوشتن لایحه دفاع مالیاتی و دادرسی مالیاتی

نوشتن لایحه دفاع مالیاتی و دادرسی مالیاتی

نوشتن لایحه دفاع مالیاتی و دادرسی مالیاتی

با دفاع مالیاتی فرصتی در اختیار دارید تا از حق خود برای پرداخت مالیات عادلانه دفاع کنید. با استفاده از تیم باتجربه و متخصص کارمنتو از پیچیدگی‌های مسیر دفاع مالیاتی به راحتی عبور کنید.

کاربر گرامی توجه فرمایید:

مراحل درخواست انجام پروژه در کارمنتو

 • برقراری تماس جهت هماهنگی توسط کارشناسان
 • تخصیص متخصص جهت انجام پروژه
 • پرداخت هزینه توسط کارفرما
 • انجام و تحویل پروژه
 • ارزیابی و رضایت‌سنجی پس از انجام پروژه

به مشاوره و پیگیری تمام امور مالیاتی با تنظیم لوایح متناسب با قانون و مقررات سازمان مالیاتی، دفاع مالیاتی گفته می‌شود. در دفاع مالیاتی آگاهی از بندها، تبصره‌ها و ماده‌های قانون کشور ضروری است و علاوه بر کارشناسان و بازرسان مالیاتی، مودیان نیز برای کاهش زیان‌های مالیاتی باید با قوانین کشور و نحوه محاسبه مالیات آشنا باشند.

یکی از مهمترین مواردی که اکثر مودیان مالیاتی نسبت به آن آگاه هستند، اجازه قانون به آن‌ها برای اعتراض به مالیات تعیین شده است. اگر شخصی نسبت به میزان عوارض تعیین شده اعتراض داشته باشد، می‌تواند طی مدت ۳۰ روز پس از ابلاغ برگ تشخیص، به سازمان‌های مربوطه اعتراض کند.

نوشتن لایحه مالیاتی شامل چه مواردی می‌شود؟

لایحه دفاعیه مالیاتی متنی است که مودیان در دفاع از خود به مراجع حل اختلاف مالیاتی تسلیم می‌نمایند. در بسیاری از موارد، افراد نسبت به مالیات تعیین شده از سوی سازمان امور مالیاتی اعتراض دارند. این اعتراض بایستی در قالب یک نوشتار که از سوی شخص معترض تنظیم می‌شود، به سازمان امور مالیاتی تسلیم شود.

یکی از مهمترین مواردی که در پروسه دفاعیات مالیاتی تاثیرگذار است، لایحه دفاعی تنظیم شده است که حتما باید توسط فردی متخصص تهیه و تنظیم شود.

مراحل تهیه و تنظیم لایحه اعتراض مالیاتی

برای تهیه و تنظیم لایحه دفاعی ابتدا باید شرایط فعالیت تجاری بررسی شود و اینکه مشخص کنیم برای چه موضوعی قرار است لایحه دفاعی تنظیم شود. بعد از آن با توجه به اسناد و مدارک موجود و همچنین اسناد و مدارکی که می‌توان تهیه کرد شروع به نوشتن لایحه دفاعی توسط متخصص مالیاتی می‌کنیم.

مدت زمان لازم برای تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی

مدت زمان لازم برای تنظیم لایحه دفاعی با توجه به فعالیت و قبل از مهلت دفاعیه باید انجام شود.

هزینه لایحه نویسی مالیاتی

نرخ خدمات تهیه و تنظیم لایحه اعتراض مالیاتی ممکن است بسته به میزان پیچیدگی و حجم اطلاعات مالیاتی، متفاوت باشد بنابراین هزینه تنظیم لایحه دفاعی بستگی به نوع فعالیت، حجم فعالیت و سایر موارد متفاوت است. بنابراین هزینه تنظیم لایحه دفاعی پس از جلسه اول که به صورت رایگان است مشخص خواهد شد.

برای بسیاری از افراد و کسب و کارها، نگارش لایحه دفاعیه مالیاتی می‌تواند یک فرآیند زمان‌بر و پیچیده باشد. برای این کار نیاز به مراجعه به قوانین مالیاتی مختلف، جمع‌آوری و مرتب‌سازی اطلاعات مالیاتی، محاسبه مبالغ و کدهای مالیاتی مختلف و نهایتا نگارش متن لایحه دفاعیه مالیاتی دارید.

در این زمینه، کارمنتو با داشتن تعرفه خدمات لایحه نویسی مالیاتی معقول، می‌تواند در انجام دفاعیه مالیاتی به شما کمک کند که این فرآیند پیچیده نگارش و تنظیم لایحه دفاعی مالیات را بدون خطا و با سرعت بیشتری انجام دهید. کارمنتو با داشتن متخصصان مجرب در این زمینه با کمترین هزینه ممکن، نگارش لایحه دفاعیه مالیاتی شما را با دقت و اصولی آماده می‌کند. با کمک کارمنتو، می‌توانید بهینه‌ترین راه‌حل‌های مالیاتی را با با بهترین تعرفه تحریر لایحه مالیاتی برای کسب و کار خود اجرا کنید و به طور کلی فرآیند مالیاتی را برای خود، بهبود بخشید.

مزیت سپردن خدمات لایحه دفاعیه جهت کاهش بدهی مالیاتی  به کارمنتو

 • سابقه بیش از 20 سال متخصصان کارمنتو در انجام امور مالیاتی و لایحه نویسی
 • این مجموعه دارای بیش از 50 حسابرس مستقل در کل کشور است و در حال حاضر به بیش از 5000 پروژه حسابرسی خدمات شایسته ارائه داده است.
 • جلسات مشاوره رایگان قبل از انعقاد قرارداد
 • پشتیانی در دسترس
 • تضمین کیفیت و قیمت

آیا دفاع مالیاتی تاثیری بر روی کاهش مالیات دارد؟

همه اشخاصی که نسبت به عوارض مالیاتی اعتراض دارند و روند دفاع را پیگیری می‌کنند خواهان کمتر شدن مبلغ مالیات هستند. اگر می‌خواهید دفاع شما در کاهش این عوارض موثر واقع شود، حتما باید از یک وکیل یا مشاور متخصص و خبره کمک بگیرید؛ زیرا نوشتن متن دفاعیه مالیاتی به صورت صحیح و تخصصی، تاثیر زیادی در کاهش مالیات دارد. بهتر است تمام اسناد مالی خود و شرکت را در اختیار وکیل یا حسابدار خود قرار دهید تا فرایند دفاع به خوبی پیش برود؛ همچنین لازم است این اسناد و مدارک را ضمیمه لایحه دفاعی خود سازید.

اگر لایحه دفاعی شما درست باشد و مدارک کافی در اختیار داشته باشید می‌توانید به کاهش عوارض مالیاتی امیدوار باشید. کارمنتو این خدمات را با قیمت مناسب برای شما ارائه می‌کند؛ و شما می‌توانید از طریق آن به بهترین وکلا و مشاورین دسترسی داشته باشید تا این پروژه را صفر تا صد برای شما انجام دهند و با دفاع مالیاتی صحیح به کاهش مالیات شما کمک کند.

نگارش لایحه دفاعی صحیح چگونه به دفاع از حقوق کمک می‌کند؟

دفاع مالیاتی می‌تواند نقش مهمی در کاهش عوارض مالیاتی شما داشته باشد و نحوه دفاع شما اهمیت زیادی دارد. با توجه به پیچیده بودن قوانین مربوط به مالیات، هرکسی به تنهایی از پس پیگیری مراحل آن برنمی‌آید. در دفاع مالیاتی بهتر است از یک فرد متخصص و با تجربه کمک بگیرید تا بتوانید موفق شوید.

کارمنتو با داشتن متخصصان مجرب، می‌تواند در روند انجام صفر تا صد و پیگیری امور مالیاتی با هزینه لایحه نویسی مالیات مناسب در کنار شما باشد. شما می‌توانید بدون دغدغه مسائل مالیاتی خود را به کارمنتو بسپارید، کافیست پروژه خود را به ثبت برسانید و صفر تا صد کار را متخصصان ما انجام دهند. اگر سوال و یا ابهامی در خصوص نحوه نگارش لایحه دفاعیه دارید، بهتر است این کار را به کارمنتو بسپارید تا صفر تا صد کار را به نحو احسن و با بهترین کیفیت انجام دهند.

لایحه دفاعی، بهترین ابزار مودی و یا وکیل وی برای دفاع از حقوق خود در هیأت‌های حل اختلاف مالیاتی است زیرا:

 • گاهی اوقات به دلایلی حضور مودی در زمان مقرر برای حضور در هیأت حل اختلاف میسر نیست ولی می‌تواند لایحه دفاعیه خود را در دبیرخانه ثبت و به هیأت ارائه نماید، اعضای هیأت نیز با مطالعه لایحه مزبور نسبت به صدور رأی اقدام می‌نمایند.
 • اکثر اوقات بعد از این‌که مودی دفاعیات خود را شفاهاً به هیأت حل اختلاف ارائه می‌نماید و جلسه را ترک می‌کند، اعضای هیأت مجدد لایحه دفاعیه را مرور و نسبت به آن رأی خود را صادر می‌نمایند.
 • با توجه به اینکه در یک روز کاری، تعداد پرونده های رسیدگی شده توسط هیأت حل اختلاف زیاد است و ممکن است هیأت مزبور در همان روز به پرونده رأی ندهد، به همین خاطر با مطالعه مجدد لایحه و یادآوری موضوع، رأی مورد نظر را صادر می‌نماید.

نحوه دفاع مالیاتی

سازمان امور مالیاتی به عنوان یک مرجع تشخیص مالیات در ایران شناخته می‌شود که نسبت به تشخیص انواع مالیات برای اشخاص حقیقی و حقوقی که فعال اقتصادی هستند، اقدام می‌کند. بر این اساس این سازمان برای تعیین میزان مالیات قابل پرداخت برای هر فرد و سپس برای وصول آن، اقدامات اجرایی لازم انجام می‌دهد.

اکنون مشکل ممکن است زمانی پیش بیاید که سازمان امور مالیاتی برای شما مالیاتی بیش از حدی که باید به طور معمول پرداخت کنید را تشخیص داده باشد. در چنین مواقعی، شما باید از آن دفاع کنید؛ حالا این سوال پیش می‌آید که نحوه دفاع چگونه است؟ یا که چطور از حق خود دفاع کنیم؟ در کارمنتو امور  تنظیم لوایح و دفاعیه مالیاتی، توسط متخصصان خبره انجام می‌شود تا با بهترین روش، حق و حقوق قانونی خود را مطالبه کنید. نرخ لایحه نویسی مالیاتی معقول، تنظیم لایحه در دادرسی مالیاتی و … در کارمنتو با بهترین کیفیت انجام می‌شود.

امروزه با گسترش و تغییر کسب و کارها دغدغه‌های جدیدی برای صاحبان مشاغل ایجاد شده است. یکی از مسائلی که همه افراد را مستقیم یا غیر مستقیم به خود مشغول کرده است، مالیات است و با توجه با ضروری بودن آن، صاحبان کسب و کار موظف به ارائه اظهارنامه مالیاتی در زمان مقرر هستند. در برخی از موارد، سازمان امور مالیاتی و مودی، بر سر مبلغ مالیات اختلاف نظر دارند و مودی می‌تواند نسبت به این امر اعتراض و از حقوق خود دفاع کند و مراحل دفاع مالیاتی را پشت سر بگذارد.

مودی می‌تواند نسبت به میزان مالیات تعیین شده اعتراض کند. مهمترین عامل موثر در دفاع، آگاهی و تسلط به بندها، تبصره‌ها و ماده‌های قانون است. برای موفقیت در دفاع، افراد باید با اصول لایحه‌نویسی آشنا باشند و از تبصره‌های مناسب استفاده کنند تا بتوانند در نوشتن لایحه برای اداره مالیات به خوبی عمل کنند.

مراحل دفاع مالیاتی به شرح زیر است:

رئیس اداره مالیاتی شعبه مربوطه

در مواردی که مودی نسبت به برگ تشخیص مالیات اعتراض داشته باشد، باید ظرف ۳۰ روز از تاریخ ابلاغ، شخصا یا توسط وکیل به اداره مالیاتی مراجعه و با ارائه مدارک و اسناد لازم، تقاضای رسیدگی مجدد داشته باشد.

در این مرحله سه حالت وجود دارد:

 • مسئول دلایل و مدارک فرد را کافی بداند و موضوع به نفع مودی تمام شود.
 • ادعای مودی مورد پذیرش مسئول واقع نشود؛ در این صورت مسئول باید با ذکر دلیل در پشت برگه تشخیص، پرونده را برای رسیدگی به هیئت حل اختلاف ارجاع بدهد.
 • بین مودی و اداره مالیات توافق حاصل شود.

هیئت حل اختلاف

مودی یا نماینده او باید ظرف ۳۰ روز از تاریخ ابلاغ اعتراض خود را اعلام کنند و بعد از مشخص شدن زمان جلسه دفاع ، در جلسه حاضر شوند و به دفاع از مدارک خود بپردازند. رای این هیئت قطعی و لازم اجرا است.

هیئت حل اختلاف تجدید نظر

اگر مودی از رای هیئت حل اختلاف رضایت نداشت می تواند ظرف مدت 20 از تاریخ ابلاغ رای اعتراض خود را به سازمان امور مالیاتی ارائه نماید.

شورای عالی مالیاتی

مودی یا اداره مالیات می‌توانند ظرف یک ماه از تاریخ رای هیئت اختلاف، به شورای عالی مالیاتی درخواست تجدید رسیدگی نمایند. شورای عالی مالیاتی موظف به بررسی رای از نظر قانونی است و اگر این بررسی منجر به نقص رای شود پرونده به هیئتی دیگر ارجاع داده می‌شود.

هیئت سه نفره وزارت اقتصاد و دارایی

اگر اختلافات در مراحل قبلی حل نشد پرونده به هیئت سه نفره وزارت اقتصاد می‌رسد. سه نفری که در این هیئت قرار دارند، توسط وزارات اقتصاد منصوب شده‌اند. در این مرحله پس از بررسی پرونده، رای نهایی صادر می‌شود.

دیوان عدالت اداری

در نهایت اگر حل پرونده در مراحل قبل نتیجه‌ای نداشت، وارد سیستم قضایی کشور می‌شود. مقررات این سیستم با قوانین مالیاتی تفاوت‌های عمده‌ای دارد و در این مرحله مودی باید از یک وکیل دادگستری کمک بگیرد.

بهتر است برای صرفه‌جویی در وقت و هزینه، پرونده در سازمان امور مالیاتی حل شود و فرد با استفاده از مشاوران آگاه از ورود پرونده به دستگاه قضایی جلوگیری کند. پیشنهاد می‌شود صفر تا صد کار را به متخصصان کارمنتو بسپارید تا کار به بهترین شکل ممکن انجام شود.

نحوه نوشتن لایحه دفاعیه مالیاتی به چه صورت است؟

نگارش لایحه دفاعیه مالیاتی یک فرآیند دقیق و پیچیده است که نیازمند درکی عمیق از قوانین و مقررات مالیاتی است. این فرآیند شامل تعیین مواردی مانند: محاسبه میزان مالیات، تعیین مالیات بر ارزش افزوده و غیره است. همچنین باید توجه داشت که تحریر لایحه دفاعی مالیات باید به گونه‌ای باشد که هم برای مالیات دهنده و هم برای دستگاه های اجرایی قابل فهم و پیاده سازی باشد. 

کارمنتو با داشتن هزینه نوشتن لایحه دفاعیه مالیاتی معقول و به صرفه در زمینه خدمات نوشتن لایحه مالیاتی با توجه به تسلطی که بر این فرآیند دارد در کنار شماست، و شما با درخواست تحریر لایحه مالیاتی از کارمنتو می‌توانید از این خدمات استفاده کنید. کارمنتو با داشتن تیمی مجرب می‌تواند تنظیم دفاعیات و دادرسی مالیاتی را با دقت بالا و خطای پایین محاسبه کند. این امر نه تنها در زمان شما صرفه جویی می‌کند، بلکه احتمال خطا در محاسبات را نیز کاهش می‌دهد. پس اگر می‌خواهید با تعرفه تنظیم لایحه مالیات پایین، تنظیم و نوشتن لایحه مالیاتی شما به صورت حرفه‌ای انجام شود، این کار را به کارمنتو بسپارید.

نمونه لایحه دفاع مالیاتی

تصویر زیر نمونه‌ای از یک لایحه دفاع مالیاتی است.

 نمونه لایحه دفاع مالیاتی

دفاع مالیاتی برای اشخاص حقیقی

در دفاع مالیاتی اشخاص حقیقی باید به نکات زیر توجه داشت:

 • دفاع اشخاص حقیقی، باید توسط خود مودی، وکیل، حسابدار یا قائم مقام او انجام شود. اگر مودی در قید حیات باشد و وکالت کارهای مالی خود را به کسی نسپرده باشد، مسئولت انجام تمام مراحل دفاع بر عهده خودش است.
 • اگر مودی در قید حیات ولی بنا به هر دلایلی محجور باشد، قیم او باید فرایند اعتراض را پیگیری کند.
 • اگر مودی در قید حیات و غیر محجور باشد اما انجام امور مالی خود را به شخص دیگری سپرده باشد، باید به آن شخص به عنوان وکیل، اختیارات لازم و کافی داده شود تا بتواند امور دفاع را پیگیری کند.
 • اگر مودی در قید حیات نباشد، ورثه او باید انجام امور را بر عهده بگیرند.

دفاع مالیاتی برای اشخاص حقوقی

دفاع مالیاتی در افراد حقوقی به صورت زیر است:

 • پیگیری اعتراض در افراد حقیقی در صورتی امکان‌پذیر است که این افراد رسما اعلام ورشکستگی نکرده باشند. اگر یک شرکت یا سازمان اعلام ورشکستگی کند، طبق قانون حق ارائه و پیگیری اعتراضات مالی را ندارند. اگر شرکت مشغول به فعالیت باشد، مدیران شرکت شامل مدیر عامل و اعضای هیئت مدیره مسئول تنظیم دفاعیه مالیاتی هستند.
 • وکیل شرکت به شرطی که دارای اختیارات لازم برای دفاع از شخص حقوقی باشد، می‌تواند پیگیری این امور را به دست بگیرد.
 • اگر شرکت منحل و ورشکسته شده باشد و هنوز به طور رسمی ختم تسویه آن اعلام نشده باشد، مدیران شرکت می‌توانند اعتراضات مالی را پیگیری کنند.

نمونه‌ای از لایحه دفاعی مالیات بر ارزش افزوده

شما برای نوشتن لایحه مالیاتی و یا تهیه و تنظیم لایحه اعتراض مالیاتی می‌توانید از متنی مشابه متن زیر استفاده کنید:

ریاست محترم اداره کل مالیات برارزش افزوده استان…………

با سلام

احتراما، در خصوص برگ مطالبه/استرداد مالیات و عوارض ارزش افزوده شماره………………… مورخ………………نسبت به مالیات مطالبه شده برای دوره‌های سنوات سال………معروض می‌دارد:

با عنایت به مفاد ماده ۲۳۷ ق.م.م که تصریح نموده، برگ تشخیص باید بر اساس مأخذ صحیح و متکی به دلایل و اطلاعات کافی و به نحوی تنظیم گردد که کلیه‌ی فعالیت‌های مربوط و درآمد های حاصل از آن به‌طور صریح در آن قید و برای مودی روشن باشد، توجه آن سازمان محترم را به نکات ذیل جلب نموده و تقاضای بررسی مجدد و تجدید نظر در تک تک موارد مطروحه را دارد:

گروه محترم رسیدگی می‌بایست بر اساس بخشنامه……………مورخ…………(تصویب‌نامه موضوع موضوع بند ۱۷ ماده ۱۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده)عمل نموده که اشعار می دارد اقلام با مصارف صرفا دفاعی(نظامی و انتظامی)و امنیتی بر اساس فهرستی که به پیشنهاد مشترک وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مصلح و وزارت امور اقتصادی و دارائی تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده است. لذا با توجه به اینکه آن سازمان محترم برای پیش نویس فاکتور شماره ………مورخ………………به مبلغ ناخالص………………ریال، صورتحساب شماره…………مورخ…………به مبلغ ناخالص………………ریال مالیات بر ارزش افزوده محاسبه و منظور نموده و صورتحساب‌های مذکور با توجه به توضیحات فوق معاف از ارزش افزوده هستند مستدعی نسبت اصلاح مبنای محاسبه و رسیدگی اقلام مذکور مساعدت های لازم را مبذول فرمایید.

برای صورتحساب های شماره مورخ……………و صورتحساب شماره…………مورخ……………مالیات بر ارزش افزوده در نظر گرفته شده است در حالی صورتحساب‎های مذکور به دلیل اشتباه در شرح فاکتور ابطال شده و صورتحساب شماره …………………پس از اصلاح جایگزین آن‎ها شده است ودر سامانه مالیاتی نیز اعلام شده است.

پیش نویس فاکتور شماره ……………به مبلغ……………ریال مورخ……………مبنای محاسبه و رسیدگی آن سازمان محترم قرار گرفته است در حالی مورد مذکور پیش فاکتور اعلام قیمت بوده و صورتحساب اصلی آن به مبلغ………………ریال در همان تاریخ در خصوص خدمات موضوع فاکتور به شرکت کارفرما ارائه شده است و در سامانه مالیاتی نیز اعلام گردیده است.

لازم به ذکر است اسناد و مدارک موراد بالا به پیوست ضمیمه گردیده است.

صاحبان کسب و کاری که مالیات پرداخت می‌کنند، قطعا این موضوع را باید بدانند که در صورت اعتراض به محاسبه درآمد مشمول مالیات با طرح اعتراض، پرونده را جهت رسیدگی به هیات‌هایی ارجاع کنند که قانون مالیات‌های مستقیم تحت عنوان ” هیات‌های حل اختلاف مالیاتی ” نامیده است. لایحه نوشتاری است که از سوی مودی به مقام قضایی تقدیم می گردد و مودی مالیاتی نیز برای اعتراض به مالیات پرداختی می تواند طرح لایحه خود را برای هیئت های حل اختلاف مالیاتی و سایر مراجع اداری ذی ربط، طرح نماید.لایحه دفاعیه، یکی از بهترین ابزار ها برای مودی و وکلای آنها است که برای دفاع از حق و حقوق مودی مورد استفاده قرار می گیرد.

جهت تنظیم لایحه دفاعیات مالیاتی صحیح کافیست پروژه خود را در کارمنتو ثبت کنید و با پایین ترین هزینه نگارش لایحه مالیات بهترین خدمات را دریافت کنید.

 مودیان مالیاتی زمانی که به میزان مالیات محاسبه شده توسط سازمان امور مالیاتی کشور معترض باشند، می توانند با طرح اعتراض خود، پرونده را جهت رسیدگی به هیئت های اجرایی ارجاع دهند.طبق ماده 237 ق.م.م هر گاه مودی استعلام گزارش کامل رسیدگی را از اداره امور مالیاتی بخواهد، این سازمان موظف است که اطلاعات را در اختیار وی قرار دهد. این گزارش مبنای صدور برگ تشخیص میزان مالیات پرداختی توسط مودی است.

نکات تحریر لوایح دفاعیه

 • اولین گام اخذ رونوشت گزارش رسیدگی برگ تشخیص صادره از سوی حوزه مالیاتی شما است.
 • بعد از آنکه گزارش رسیدگی را به دقت مطالعه فرمودید، باید اظهارنامه‌های ارسالی خود را (در صورت ارسال) مطالعه کرده تا ببینید اظهار شما به چه نحوی بوده است.
 • در صورتی که اسناد و مدارکی دال بر دفاع شما در برابر سازمان امور مالیاتی وجود دارد، آن‌ها را تهیه کرده و به دقت بررسی نمایید.
 • تجربه نشان داده که در اکثر مواقع، لوایح طولانی که در چندین برگه مرقوم شده است، توسط هیأت حل اختلاف مطالعه نمی شود، پس پیشنهاد می شود در کوتاه ترین و مفیدترین حالت، مطالب خود را عنوان و تحریر نمایید.
 • سعی کنید به یکی از مستندات بخشنامه، آیین‌نامه، دستورالعمل، تصویب نامه، رأی دیوان عدالت اداری و یا رأی شورای عالی مالیاتی جهت اعتباردهی و دفاع بهتر اشاره کرده و آن را ضمیمه لایحه خود نمایید.
 • از عامیانه نویسی پرهیز کنید و سعی نمایید لایحه شما شکل و شمایل حقوقی داشته باشد.

قوانین مربوط به تنظیم لایحه دفاعی صحیح

مودی باید مراحل زیر را در خصوص تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی رعایت نماید:

 • بررسی دقیق گزارش رسیدگی
 • مقایسه برگ گزارش با ق.م.م، بخشنامه سازمان امور مالیاتی کشور، رای شورای عالی مالیاتی و رای دیوان عدالت اداری
 • تنظیم لایحه دفاعیه بر اساس مغایرت نحوه رسیدگی امور مالیاتی با ق.م.م
 • در صورت عدم اطلاعات کافی، استفاده از مشاور مالیاتی حرفه ای یا سپردن صفر تا صد کار به متخصصان کارمنتو
 • انجام اقدامات زیر در صورت عدم حضور یکی از نمایندگان ماده 244 در جلسه رسیدگی هیئت حل اختلاف مالیاتی
 • طرح کتبی دفاعیه
 • ثبت لایحه دفاعیه مالیات و دریافت رسید
 • اعلام صورت جلسه جهت رسیدگی به عدم حضور نماینده غایب و درخواست تجدید دعوت
 • در صورت عدم حضور نماینده اتاق بازرگانی، موضوع به همراه تصویر صورت جلسه رسیدگی به اتاق بارزگانی اعلام و ارسال شود.

نمایندگان قانونی که لایحه مالیاتی را بررسی می‌کنند

طبق ماده 244 ق.م.م این هیئت با عنوان ” هیئت حل اختلاف مالیاتی ” به این امر رسیدگی می کنند که از 3 نفر به شرح زیر تشکیل شده است:

 • نماینده سازمان امور مالیاتی کشور
 • قاضی شاغل یا بازنشسته
 • نماینده ای طبق نظر مودی یا با توجه به زمینه فعالیت مودی از یکی از ادارات زیر:
 • اتاق بازرگانی
 • صنایع و معادن
 • اتاق تعاون
 • جامعه حسابداران رسمی کشور
 • مجامع فنی و حرفه ای
 • تشکل های صنفی
 • شورای اسلامی شهر

در پایان به این نکته دقت کنید که لایحه دفاعیه مالیاتی و خصوصاً اولین لایحه دفاعیه، در تعیین نتیجه پرونده شما حتی در آخرین مرحله بسیار مهم است، بنابراین حتما از متخصصان در این حوزه کمک بگیرید. 

 

 خدمات لایحه دفاعیه جهت کاهش بدهی مالیاتی یک ابزار حیاتی در دست مالیات دهندگان است که می‌تواند به آن‌ها کمک کند که از حقوق خود در برابر اداره مالیاتی دفاع کنند. این خدمات می‌توانند به افراد کمک کنند تا با فشارهای مالیاتی مقابله کنند، از حق و مال خود دفاع کنند و از برخورد ناعادلانه اجتناب کنند. با این حال، برای استفاده بهینه از خدمات تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی، مالیات دهندگان باید از حقوق خود آگاه باشند و بدانند که چگونه و کی باید از آن‌ها استفاده کنند. در نهایت، تنظیم لایحه اعتراض به هیأت حل اختلاف مالیاتی یک گام بزرگ به سمت ایجاد یک سیستم مالیاتی عادلانه و شفاف است و شما می‌توانید برای آسانی کار خود و همچنین برای اصولی و حرفه‌ای بودن تحریر لایحه مالیاتی خود، از خدمات کارمنتو در این زمینه استفاده کنید و تنظیم متن اعتراض به برگ تشخیص مالیات خود را به دست کارشناسان و وکلای مجرب کارمنتو بسپارید.

سوالات متداول

نوشتن لایحه مالیاتی به عهده کیست؟
نوشتن لایحه دفاعی به عهده فردی باید باشد که مسلط به قوانین مالیاتی و راهکارهایی است که بتوان بهترین خروجی را داشت که ترجیحا این فرد بهتر است یک وکیل مالیاتی باشد.
تهیه و تنظیم لایحه اعتراض مالیاتی چگونه انجام می‌شود؟
وکیل مالیاتی بعد از بررسی پرونده، اسناد و مدارک کارفرما و درخواست کارفرما نسبت به تهیه لایحه دفاعی اقدام می‌کند.
خدمات تنظیم لایحه دفاعیه مالیاتی شامل چه مواردی می‌شود؟
خدمات مربوط به تهیه لایحه دفاعی بیشتر مربوط به بررسی اسناد و مدارک و ارائه بهترین راه حل به کارفرما جهت رسیدن به بهترین نتیجه در جلسات دادرسی مالیاتی است.
تماس با 02149202020 داخلی 2

مطالب مرتبط با حوزه مالی و مالیاتی