مالی و مالیاتی

مشاوره مالیاتی کیست و چگونه مشاور مالیاتی خوبی شویم

  • مدت مطالعه: 1دقیقه
  • 07 مهر 1398
  • 0 نظر
مشاوره مالیاتی کیست و چگونه مشاور مالیاتی خوبی شویم

اگر تجربه اداره یک کسب‌وکار را داشته باشید و یا در بخش مالی یک سازمان یا شرکت فعالیت کرده باشید، حتماً با افرادی با عنوان مشاور مالیاتی یا وکیل مالیاتی آشنایی داشته‌اید. حتی اگر تا به امروز از مشاور مالیاتی استفاده نکرده باشید هم قطعاً مواقعی پیش‌آمده است که به فکر گرفتن مشاوره از یک مشاور مالیاتی افتاده باشید.

مشاور مالیاتی یا وکیل مالیاتی یک فرد متخصص، تحصیل‌کرده و مجرب در حوزه‌های مالی و حسابداری است که علاوه بر تسلط به دانش حسابداری و حسابرسی، اشراف کاملی به حقوق و قوانین مالیاتی داشته و تجربه اداره پرونده‌های مالیاتی در مراجع قضایی را دارد.

 

چرا به مشاور مالیاتی، وکیل مالیاتی نیز گفته می‌شود؟

یک مشاور مالیاتی یا وکیل مالیاتی، به لحاظ حقوقی دارای درجه وکالت نیست، اما در پرونده‌های مالیاتی با گرفتن وکالت‌نامه از سوی شرکت، مأمور رسیدگی و دفاع از اظهارنامه مالیاتی شرکت در مراجع رسیدگی به اختلافات مالیاتی می‌شود. وکیل مالیاتی به قوانین، مقررات، بخشنامه‌ها و آیین‌نامه‌های مالیاتی تسلط داشته و با اشراف بر استانداردهای مالی تعیین‌شده از سوی سازمان حسابرسی، به دفاع از اظهارنامه مالیاتی شرکت می‌پردازد. با توجه به کار انجام‌شده از سوی مشاور مالیاتی در پروسه‌های دادرسی مالیاتی و روند حقوقی آن، به مشاور مالیاتی وکیل مالیاتی نیز اطلاق می‌شود.

 

توانایی‌ها که به عنوان یک مشاور مالیاتی باید داشته باشیم :

  • اولین نیاز برای اینکه مشاور مالیاتی باتجربه و موفق بتواند کارهای شرکت را به‌خوبی انجام دهد این است که اطلاعات حقوقی کافی و مالیاتی به روز، داشته باشد.

  • یکی از مهم‌ترین توانایی‌هایی که یک مشاور مالیاتی باید داشته باشد، روابط عمومی بالا است. روابط عمومی بالا می‌تواند برای مشتریان جدید که می‌خواهند مذاکره‌ای را شروع کنند بسیار موردنیاز است.

  • فردی که به‌عنوان مشاور مالیاتی وارد یک شرکت و یا واحد تجاری می‌شود باید بتواند چگونه به افراد آن واحد تجاری در مورد نحوه شروع کار و فعالیت مالی توضیح دهد. این بدان معناست که راهکارهای لازم برای جلوگیری از ضرر و زیان را به آن‌ها یاد بدهد. این ‌یکی از مهارت‌های مهم مشاور مالیاتی است که از نظر حقوقی دارای اهمیت بسیار بالایی است.

  • مشاور مالیاتی باید قدرت تصمیم گیری درست و به موقعی داشته باشد تا بتواند در راه کارهای صحیحی به شرکت ارائه دهد. به همین دلیل است که مشاور مالیاتی حتی از نظر حقوقی وظیفه خطیرتری نسبت به یک حسابدار دارد.

 

و در حالت کلی وظیفه اصلی یک مشاور مالیاتی ، حداقل رساندن میزان مالیات در چارچوب قانون است که این امر با تکیه بر دانش و  تجربه و اطلاعات حقوقی کافی میتواند تحقق پیدا کند .

 

بیشتر بخوانید : چگونه مشاور مالیاتی خوب انتخاب کنیم

 

اشتراک گذاری :
سوالات متداول
مشاورین مرتبط
محمدرضا طهرانى زاده حقيقى فرد

غیرفعال

محمدرضا طهرانى زاده حقيقى فرد

مشاور مالى

(1.0)
  • adviser call card 7

مربيگرى مالى كمكت ميكنم كه ساختار و نظم مالى كار رو درست كنى و با طراحى مدل كسب و كار به درآمد برسونىبا استفاده از ٣ علم تحليل، استراتژى و سيستم سازىپيشرفت و ارتقا در كارت داشته باشىشخصيتى م...

زينب شیروانی

غیرفعال

زينب شیروانی

مشاور مالي، مالياتي و تامين اجتماعي

(1.0)
  • adviser call card 18

زينب شيرواني هستم، با ٢٤ سال سابقه در زمینه مالي، مالياتي و تامين اجتماعي از جمله در شرکت های كارخانه قنداهواز، شيرجاموس جنوب، پيمانكاري گچ كمر،شركت ماشين سنگين آريا(CAT)، مشاور شركتهاي پي...

فاطمه رحمانپور

غیرفعال

فاطمه رحمانپور

مدیر مالی ،مشاور مالیاتی ، مدرس حسابداری

(0.0)
  • adviser call card 5

بیست سال سابقه کار اجرایی در این حرفه

مطالب مرتبط

مالی و مالیاتی

مدت مطالعه: 1 دقیقه

همه چیز در مورد برگ تشخیص مالیاتی و برگه قطعی مالیاتی

17 خرداد 1400
مالی و مالیاتی

مدت مطالعه: 1 دقیقه

اشخاص مشمول حسابرسی طبق ماده 272 قانون مالیات مستقیم

09 خرداد 1400
مالی و مالیاتی

مدت مطالعه: 1 دقیقه

انواع چک و نکاتی که باید در مورد آن بدانید

07 خرداد 1400
km-arrow-left orange

نظرات کاربران