نحوه دفاع مالیاتی برای اشخاص حقوقی و حقیقی

مدت مطالعه: 5 دقیقه
تاریخ به روزرسانی: 19 دی 1401
نویسنده: Niloofar Zamani

امروزه با گسترش و تغییر کسب و کارها دغدغه‌های جدیدی برای صاحبان مشاغل ایجاد شده است. یکی از مسائلی که همه افراد را مستقیم یا غیر مستقیم به خود مشغول کرده است، مالیات است و با توجه با ضروری بودن آن، صاحبان کسب و کار موظف به ارائه اظهارنامه مالیاتی در زمان مقرر هستند. در برخی از موارد، سازمان امور مالیاتی و مودی، بر سر مبلغ مالیات اختلاف نظر دارند و مودی می‌تواند نسبت به این امر اعتراض و از حقوق خود دفاع کند. در این مقاله به بررسی مراحل دفاع مالیاتی می‌پردازیم و هرآنچه لازم است درباره این مراحل بدانید برای شما توضیح می‌دهیم.

 برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران بخش مشاوره مالی و مالیاتی کارمنتو همراه باشید.

دفاع مالیاتی چیست؟

 به مشاوره و پیگیری تمام امور مالیاتی با تنظیم لوایح متناسب با قانون و مقررات سازمان مالیاتی، دفاع مالیاتی گفته می‌شود. در دفاع مالیاتی آگاهی از بندها، تبصره‌ها و ماده‌های قانون کشور ضروری است و علاوه بر کارشناسان و بازرسان مالیاتی، مودیان نیز برای کاهش زیان‌های مالیاتی باید با قوانین کشور و نحوه محاسبه مالیات آشنا باشند. یکی از مهمترین مواردی که اکثر مودیان مالیاتی نسبت به آن آگاه هستند، اجازه قانون به آن‌ها برای اعتراض به مالیات تعیین شده است. اگر شخصی نسبت به میزان عوارض تعیین شده اعتراض داشته باشد، می‌تواند طی مدت ۳۰ روز پس از ابلاغ برگ تشخیص، به سازمان‌های مربوطه اعتراض کند.

نحوه دفاع مالیاتی

همانطور که اشاره کردیم مودی می‌تواند نسبت به میزان مالیات تعیین شده اعتراض کند. مهمترین عامل موثر در دفاع، آگاهی و تسلط به بندها، تبصره‌ها و ماده‌های قانون است. برای موفقیت در دفاع، افراد باید با اصول لایحه‌نویسی آشنا باشند و از تبصره‌های مناسب استفاده کنند.

مراحل دفاع مالیاتی به شرح زیر است:

رئیس اداره مالیاتی شعبه مربوطه

در مواردی که مودی نسبت به برگ تشخیص مالیات اعتراض داشته باشد، باید ظرف ۳۰ روز از تاریخ ابلاغ، شخصا یا توسط وکیل به اداره مالیاتی مراجعه و با ارائه مدارک و اسناد لازم، تقاضای رسیدگی مجدد داشته باشد.

در این مرحله سه حالت وجود دارد:

مسئول دلایل و مدارک فرد را کافی بداند و موضوع به نفع مودی تمام شود.
ادعای مودی مورد پذیرش مسئول واقع نشود؛ در این صورت مسئول باید با ذکر دلیل در پشت برگه تشخیص، پرونده را برای رسیدگی به هیئت حل اختلاف ارجاع بدهد.
بین مودی و اداره مالیات توافق حاصل شود.

بیشتر بخوانیم :
تشکیل پرونده مالیاتی

هیئت حل اختلاف

مودی یا نماینده او باید ظرف ۳۰ روز از تاریخ ابلاغ اعتراض خود را اعلام کنند و بعد از مشخص شدن زمان جلسه دفاع ، در جلسه حاضر شوند و به دفاع از مدارک خود بپردازند. رای این هیئت قطعی و لازم اجرا است.

هیئت حل اختلاف تجدید نظر

اگر مودی از رای هیئت حل اختلاف رضایت نداشت می تواند ظرف مدت 20 از تاریخ ابلاغ رای اعتراض خود را به سازمان امور مالیاتی ارائه نماید .

شورای عالی مالیاتی

مودی یا اداره مالیات می‌توانند ظرف یک ماه از تاریخ رای هیئت اختلاف، به شورای عالی مالیاتی درخواست تجدید رسیدگی نمایند. شورای عالی مالیاتی موظف به بررسی رای از نظر قانونی است و اگر این بررسی منجر به نقص رای شود پرونده به هیئتی دیگر ارجاع داده می‌شود.

هیئت سه نفره وزارت اقتصاد و دارایی

اگر اختلافات در مراحل قبلی حل نشد پرونده به هیئت سه نفره وزارت اقتصاد می‌رسد. سه نفری که در این هیئت قرار دارند، توسط وزارات اقتصاد منصوب شده‌اند. در این مرحله پس از بررسی پرونده، رای نهایی صادر می‌شود.

دیوان عدالت اداری

در نهایت اگر حل پرونده در مراحل قبل نتیجه‌ای نداشت، وارد سیستم قضایی کشور می‌شود. مقررات این سیستم با قوانین مالیاتی تفاوت‌های عمده‌ای دارد و در این مرحله مودی باید از یک وکیل دادگستری کمک بگیرد.

بهتر است برای صرفه‌جویی در وقت و هزینه، پرونده در سازمان امور مالیاتی حل شود و فرد با استفاده از مشاوران آگاه از ورود پرونده به دستگاه قضایی جلوگیری کند.

نمونه لایحه دفاع مالیاتی

تصویر زیر نمونه‌ای از یک لایحه دفاع مالیاتی است.

دفاع مالیاتی برای اشخاص حقیقی

در دفاع مالیاتی اشخاص حقیقی باید به نکات زیر توجه داشت:

  • دفاع اشخاص حقیقی، باید توسط خود مودی، وکیل، حسابدار یا قائم مقام او انجام شود. اگر مودی در قید حیات باشد و وکالت کارهای مالی خود را به کسی نسپرده باشد، مسئولت انجام تمام مراحل دفاع بر عهده خودش است.
  • اگر مودی در قید حیات ولی بنا به هر دلایلی محجور باشد، قیم او باید فرایند اعتراض را پیگیری کند.
  • اگر مودی در قید حیات و غیر محجور باشد اما انجام امور مالی خود را به شخص دیگری سپرده باشد، باید به آن شخص به عنوان وکیل، اختیارات لازم و کافی داده شود تا بتواند امور دفاع را پیگیری کند.
  • اگر مودی در قید حیات نباشد، ورثه او باید انجام امور را بر عهده بگیرند.

دفاع مالیاتی برای اشخاص حقوقی

دفاع مالیاتی در افراد حقوقی به صورت زیر است:

  • پیگیری اعتراض در افراد حقیقی در صورتی امکان‌پذیر است که این افراد رسما اعلام ورشکستگی نکرده باشند. اگر یک شرکت یا سازمان اعلام ورشکستگی کند، طبق قانون حق ارائه و پیگیری اعتراضات مالی را ندارند. اگر شرکت مشغول به فعالیت باشد، مدیران شرکت شامل مدیر عامل و اعضای هیئت مدیره مسئول تنظیم دفاعیه مالیاتی هستند.
  • وکیل شرکت به شرطی که دارای اختیارات لازم برای دفاع از شخص حقوقی باشد، می‌تواند پیگیری این امور را به دست بگیرد.
  • اگر شرکت منحل و ورشکسته شده باشد و هنوز به طور رسمی ختم تسویه آن اعلام نشده باشد، مدیران شرکت می‌توانند اعتراضات مالی را پیگیری کنند.

بیشتر بدانیم :
 وکیل مالیاتی  کیست و چه وظایفی دارد؟

آیا دفاع مالیاتی تاثیری بر روی کاهش مالیات دارد؟

همه اشخاصی که نسبت به عوارض مالیاتی اعتراض دارند و روند دفاع را پیگیری می‌کنند خواهان کمتر شدن مبلغ مالیات هستند. اگر می‌خواهید دفاع شما در کاهش این عوارض موثر واقع شود، حتما باید از یک وکیل یا مشاور متخصص و خبره کمک بگیرید؛ زیرا تنظیم درست لایحه تاثیر زیادی در کاهش مالیات دارد. بهتر است تمام اسناد مالی خود و شرکت را در اختیار وکیل یا حسابدار خود قرار دهید تا فرایند دفاع به خوبی پیش برود؛ همچنین لازم است این اسناد و مدارک را ضمیمه لایحه دفاعی خود سازید. اگر لایحه دفاعی شما درست باشد و مدارک کافی در اختیار داشته باشید می‌توانید به کاهش عوارض مالیاتی امیدوار باشید.

دریافت مشاوره برای دفاع مالیاتی

دفاع مالیاتی می‌تواند نقش مهمی در کاهش عوارض مالیاتی شما داشته باشد و نحوه دفاع شما اهمیت زیادی دارد. با توجه به پیچیده بودن قوانین مربوط به مالیات، هرکسی به تنهایی از پس پیگیری مراحل آن برنمی‌آید. در دفاع مالیاتی بهتر است از یک مشاور متخصص و با تجربه کمک بگیرید تا بتوانید موفق شوید. کارمنتو با داشتن مشاوران خبره و مجرب، می‌تواند در روند پیگیری امور مالیاتی در کنار شما باشد. مشاوران این مجموعه به صورت آنلاین و تلفنی پاسخگوی سوالات شما هستند و شما می‌توانید بدون دغدغه مسائل مالیاتی خود را حل کنید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟ 11 نظر

5 11
نحوه دفاع مالیاتی برای اشخاص حقوقی و حقیقی

مشاورین مرتبط

مقالات مرتبط

مالی و مالیاتی
29 شهریور 1402

|

6 دقیقه مطالعه
مالی و مالیاتی
29 شهریور 1402

|

6 دقیقه مطالعه
مالی و مالیاتی
28 شهریور 1402

|

11 دقیقه مطالعه

مقالات مرتبط

مالی و مالیاتی
29 شهریور 1402

|

6 دقیقه مطالعه
مالی و مالیاتی
29 شهریور 1402

|

6 دقیقه مطالعه
مالی و مالیاتی
28 شهریور 1402

|

11 دقیقه مطالعه

نظرات کاربران

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ایمیل شما با موفقیت ثبت شد