راهنمای ارسال اظهارنامه مالیاتی حقوقی

مدت مطالعه: 8 دقیقه
تاریخ به روزرسانی: 6 بهمن 1401
نویسنده: milad jafari

خوشبختانه با طراحی سامانه ثبت اظهارنامه مالیاتی مودیان مالیاتی از مراجعه حضوری به سازمان امور مالیاتی بی‌نیاز شده و به راحتی می‌توانند گزارشات مالی خود را در سامانه الکترونیکی آن ثبت نمایند. همان‌طور که می‌دانید تنظیم و ارسال اظهارنامه مالیاتی در زمان تعیین ‌شده، سبب شفافیت در کسب ‌و کار و تسریع عملکرد رسیدگی به صورت‌های مالی مودیان مالیاتی می‌شود. همچنین باید بدانیم، مالیات یکی از منابع درآمد و ابزاری برای مدیریت کشور به شمار می‌آید. پلتفرم کارمنتو مجموعه کاملی از خدمات کسب و کار را شامل می‌شود و علاوه بر راهنمایی شما در زمینه نوع فعالیت و بازاریابی، حتی در زمان پرداخت مالیات نیز در کنار شما خواهد بود. در صورتی که برای ارسال اظهارنامه مالیاتی به مشکلی برخورد کردید و نیا به راهنما داشتید می‌توانید با مشاوران ما در این زمینه مشورت کنید.

اظهارنامه مالیاتی چیست؟

تمامی افراد حقیقی و حقوقی موظف هستند که عملکرد مالی خود را به ترتیب وقوع، که مستند بر مدارک و ادله قانونی جمع‌آوری شده‌اند را در قالب اظهارنامه مالیاتی به سازمان امور مالیاتی کشور گزارش دهند. اگر بخواهیم ساده‌تر صحبت کنیم، همه صاحبین مشاغل در هر حوزه کاری باید سالانه کارنامه مالی خود را به سازمان امور مالیاتی تسلیم نمایند. این فرایند درگذشته نه چندان دور، دستی و مبتنی بر خوداظهاری صاحبین مشاغل بود. اما امروزه سامانه امور مالیاتی، فرایند دریافت اظهارنامه را کاملاً الکترونیکی نموده و با اتصال به سامانه گمرک، ثبت اسناد و بانک مرکزی قسمتی از فرایند مالی مشاغل را کاملاً خودکار دریافت می‌کند.

مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی 1401

افراد حقوقی برای ارسال اظهارنامه مالیاتی تا پایان تیرماه سال 1401 فرصت خواهند داشت. به عبارتی 31 تیرماه آخرین فرصت ارسال اظهارنامه مالیاتی سال 1401 است.

مدارک مورد نیاز برای تکمیل اظهارنامه مالیاتی

همان‌طور که می‌دانید قبل از انجام امور مالی و اداری باید مدارک مورد نیاز را گردآوری کرده و کار را شروع کنید. برای ارسال اظهارنامه مالیاتی باید مدارک زیر را آماده نمایید.

 1. ابتدا نرم‌افزار اظهارنامه مالیاتی که (شامل کد اقتصادی، شناسه ملی شخص حقوقی،کد ره‌گیری پیش ثبت‌نام و مشخصات اداره کل مالیاتی، شماره واحد مالیاتی، کلاسه پرونده مالیاتی را آماده نمایید.
 2. اطلاعات هویتی شرکت و سایر محل‌های فعالیت شرکت که شامل روزنامه رسمی، اطلاعات سجلی، اعضای هیئت‌مدیره، مجوز فعالیت و نشانی اقامتگاه قانونی به همراه کدپستی و … می‌شود.
 3. اطلاعات ثبتی دفاتر قانونی (کل و روزنامه) شامل شماره و تاریخ ثبت دفاتر
 4. صورت بهای تمام شده کالایی که توسط شرکت ساخته شده یا به فروش رفته است.
 5. تراز آزمایشی کل و معین به تاریخ پایان دوره مالی- بهتر است موارد قبل و بعد از بستن حساب‌های موقت را داشته باشید.
 6. صورت گردش عملکرد
 7. صورت گردش سود و زیان
 8. صورت گردش مواد اولیه، گردش کالای ساخته شده و سایر موجودی‌ها
 9. اطلاعات مربوط به صادرات و دریافتی‌های ارزی
 10. در مورد شرکت‌های پیمانکاری نیاز اطلاعات مربوط به قراردادهای پیمانکاری خواهد بود.
 11. اطلاعات صورت ریز فروش محصولات و کالای فروش رفته و صورت‌وضعیت‌های گواهی شده
 12. صورت ریز تعدیلات سنواتی
 13. صورت مالیات‌های پرداخت شده که شامل شماره فیش و تاریخ پرداخت می‌شود.
 14. اطلاعات مربوط به حسابدار رسمی شرکت که شامل شماره قرارداد، نام و شماره عضویت حسابدار رسمی می‌شود.
 15. اطلاعات مربوط به پرونده مالیاتی که شامل اداره کل، شماره واحد مالیاتی و شماره کلاسه پرونده می‌شود.
 16. تعیین گروه فعالیت و زیرگروه فعالیت شرکت
 17. تعیین میزان کارکنان شرکت در پایان دوره مالی
 18. اطلاعات ملک مورد اجاره اقامتگاه قانونی
 19. شماره فیش پرداخت حق تمبر افزایش سرمایه در صورتی که مؤدی افزایش سرمایه طی دوره مالی داشته باشد.
 20. فهرست سهامداران به انضمام میزان سهام و مبلغ سهام هریک از سهامداران عمده
 21. شماره حساب بانکی جهت درج در اظهارنامه مالیاتی

نحوه ثبت‌نام اظهارنامه مالیاتی

برای ثبت‌نام اظهارنامه مالیاتی، دو مرحله را پیش‌رو دارید. در مرحله اول، پیش ثبت‌نام انجام می‌گیرد و بعد از ارسال نام کاربری و کلمه عبور توسط سازمان ثبت‌نام نهایی انجام می‌شود. مودیان مالیاتی در اولین گام باید وارد سامانه Tax.gov.ir  وارد شوند.

در صورتی که برای اولین بار برای ارسال اظهارنامه اقدام می‌کنید و قصد دریافت شماره اقتصادی دارید، روی دکمه شروع کلیک کنید. با کلیدی روی دکمه “شروع” صفحه زیر باز می‌شود.

در این صفحه باید فرایند پیش ثبت‌نام اشخاص حقوقی را انتخاب کنید و روی گزینه “شروع”، فرایند کار را آغاز نمایید.

مرحله وارد کردن اطلاعات پیش ثبت‌نام

بعد از انتخاب کلید “شروع” در صفحه قبل، صفحه‌ای باز می‌شود که در آن باید اطلاعات کلیدی و تصویر امنیتی را وارد نمایید و گزینه “ورود” را بزنید.

در ادامه صفحه باز می‌شود که باید در آن اطلاعات هویتی خود را وارد کنید، وارد کردن اطلاعات ستاره‌دار الزامی است.

بعد از وارد کردن این موارد، دکمه “بعدی” را انتخاب کنید و در صفحه باز شده اطلاعات اقامتگاه قانونی، اطلاعات مدیرعامل را پر نمایید.

در ادامه باید اطلاعات نوع فعالیت خود را به سامانه اعلام نمایید.

در انتها پس از تکمیل موارد درخواست شده، اطلاعات شما در قالب یک پیش‌نمایش ظاهر می‌شود و شما باید از آن پرینت گرفته و در نهایت آن را تأیید کنید. این کار با فشار دکمه “تأیید و ثبت نهایی” امکان‌پذیر می‌شود. اطلاعات شما برای سازمان امور مالیاتی ارسال می‌شود و بعد از بررسی صحت و سقم اطلاعات در حدود یک هفته بعد از اختصاص شماره ره‌گیری، نام کاربری و کلمه عبور برای شما از طریق پیامک ارسال می‌شود. در صورت عدم دریافت کد کاربری، از طریق بخش ره‌گیری می‌توانید پیگیری پرونده را انجام دهید.

راهنمای انجام ثبت‌نام الکترونیکی

حال که نام کاربری و کلمه عبور برای شما ارسال شد باید برای ثبت‌نام اصلی اقدام نمایید. برای این کار می‌توانید مراحل زیر را طی نمایید.

 1. به سامانه اینترنتی ثبت‌نام مودیان در نظام مالیاتی به آدرس dov.ir مراجعه کنید. نام کاربری و کد عبور را وارد کنید و وارد “عملیات ثبت‌نام” شوید.
 2. در صفحه‌ای که باز می‌شود باید “مرحله سوم فرایند ثبت‌نام اشخاص حقوقی” را انتخاب نمایید.
 3. با انتخاب این گزینه صفحه زیر به شما نمایش داده می‌شود که باید بعد از مطالعه اطلاعات در آن گزینه “شروع” را انتخاب کنید.
 4. بعد از انتخاب دکمه “شروع”، صفحه اطلاعات شناسایی باز می‌شود که باید در آن کلمه عبور و نام کاربری و همچنین عبارت امنیتی را وارد کنید. دقت کنید که اطلاعات را بدون اشتباه وارد کنید چرا که در صورتی که چندین بار اطلاعات را اشتباه وارد کنید سامانه برای شما قفل خواهد شد.

وارد کردن اطلاعات برای ثبت‌نام اصلی

 1. حال نوبت به تکمیل اطلاعات دیگر کسب و کار رسیده است. لازم به ذکر است که در تمامی صفحات، اطلاعات ستاره‌دار باید پر شود و برای ویرایش اطلاعات نمایش داده شده، باید از لیست پایین صفحه گزینه “انتخاب اطلاعات این سطر” را انتخاب کنید. بعد از اعمال تغییرات مورد نظر روی دکمه “ذخیره” کنید.

اولین اطلاعات مربوط به شعب است که باید توسط مؤدی پر شود.

 1. بعد از انتخاب دکمه “بعدی” صفحه مربوط به اطلاعات مدیران اصلی باز می‌شود. در صورتی که در پیش ثبت‌نام، اطلاعات مدیر را اشتباه وارد کرده باشید، می‌توانید در این مرحله آن را تصحیح کنید.
 2. در ادامه با انتخاب دکمه “بعدی” وارد صفحه اطلاعات مالیاتی می‌شوید. در مورد کلاسه پرونده، در صورتی که اولین بار برای ارسال اظهارنامه اقدام می‌کنید باید به نزدیک‌ترین حوزه مالیاتی مراجعه کرده و پس از تشکیل پرونده، شماره کلاسه پرونده را دریافت نمایید.
 3. بعد از انتخاب گزینه “بعدی” صفحه مربوط به نشانی محل فعالیت اصلی نمایش داده می‌شود. این اطلاعات در زمان پر کردن اظهارنامه مالیاتی نیز کاربرد دارد. در این بخش، اطلاعاتی که در مورد اقامتگاه در پیش‌نمایش ارائه داده‌اید، نمایش داده می‌شود. اگر نیاز به ایجاد تغییر بود، می‌توانید آن را در همین قسمت اعمال نمایید.

 

 1. با انتخاب دکمه “بعدی” وارد صفحه اطلاعات مالی خواهید شد.
 2. در صفحه بعدی اطلاعات مربوط به حساب‌های بانکی خود را وارد نمایید.
 3. در ادامه و با فشار دکمه “بعدی” می‌توانید اطلاعات فعالیتی که در بخش پیش ثبت‌نام وارد نموده بودید را اصلاح کرده و یا تکمیل نمایید. در صورتی که بیش از یک فعالیت دارید در این صفحه باید آن را وارد کنید.
 4. بعد از فشار دکمه “بعدی” اطلاعات مربوط به مجوزها را وارد نمایید تا مرحله ثبت‌نام نیز به پایان برسد. در نهایت با فشار دادن دکمه “تأیید و ثبت نهایی”، پیش‌نمایش اطلاعات وارد شده نمایش داده می‌شود و بعد از تأیید آن، ثبت‌نام شما به پایان رسیده و کد ره‌گیری تقدیم می‌شود.

نحوه پر کردن و ارسال اظهارنامه مالیاتی

ارسال اظهارنامه مالیاتی بعد از انجام ثبت‌نام نهایی امکان‌پذیر است. برای این با ما همراه باشید تا در ادامه، راهنمای کاملی از آن را به شما ارائه دهیم. همچنین می‌توانید در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر، با کارشناسان ما در کارمنتو در تماس باشید تا در زمان کوتاهی، شما را برای پر کردن اظهارنامه همراهی نمایند.

مرحله اول:

برای ارسال اظهارنامه مالیاتی ابتدا باید رمز عبور و کلمه کلیدی را وارد کرده و به صفحه اصلی سامانه امور مالیاتی کشور وارد شوید. در این مرحله باید اظهارنامه جدید در قسمت پایین و سمت راست سایت را انتخاب نمایید.

 

مرحله دوم:

در صفحه باز شده اطلاعات مورد نیاز را وارد کرده و دکمه تأیید را فشار دهید.

مرحله سوم:

در صفحه باز شده باید اطلاعات هویتی مؤدی و نشان اقامتگاه قانونی وی را وارد کنید. این اطلاعات شامل  شخص ، نام ، نام خانوادگی- نام شخص حقوقی ، تاریخ تولد- ثبت ، شماره شناسنامه- ثبت ، محل تولد- ثبت شرکت  ، شماره ملی- شناسه ملی ، موظف ، نشانی ، کد پستی است.

مرحله چهارم:

در این صفحه از اظهارنامه مالیاتی باید اطلاعات حساب‌های بانکی که به کمک آن‌ها، فعالیت‌های شخص حقوقی انجام می‌گیرد وارد شود.

مرحله پنجم:

در این صفحه اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید و در صورتی که انتخاب شما گزینه بلی است، باید اطلاعات جدول‌های مربوطه را نیز پر کنید.

مرحله ششم:

این صفحه مربوط به مجوزهای فعالیت‌های اقتصادی شما می‌شود که در صورت داشتن هر گونه مجوز، ملزم به پر کردن آن هستید.

 

مرحله هفتم:

در این مرحله باید مشخصات هیئت مدیره و اعضای هیات مدیره را مشخص کنید. در این قسمت ورود اطلاعات مدیرعامل ضروری است.

مرحله هشتم:

در این مرحله فهرست دفاتر قانونی مؤدی و جزئیات پذیرش بورس سهام مشاهده می‌کنید. این صفحه در صورتی نمایش داده می‌شود که به سؤال 4 در صفحه اطلاعات اختصاصی جواب بله داده باشید.

مرحله نهم:

در این مرحله، باید درآمدهایی که مالیات آن‌ها قبلاً به صورت مقطوع پرداخت شده است را وارد می‌کنید. اگر به سؤال 5 در صفحه اطلاعات اختصاصی، جواب بله داده باشید این صفحه را باید پر کنید.

مرحله دهم:

در این قسمت درآمدهای معاف از مالیات را درج نمایید:

مرحله یازدهم:

در این صفحه معافیت‌های موضوع ماده ۱۳۲ ق.م.م وارد می‌شود. اگر به سؤال 5 و 6 اطلاعات اختصاصی جواب بله داده باشید باید این صفحه را تکمیل کنید.

مرحله دوازدهم:

این صفحه مربوط به معافیت‌ها و بخشودگی‌های مالیاتی است. اگر به سؤال 8 اطلاعات اختصاصی جواب بله داده باشید باید این صفحه را پر کنید.

مرحله سیزدهم:

در این صفحه اطلاعات توسعه ، نوسازی و بازسازی صنایع معدنی و  ثبت کمک‌های پرداختی وارد می‌شود.

مرحله چهاردهم:

در این صفحه باید اطلاعات مربوط به تراز مالی اظهارنامه را وارد کنید. در صورتی که به هر دلیل تراز مالی را وارد نکنید اجازه رفتن به صفحه بعد را نخواهید داشت.

مرحله پانزدهم:

در این صفحه از اظهارنامه مالیاتی، می‌بایست اطلاعات و مبالغ سود و زیان را وارد کنید.

مرحله شانزدهم:

در صفحه باز شده اطلاعات گردش حساب سود و زیان درخواست می‌شود.

مرحله هفدهم:

اطلاعات مربوط به موجودی مواد و کالا را در این صفحه وارد کنید.

مرحله هجدهم:

میزان سهم الشرکه سهامداران و شرکا را در این صفحه وارد کنید.

مرحله نوزدهم:

این صفحه، مختص به وارد کردن اطلاعات فروش و بهای تمام شده کالا داخلی یا خارجی شرکت است.

مرحله بیستم:

درآمد ناخالص پیمانکاری / ارائه خدمات، مواردی هستند که باید در این صفحه وارد کنید.

مرحله بیست و یکم:

در این صفحه بهای تمام شده و کار انجام شده پیمانکاری را وارد نمایید.

مرحله بیست و دوم:

فهرست صادرات و ما به ازای دریافتی را به صورت کامل در این صفحه وارد کنید.

مرحله بیست و سوم:

اطلاعات مالکین یا مالک را وارد کنید و اگر ملک اجاری باشد باید اطلاعات مربوط به آن کامل وارد شود.

مرحله بیست و چهارم:

اطلاعات مربوط به سرمایه‌گذار خارجی را در این مرحله وارد کنید.

مرحله بیست و پنجم:

در این قسمت با توجه به اطلاعات وارد شده، درآمد مشمول مالیات و مالیات آن محاسبه می‌شود.

مرحله بیست و ششم:

در این مرحله از اظهارنامه مالیاتی اطلاعات تنظیم‌کننده اظهارنامه که شامل مؤدی، نماینده قانونی آن، مدیر امور مالی و حسابرس است، وارد می‌شود.

مرحله بیست و هفتم:

در این مرحله باید روی گزینه چاپ اطلاعات اظهارنامه کلیک کنید تا بتوانید پیش‌نویس اطلاعات اظهارنامه را مشاهده کنید.

مرحله بیست و هشتم:

در مرحله قبل، عبارت” پیش‌نویس غیرقابل استناد” است روی صفحه مشاهده می‌شد اما بعد از دریافت کد ره‌گیری این عبارت حذف می‌شود و کد ره‌گیری و تاریخ ارسال اطلاعات در تمامی صفحات درج خواهد شد.

 

کسانی که موظف به پر کردن اظهارنامه مالیاتی هستند

تمامی افراد حقیقی و حقوقی که در شغل و کسب و کاری درآمد کسب می‌کنند باید مالیات پرداخت کنند. این افراد شامل موارد زیر می‌شوند:

 • اشخاص حقیقی که در ایران کسب و کار دارند و مشمول معاف از مالیات نیستند.
 • اشخاص حقوقی که در ایران درآمد کسب می‌کنند و مشمول معافیت از مالیات نیستند.
 • همه اشخاص حقیقی و حقوقی دارای تابعیت ایرانی که در خارج از کشور مشغول به فعالیت‌های تجاری و اقتصادی هستند
 • اشخاص حقیقی و حقوقی که خارج از کشور زندگی می‌کنند اما محل درآمدشان از داخل ایران تأمین می‌شود
 • اتباع غیر ایرانی حقیقی یا حقوقی که در ایران فعالیت دارند و دارای درآمد هستند

خدمات مشاوره مالیاتی در کارمنتو

ارسال اظهارنامه مالیاتی، هر ساله انجام می‌گیرد و سرنوشت مالیات فعالیتی که در سال مالی انجام داده‌اید را مشخص می‌کند. در صورت اشتباه پر کردن این اظهارنامه، امکان تصحیح آن وجود دارد اما متاسفانه، اغلب، این کار به نفع مؤدی مالیاتی نیست و حساسیت سازمان مالیاتی را بر می‌انگیزد. از این رو پیشنهاد می‌کنیم این فرایند پیچیده را به کمک و راهنمایی فردی کاربلد انجام دهید. پلتفرم کارمنتو با کارشناسانی متخصص که سال‌ها در این حیطه کاری سابقه دارند، آماده ارائه مشاوره در زمینه اظهارنامه مالیاتی به شما خواهد بود.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟ 4 نظر

5 4
راهنمای ارسال اظهارنامه مالیاتی حقوقی

مشاورین مرتبط

مقالات مرتبط

مالی و مالیاتی
29 شهریور 1402

|

6 دقیقه مطالعه
مالی و مالیاتی
29 شهریور 1402

|

6 دقیقه مطالعه
مالی و مالیاتی
28 شهریور 1402

|

11 دقیقه مطالعه

مقالات مرتبط

مالی و مالیاتی
29 شهریور 1402

|

6 دقیقه مطالعه
مالی و مالیاتی
29 شهریور 1402

|

6 دقیقه مطالعه
مالی و مالیاتی
28 شهریور 1402

|

11 دقیقه مطالعه

نظرات کاربران

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ایمیل شما با موفقیت ثبت شد