وبلاگ

advice action advice action
همه چیز در مورد عیدی، پاداش و سنوات سال 98
بیمه و قانون کار -

همه چیز در مورد عیدی، پاداش و سنوات سال 98

مقدمه

داریم به روزهای آخر سال نزدیک می شویم، و مسلما دغدغه همه کارمندهای شاغل مسئله عیدی و پاداش پایان سال می باشد، تمامی موارد در مورد عیدی و پاداش سال 98 و هم چنین نحوه محاسبه عیدی و پاداش در این مطلب مورد بررسی قرار خواهد گرفت،در ادامه با کارمنتو همراه باشید تا بیشتر بدانیم.

بر اساس قانون کار کلیه کارگاه های مشمول قانون کار مکلف هستند به هر یک از کارگران خود در پایان هر سال، معادل شصت روز آخرین مزد، به عنوان عیدی و پاداش بپردازند.در عین حال قانون کار، برای پرداخت عیدی«سقف پرداختی»در نظر گرفته است به این ترتیب که عیدی پایان سال کارکنان تحت پوشش قانون کار، دو برابر حقوق پایه هر فرد است به شرطی که از 3 برابر حقوق پایه مصوب تجاوز نکند.

1- نحوه محاسبه عیدی و پاداش سال 1398 در صورت اشتغال یک‌سال کامل:

عیدی و پاداش 98 کارمنتو

بنابر این، طبق فرمول جدول بالا حداقل عیدی سال 1398 برابر است با:مبلغ پرداختی عیدی و پاداش سال 99 به هر یک از کارکنان مشمول قانون کار در پایان هر سال حداقل معادل 60 روز«حداقل مزد قانونی مصوب»و حداکثر معادل 90 روز«حداقل مزد روزانه مصوب»همان سال است به این معنا که میزان عیدی پرداختی سال 1398 نباید از معادل 90 روز حداقل مزد روزانه قانونی همان سال بیشتر شود.

60*505.627= 30.337.620

و حداکثر عیدی سال 1398 نیز برابر خواهد بود با:

90*505.627= 45.506.430

2- نحوه محاسبه عیدی و پاداش سال 1398 در صورت فعالیت کمتر از یک سال:

گفتنی است که مبلغ پرداختی عیدی و پاداش سال 1398 به کارکنانی که کمتر از یک سال در واحد یا کارگاه مربوطه مشغول به کار بوده‌اند، به مأخذ 60 روز مزد و به نسبت ایام کارکرد در سال محاسبه خواهد گردید.

جدول جزئیات حداقل و حداکثر عیدی کارگران سال 1398

عیدی و پاداش 98 کارمنتو

میزان عیدی کارکنان دولت در سال 1398

برای سال 1398 طبق آن‌چه که در بودجه پیش‌بینی شد، دولت عیدی 12.000.000 ریالی را برآورد کرده بود و البته آخرین پیگیری‌ها نیز از این حکایت دارد که همچنان این رقم پابرجاست ولی در نهایت باید هیات دولت رقم عیدی را بررسی و تصویب کند که معمولا تفاوت چندانی هم نخواهد داشت.

نکات اساسی درباره‌ی عیدی سال 1398

- عیدی برابر است با دو برابر مزد ثابت به شرط اینکه از سه برابر حداقل وزارت کاری بیشتر نشود.

- حداقل عیدی برابر با 3 میلیون و 33 هزار و 762 تومان و حداکثر آن 4 میلیون و 550 هزار و 643 تومان می‌باشد.

- عیدی به نسبت کارکرد به افراد تعلق می‌گیرد.

- افرادی که زیر یکسال کارکرد دارند یک معافیت کامل به آن‌ها تعلق می‌گیرد.(طبق نظر دفتر فنی حسابرسی)

- عیدی مشمول مالیات و معاف از بیمه می‌باشد.

- چنانچه عیدی بیشتر از سقف پرداخت شود مازاد آن مشمول بیمه می‌شود.

- عیدی و پاداش طبق ماده ۹۱ بند ۱۰ به میزان یک دوازدهم معافیت مالیاتی دارد.

سنوات خدمت چیست و نحوه محاسبه سنوات خدمت سال 1398

قشر کارگران چه در جامعه ما و چه در جوامع پیشرفته همواره با مشکلات بسیاری مواجه بوده‌اند. در کشور ما به کمک پایه سنوات میزان کمبود حقوق کارگران تا حدودی جبران می‌شود و به تقویت روحیه کارگران منجر می‌شود. برای اطلاع از زیر و بم موارد مرتبط با پایه سنوات همراه کارمنتو باشید.

سنوات خدمت که به آن مزایای پایان کار، مزایای پایان خدمت، حق سنوات و سنوات نیز گفته می‌شود، مبلغی است که با خاتمه یا فسخ قرارداد کار به کارگر تعلق می گیرد. این مبلغ به موجب ماده 21 قانون کار به کارگران با قرارداد غیرموقت یا موقت یا کار معین به عنوان مزایای پایان کار تعلق می‌گیرد و توسط کارفرما پرداخت می‌شود.

پایه سنوات چیست؟

پایه سنوات سال 98 همچون همه سال های دیگر مبلغی است که تحت شرایطی به مزد کارگران قانون کار افزوده می شود. پایه سنوات به کارگرانی که بیش از یک سال سابقه کار داشته باشند و یا یک سال از آخرین دریافت پایه سنوات آنان در آن کارگاه گذشته باشد تعلق می گیرد.

گفتنی است که فلسفه پرداخت پایه سنواتی دو جنبه دارد:

یکی جنبه جبران مزد و انگیزشی و دیگری لحاظ شدن میزان سابقه کارگران در حقوق آن‌ها که مثلا به کارگری که تازه وارد کارگاه شده حقوق متفاوتی نسبت به کارگری که چندین سال سابقه کار دارد تعلق گیرد.

تفاوت پایه سنوات و حق سنوات

حق سنوات: به‌عنوان پاداش پایان کار به آن دسته از کارگرانی داده می‌شود که سابقه یک‌سالِ کاری در کارگاه دارند.

پایه سنوات: برای کارگاه‌هایی است که طرح طبقه‌بندی مشاغل دارند، در این صورت پایه سنوات به حداقل حقوق آن‌ها اضافه می‌شود.

میزان پایه سنوات در سال 1398

پایه سنوات در سال 1398 به شرط داشتن سابقه کاری حداقل یک سال، به شرح جدول زیر است:

عیدی و پاداش کارمنتو 98

 


سخن پایانی 

در این مطلب نگاهی به میزان عیدی و پاداش سنوات سال 1398 انداختیم. حال در صورتی که در حوزه بیمه و قانون کار، هرگونه ابهام داشته و علاقمند به مشاوره هستید، می‌توانید با ثبت نام در اپلیکیشن کارمنتو اطلاعات دقیق این حوزه را از برترین مشاوران و کارشناسان بیمه و قانون کار دریافت نمایید.