بیمه و قانون کار

نکات طلایی بیمه بیکاری

  • مدت مطالعه: 1دقیقه
  • 20 تیر 1400
  • 0 نظر
نکات طلایی بیمه بیکاری

شاید شما هم تصور نمی‌کنید که روزی نیاز به گرفتن بیمه بیکاری داشته باشید، اما به نظر می‎رسد که امروزه همه‌ی ما به خصوص در دوره شیوع کرونا و شرایط  قرنطینه از این تسهیلات در نظر گرفته شده، آگاهی لازم را کسب کنیم. گفتنی است که متاسفانه افراد زیادی هستند که به علت عدم اطلاع از قوانین و شرایط بیمه بیکاری، از این تسهیلات قانونی محروم می‌شوند.

بیمه بیکاری چیست؟

این نوع از بیمه، تسهیلاتی قانونی بوده که قانون‌گذار برای آن دسته از کارگران و شاغلان که به صورت غیر ارادی مجبور به ترک شغل خود شده‌اند، در نظر گرفته است. ضمن آن‌که این فرد بیکار باید آماده برای کار و پذیرفتن شغل جدید نیز باشد. استفاده از بیمه بیکاری شاید در ابتدا ساده به نظر برسد، اما وجود حالت‌ها و موارد استثنا در آن باعث شده تا بسیاری از افراد ابهامات و سوالات زیادی در این خصوص داشته باشند. برای پاسخگویی به هرگونه سوال و یا ابهامی در خصوص بیمه بیکاری، در ادامه با کارمنتو همراه باشید.

کارگران قبل از این‌که برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کنند، باید شرایط زیر را داشته باشند:

- دارای حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه به تامین اجتماعی باشند و کمتر از این میزان حایز دریافت مقرری نیستند.

- به طور غیر ارادی بیکار شده‌ و آماده کار باشند.

- جزو اتباع بیگانه و تبعه کشورهای دیگر نباشند.

- مستمری بگیر بازنشسته و یا از کارافتاده کلی نباشند.

 - در زمره صاحبان حرفه و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری نباشند.

- یک سال قرارداد کار در آخرین کارگاه با پرداخت حق بیمه داشته باشند.

- کارگرانی که به دلیل بروز حوادثی نظیر آتش‌سوزی، سیل و یا زلزله بیکار شده‌اند نیازی به داشتن سابقه شش ماهه نیست و با داشتن حتی یک روز پرداخت حق بیمه هم مشمول بیمه بیکاری می‌شوند.

- کارگران فصلی اعم از مشمولین قانون کار و قانون کار کشاورزی و آن دسته از کارگرانی که تحت هر عنوان از محل اعتبارات بودجه‌ عمومی دستمزد یا حقوق دریافت می‌کنند با تصویب هیات وزیران به تدریج مشمول این قانون خواهند بود.

- در صورتی که تاریخ بیمه بیکاری بیمه شده بعد از پایان قرارداد باشد دارا بودن حداقل یکسال سابقه پرداخت حق بیمه در آخرین کارگاه الزامی است.

- همه کارگران مشمول قانون کار دارای قرارداد موقت و دائم از مزایای بیمه بیکاری می‌توانند استفاده کنند و محدودیتی در تعداد دفعات قابل استفاده از بیمه بیکاری وجود ندارد.

چگونه می‌توان از بیمه بیکاری استفاده کرد؟

بر اساس بند ب ماده ۶ قانون بیمه بیکاری، کارگر اخراجی یا متقاضی بیمه بیکاری که شغل خود را به صورت غیرارادی از دست داده‌ موظف است حداکثر تا ٣٠ روز از تاریخ بیکاری، به ادارات تعاون کار و رفاه اجتماعی محل خود مراجعه کند و موضوع را به ادارات کار اطلاع و آمادگی خود را برای اشتغال مجدد یا کاری مشابه آن اعلام کند. طبعا مراجعه متقاضی بعد از ۳۰ روز با داشتن عذر موجه مثل بیماری و با تایید هیأت حل اختلاف اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی تا سه ماه امکان پذیر خواهد بود.

به موجب تبصره ماده ۷ قانون بیمه بیکاری، افرادی که در شروع بیمه بیکاری دارای ۵۵ سال سن و یا بیشتر باشند، مادامی که مشغول به کار نشده اند در صورت دارا بودن شرایط می‌توانند تا رسیدن به سن بازنشستگی تحت پوشش بیمه بیکاری باقی بمانند.

چه گروه‌هایی مشمول بیمه بیکاری نمی‌شوند؟

قانون بیمه بیکاری بازنشستگان و از کار افتادگان کلی، صاحبان حرف و مشاغل آزاد، رانندگان، کارگران ساختمانی و قالیبافان بدون کارفرما، بیمه شدگان اختیاری و اتباع خارجی را از دریافت مقرری بیمه بیکاری مستثنا کرده است.

در چه شرایطی بیمه بیکاری لغو می‌شود؟

- در صورتی که بیمه‌شده دوباره به کار اشتغال یابد.

- بیمه‌شده از قبول شغل مشابه پیشنهاد شده خودداری کند.

- بیمه‌شده فوت کند.

- بیمه‌شده مستمری بازنشستگی دریافت کند و یا دچار از کار افتادگی کلی شود.

- مدت زمانی که بیمه بیکاری به او تعلق می‌گیرد پایان یابد.

- بیمه‌شده بدون دلیل موجه از شرکت در دوره‌های کارآموزی خودداری کند.

- میزان واریز مبلغ بیمه بیکاری، از تاریخ بیکاری محسوب می‌شود و مدت دریافت مقرری بیمه بیکاری جزو سوابق پرداخت حق بیمه از نظر بازنشستگی، از کارافتادگی و فوت به شمار می‌رود. کارگرانی که مقرری بیمه بیکاری دریافت می‌کنند، در مدت برقراری مقرری می‌توانند از خدمات درمانی تأمین اجتماعی، بازنشستگی و از کار افتادگی استفاده کنند.

مدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری چقدر است؟

مدت پرداخت مقرری به بیمه شدگان واجد شرایط به سابقه پرداخت حق بیمه از سوی آن‌ها بستگی دارد. در حال حاضر کمترین مدت دریافت بیمه بیکاری برای مجردین و متاهلین به ترتیب ۶ و ۱۲ ماه است و بیشترین مقدار آن برای بیمه‌شدگان مجرد و متأهل(یا متکفل)به ترتیب ۳۶ و ۵۰ ماه است.

سخن پایانی

در این مطلب نگاهی به میزان و شرایط دریافت بیمه بیکاری انداختیم و سعی کردیم که به همه‌ی ناگفته‌های پیرامون آن، اشاره کنیم. با این حال، اگر با سوال و یا ابهامی دراین حوزه مواجه شدید، می توانید از متخصصان و مشاوران کارمنتو اولین اپلیکیشن تخصصی کسب و کار، در حوزه بیمه و قانون کار مشاوره تلفنی دریافت کنید.

اشتراک گذاری :
سوالات متداول
مشاورین مرتبط
احسان حبیبی

فعال

احسان حبیبی

وکیل پایه یک دادگستری

(0.0)
  • user call card 6

همان وکیلی که شما میخواهید

ایلوش شهریاری

فعال

ایلوش شهریاری

دکتری تخصصی کارآفرینی سازمانی/ مشاور کسب و کار و تعالی سازمان

(0.0)
  • user call card 0

ایلوش شهریاری هستم دکترای کارآفرینی سازمانی، با 15 سال سابقه در زمینه آموزش،پژوهش و مشاوره در حوزه مدیریت ،کارآفرینی و راه اندازی و توسعه بنگاه های اقتصادی و کسب و کار از جمله دستاوردهای...

شبنم شایسته فر

فعال

شبنم شایسته فر

مشاور و مدرس مالی و مالیاتی

(3.9)
  • user call card 188

من شبنم شایسته فر هستم. عضو انجمن حسابداران خبره مشاور مالی و مالیاتی اصناف و شرکت ها مدیر و موسس گروه مالی و آموزشی شایسته محاسب مدرس دروس مالی و مالیاتی مدرس دوره های تخصصی مالی ویژه مدی...

مطالب مرتبط

مدت مطالعه: 2 دقیقه

مدت مطالعه: 3 دقیقه

km-arrow-left orange

نظرات کاربران