مالی و مالیاتی

مروری بر مالیات اصناف

  • مدت مطالعه: 1دقیقه
  • 20 تیر 1400
  • 0 نظر
مروری بر مالیات اصناف

مالیات یک هزینه اجباری ‌است که طبق آن، تمام اشخاص حقیقی و حقوقی یک جامعه موظف‌اند که درصدی از سود، درآمد و یا اموال خود را برای تامین هزینه‌های عمومی به دولت پرداخت کنند. براساس سازمان همکاری و توسعه اقتصادی(OECD)مالیات پرداختی الزامی و بلاعوض می‌باشد. این مالیات را برای تامین سرمایه لازم برای عمران و آبادانی کشور، خدمات عمومی و تحقق پروژه‌های مختلف دولت به کار می‌گیرند.

افرادی که به تازگی شغلی برپا کردند باید طبق قانون، تا 4 ماه از شروع فعالیت این موضوع را به سازمان امور مالیاتی اطلاع بدهند تا معافیت‌های مالیاتی مشمول آنان شود. در غیر این‌صورت نه تنها از معافیت مالی برخوردار نمی‌شوند، بلکه باید جریمه‌ای معادل 10% مازاد بر مالیات هم پرداخت کنند!

در ادامه با کارمنتو همراه شوید تا مروری بر مالیات انصاف داشته باشیم.

 

پرداخت مالیات اصناف و مشاغل

 

پرداخت مالیات اصناف و مشاغل با توجه به نوع و حجم فعالیت به سه گروه دسته بندی می‌شوند:

گروه اول: مجموع مبلغ فروش کالا و خدمات سال قبل یا ده برابر درآمد مشمول مالیات قطعی شده طبق  آخرین برگه قطعی عملکرد سال 1391 و به بعد که تا تاریخ پایان دی ماه سال قبل از شروع سال مالیاتی ابلاغ شده باشد ، هر کدام بیشتر از مبلغ 3 میلیارد تومان بیشتر باشد .

گروه دوم: مجموع مبلغ فروش کالا و خدمات سال قبل یا ده برابر درآمد مشمول مالیات قطعی شده طبق  آخرین برگه قطعی عملکرد سال 1391 و به بعد که تا تاریخ پایان دی ماه سال قبل از شروع سال مالیاتی ابلاغ شده باشد ، هر کدام بیشتر از مبلغ 1 میلیارد تومان تا 3 میلیارد تومان باشد.

گروه سوم: افرادی که جزو گروه اول و دوم نباشند در گروه سوم قرار می گیرند، در این گروه افرادی که فعالیت آن‌ها ارائه خدمات باشند، آنگاه 50 درصد از مبلغ تعیین شده ملاک است.

افراد مانند دارندگان کارت بازرگانی، صاحبان کارخانه ها، واحد های تولیدی، صاحبان هتل‌های سه ستاره و بالاتر، صاحبان بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، صاحبان مشاغل صرافی، فروشگاه‌های زنجیره ای، برخی از اصناف و... همگی جزو افرادی هستند که باید سالانه مالیات پرداخت کنند.

 

چگونگی محاسبه مالیات بر اصناف

    تمامی مشاغل و اصناف باید مالیات خود را سالانه از طریق اظهارنامه مالیاتی پرداخت کنند، اما چگونگی محاسبه مالیاتی اصناف یکی از مهم‌ترین سوالاتی است که برای افراد به وجود می‌آید، پرداخت مالیات برای همه اصناف به یک میزان نیست. با توجه به میزان درآمد هر صنف مالیات آن‌ها محاسبه می‌شود، که ممکن است برای درآمدهای پایین میزان مالیات 3 درصد از درآمد سالانه و برای درآمدهای بالا به ۲۵ درصد نیز برسد. بعد از محاسبه درآمد سالانه میزان معافیت مالیاتی را کسر می کنیم و باقی درآمد شامل مالیات می‌شود.

 

آسان ترین راه برای تهیه اظهارنامه مالیاتی اصناف چیست؟

    استفاده از نرم افزار فروشگاهی که عملیات فروشگاهی را سریعتر و دقیق‌تر انجام می دهد، شاید بهترین، سریعترین و ساده‌ترین روش برای تهیه اظهارنامه مالیاتی اصناف باشد. ثبت تمامی فاکتورها خرید و فروش باعث می گردد تا تمامی گزارشات مورد نیاز برای تکمیل اظهارنامه مالیاتی به صورت خودکار ایجاد شده و در اختیار شما قرار گیرد در نتیجه شما می توانید تمرکز بیشتری بر روی کسب و کار فروشگاه‌تان داشته باشید.

 

چنانچه در حوزه شناسایی و پرداخت مالیات بر اصناف، هرگونه سوال و یا به مشاوره امور مالی و مالیاتی نیاز داشتید، می‌توانید با ورود به اپلیکیشن کارمنتو، پاسخ سوالات خود را از مشاورین این حوزه دریافت کرده و از راهنمایی‌های لازم، برخوردار شوید. همچنین می توانید در قسمت نظرات سایت آن را ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت توسط کارشناسان کارمنتو به آن پاسخ داده شود.

اشتراک گذاری :
سوالات متداول
مشاورین مرتبط
آرمین علیزاده

فعال

آرمین علیزاده

مشاور و مدرس در زمینه های مختلف، امور مالی، مالیات و تامین اجتماعی

(0.0)
  • user call card 23

مشاور مالی و مالیاتی و تامین اجتماعی در بسیاری از شرکت‌های تولیدی، بازرگانی، پیمانکاری _شش سال تدریس قوانین و مقرات مالی، مالیاتی و استانداردهای حسابداری در آموزشگاه‌ها و موسسات مختلف -نویس...

بهمن ذولفی

غیرفعال

بهمن ذولفی

مشاور مالیاتی

(4.7)
  • user call card 79

فارغ التحصیل دانشگاه تهران۲۰ سال سابقه کار حرفه ایعضو انجمن حسابداران خبره ایران مدیرعامل موسسه خدمات مالیاتی تدبیر حساب معین انجام پرونده های مالیاتی تراکنشهای بانکی و عملکرد و ارزش افزوده...

سید مهیار جوهری

غیرفعال

سید مهیار جوهری

مشاوره در امور مالیاتی و خدمات مالی

(0.0)
  • user call card 10

دارای بیش از ۱۳ سال سابقه در امور خدمات مالی و مالیاتی

مطالب مرتبط

مدت مطالعه: 1 دقیقه

مدت مطالعه: 1 دقیقه

km-arrow-left orange

نظرات کاربران