دریافت مشاوره تلفنی در ۱۰ حوزه مختلف کسب و کار مشاوره تلفنی
مالی و مالیاتی

مالیات بر درآمد حقوق چیست؟

 • مدت مطالعه: 1دقیقه
 • 26 دی 1400
 • 0 نظر
مالیات بر درآمد حقوق چیست؟

مالیات‌ بردرآمد حقوق ، طبق ماده 82 قانون مالیات‌های مستقیم با اصلاحیه سال 94، عبارت است از:

درآمدی که شخص حقیقی در خدمت شخص دیگری، در قبال تسلیم نیروی کار خود بابت اشتغال در ایران بر جسب مدت یا کار انجام یافته به طور نقد یا غیر نقد تحصیل می کند.

توجه داشته باشید که درآمد حقوقی که در قالب حق ماموریت خارج دریافت می شود، مشمول مالیات است

درآمد مشمول مالیات حقوق شامل حقوق و مزایای مستمر و غیر مستمر است. در ادامه با کارمنتو همراه باشید تا به صورت کامل در مورد جایگاه مالیات حقوقی صحبت کنیم.

در صورت بروز هر گونه پرسش، می‌توانید از خدمات مشاوره مالی و مالیاتی کارمنتو بهره‌مند شوید.

طبق ماده 86 قانون مالیات‌های مستقیم( ق.م.م ) و تبصره این ماده، مالیات حقوق جز مالیات‌های تکلیفی محسوب می‌شود. مالیات تکلیفی بدین معناست که شناسایی مبلغ و پرداخت مالیات حقوق پرسنل به عهده پرداخت کننده حقوق(کارفرما)است و پرسنل در قبال این امور وظیفه‌ای ندارند.

مالیات حقوقی

بیشتر بخوانید : آموزش ارسال لیست مالیات حقوق

معافیت‌های مالیات بر درآمد حقوق

معافیت‌های مالیات حقوق دارای 13 بند مختلف است که در  ماده 91 ق.م.م  به‌طور شفاف مورد بحث قرار گرفته و در ادامه آورده شده است:

 •  مدیران و اعضای هیئت‌های سیاسی خارجی که به کشور وارد می‌شوند. همچنین اعضای نمایندگی‌های فوق العاده از دولت‌های بین المللی که در کشور حضور دارند. البته این معافیت به شرط وجود معاملات متقابل قابلیت اجرایی دارد.
 •  رؤسا و اعضای مأموریت‌های کنسولی خارجی در ایران و همچنین کارمندان مؤسسات فرهنگی دولت خارجی نسبت به درآمد حقوق دریافتی از دولت متبوع خود به شرط معامله متقابل.
 • کارشناسان خارجی که با موافقت دولت جمهوری اسلامی ایران از محل کمک‌های بلاعوض فنی و اقتصادی و علمی و فرهنگی دولت خارجی و یا مؤسسات بین المللی به ایران اعزام می‌شوند.
 •  کارمندان محلی سفارت‌خانه‌ها وکنسول‌گری‌ها ونمایندگی‌های دولت جمهوری اسلامی ایران در خارج نسبت به درآمد حقوق دریافتی از دولت جمهوری اسلامی ایران در صورتی که دارای تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران نباشند به شرط معامله متقابل.
 •  حقوق بازنشستگی و وظیفه و مستمری و پایان خدمت و خسارت اخراج و بازخرید خدمت و وظیفه یا مستمری پرداختی به وراث و حق سنوات و حقوق ایام مرخصی استفاده نشده که در موقع بازنشستگی یا از کارافتادگی به حقوق بگیر پرداخت می‌شود.
 •  هزینه سفر و فوق العاده مسافرت مربوط به شغل.
 •  مسکن واگذاری در محل کارگاه یا کارخانه جهت استفاده کارگران و خانه‌های ارزان قیمت سازمانی در خارج از محل کارگاه یا کارخانه که مورد استفاده کارگران قرار می‌گیرد.
 •  وجوه حاصل از بیمه بابت جبران خسارت بدنی و معالجه و امثال آن.
 •  عیدی سالانه یا پاداش آخر سال جمعاً معادل یک دوازدهم میزان معافیت مالیاتی موضوع ماده(84) این قانون.
 •  خانه‌های سازمانی که با اجازه قانونی یا به موجب آیین‌نامه‌های خاص در اختیار مأموران کشوری گذارده می‌شود.
 •  وجوهی که کارفرما بابت هزینه معالجه کارکنان خود یا افراد تحت تکفل آن‌ها مستقیماً یا به وسیله حقوق بگیر به پزشک یا بیمارستان به استناد اسناد و مدارک مثبته پرداخت کند.
 •  مزایای غیرنقدی پرداختی به کارکنان حداکثر معادل دو دوازدهم معافیت موضوع ماده(84) این قانون.
 •  درآمد حقوق پرسنل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران اعم از نظامی و انتظامی، مشمولان قانون استخدامی وزارت اطلاعات و جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و آزادگان.

 مالیات بر درآمد حقوق

بیشتر بخوانید : همه چیز درباره مالیات حقوق و بیمه

ابلاغ بخشنامه مالیات حقوق ۹۸

محمد قاسم پناهی، سرپرست سازمان امور مالیاتی میزان معافیت سالانه حقوق و همچنین نرخ مالیات بر درآمد حقوق و سال 98 را ابلاغ کرد.

سقف معافیت سالانه مالیاتی موضوع ماده 84 قانون مالیات‌های مستقیم  مصوب در سال 98 سالانه مبلغ سیصد و سی میلیون ریال تعیین گردیده است.

این قانون شامل کلیه مشاغل و افرادی که بیمه برای آن‌ها رد می‌شود و روند دریافتی مشخصی از یک کارگاه یا شخص را دارند، می‌گردد. نحوه محاسبه مالیات بر درآمد و فاکتورهایی که شامل مالیات می‌شوند به صورت زیر است:

هر سال با توجه به شرایط اقتصادی و رکود بازار و همچنین سرانه تولید و میزان تورم در کشور دستمزد سالانه و مالیات مربوط به آن تعیین می‌شود. مالیات حقوق سال 97 هم در ابتدای همین سال توسط وزرات اقتصاد و امور دارایی مصوب و به همه افراد ذی‌ربط از جمله کارخانه‌ها و ادارات ابلاغ شد. جدول مالیات حقوق سال 98 برای همه افرادی که مشمول بیمه هستند و سایر افرادی که قرارداد مشخص دارند، لازم اجرا بوده و باید هر ماه مبلغ تعیین شده به حساب وزارت اقتصاد و امور دارایی واریز شود. مالیات حقوق سال 98 بر اساس مجموع دریافتی یک شخص در پایان هر ماه محاسبه می‌شود. یعنی میزان دستمزدی که هر فرد از جمع مبلغ پایه، حق اولاد، بن خوارو بار و حق مسکن دریافت می کند مشمول این قانون در سال می شود.

اگر در زمینه مالیات بر حقوق نیازمند اطلاعات بیشتری بودید حتما از مشاوران متخصص در اپلیکیشن کارمنتو راهنمایی بگیرید. همچنین می توانید سوالات خود را در زمینه جایگاه مالیات حقوقی و دیگر موارد نیز در قسمت نظرات سایت مطرح کنید.

بیشتر بخوانید : مالیات تکلیفی چیست؟

جدول خلاصه مبلغ و نحوه محاسبه مالیات حقوق سال ۹۸

 

در آمد مشمول مالیات حقوق( ریال)

نرخ

از

تا

نسبت مازاد

1

480.000.000

-

معاف

480.000.000

960.000.000

480.000.000

10%

960.000.000

1.440.000.000

960.000.000

15%

1.440.000.000

2.160.000.000

1.440.000.000

20%

2.160.000.000

2.880.000.000

2.160.000.000

25%

2.880.00.000 3.840.000.000 2.880.000.000 30%

نسبت به مازاد 3.840.000.000

35%

 

نرخ مالیات بر درآمد کارکنان دولتی و غیر دولتی اعم از حقوق و مزایا (به استثنای قضات و مشمولان تبصره‌های (۱) و (۲) ماده ۸۷ [با توجه به اینکه ماده ۸۷ فاقد تبصره‌های ۱ و ۲ است به نظر می‌رسد که مراد قانونگذار ماده ۸۶ بوده است] قانون مالیات‌های مستقیم و با رعایت ماده (۵۱) قانون اصلاح پاره‌ای از مقررات مربوط به پایه حقوق اعضای رسمی هیئت علمی آموزشی و پژوهشی شاغل و بازنشسته دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی مصوب ۱۶/۱۲/۱۳۶۸ با اصلاحات و الحاقات بعدی) و کارانه به شرح ذیل می‌باشد:

- نسبت به مازاد چهارصد و هشتاد میلیون (۴۸۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا نهصد و شصت میلیون (۹۶۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال، ده درصد (۱۰%)

- نسبت به مازاد نهصد و شصت میلیون (۹۶۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا یک میلیارد و چهارصد و چهل میلیون (۱.۴۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال: پانزده درصد (۱۵%)

- نسبت به مازاد یک میلیارد و چهارصد و چهل میلیون (۱.۴۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا دو میلیارد و صد و شصت میلیون (۲.۱۶۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال: بیست درصد (۲۰%)

- نسبت به مازاد دو میلیارد و صد و شصت میلیون (۲.۱۶۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا دو میلیارد و هشتصد و هشتاد میلیون (۲.۸۸۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال: بیست و پنج درصد (۲۵%)

- نسبت به مازاد دو میلیارد و هشتصد و هشتاد میلیون (۲.۸۸۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا سه میلیارد و هشتصد و چهل میلیون (۳.۸۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال: سی درصد (۳۰%)

- نسبت به مازاد سه میلیارد و هشتصد و چهل میلیون (۳.۸۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال: سی و پنج درصد (۳۵%)

اشتراک گذاری
مشاورین مرتبط
پیمان حدادی

غیرفعال

پیمان حدادی

مشاور مالی

(5.0)
 • user call card 33

حسابرس شرکتهای تولیدی ، بازرگانی و خدماتیمشاور در زمینه امور مالی و سرمایه گذاری

بهمن ذولفی

غیرفعال

بهمن ذولفی

مشاور مالیاتی

(4.7)
 • user call card 120

فارغ التحصیل دانشگاه تهران۲۰ سال سابقه کار حرفه ایعضو انجمن حسابداران خبره ایران مدیرعامل موسسه خدمات مالیاتی تدبیر حساب معین انجام پرونده های مالیاتی تراکنشهای بانکی و عملکرد و ارزش افزوده...

مریم حاجب نژاد

غیرفعال

مریم حاجب نژاد

حسابداری

(4.7)
 • user call card 24

شرکت تعاونی آرمان . شرکت آریا گستر . شرکت تولیدی رایبد پلاست .مبلمان اداری البرز

مطالب مرتبط

مالی و مالیاتی
مدت مطالعه : 3 دقیقه

همه چیز در مورد مالیات حقوق و بیمه

تاریخ ایجاد: 15 فروردین 1401
مالی و مالیاتی
مدت مطالعه : 3 دقیقه

ثبت نام اظهارنامه مالیاتی اجاره املاک 1401

تاریخ ایجاد: 15 فروردین 1401
مالی و مالیاتی
مدت مطالعه : 1 دقیقه

همه چیز درباره مالیات بر اجاره

تاریخ ایجاد: 30 دی 1400

نظرات کاربران