برای دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید مشاوره تلفنی
مالی و مالیاتی

محاسبه میزان مالیات طلا در سال 1401

  • مدت مطالعه: 3دقیقه
  • 24 مرداد 1401
  • 0 نظر
محاسبه میزان مالیات طلا در سال 1401

مالیات طلا توسط فروشنده، از خریدار دریافت شده و به حساب سازمان امور مالیاتی پرداخت می‌شود. مالیاتی که بابت خرید طلا دریافت می‌شود، مالیات بر ارزش‌افزوده بوده و میزان آن 9% تعیین شده است. لازم به ذکر است که در قوانین جدید ارزش‌افزوده تنها به اجرت و سود تعلق می‌گیرد و اصل طلا از مالیات ارزش‌افزوده معاف است. در ادامه این بلاگ از کارمنتو قصد داریم تا به بررسی دقیق مالیات طلا در سال 1401 بپردازیم. همراه ما باشید.

جهت آشنایی با مسائل مالیاتی و جزئیات مالیات طلا، با نصب اپلیکیشن کارمنتو، در مشاوره مالیاتی کارمنتو، اقدام به اخذ مشاوره از متخصصان کنید.

مالیات طلا چیست؟

اغلب خریداران طلا، افرادی هستند که تلاش دارند سرمایه خود را از تورم حفظ کنند. اما در زمان خرید طلا، علاوه بر میزان طلایی که خریداری می‌کنید باید هزینه اجرت ساخت، اجرت فروشنده و مالیات بر ارزش‌افزوده آن را نیز پرداخت کنید. همین سه فاکتور به میزان قابل توجهی قیمت هر گرم طلا را افزایش می‌دهد. مالیات طلایی که پرداخت می‌کنید، در واقع مالیات بر ارزش‌افزوده است. مالیات بر ارزش‌افزوده، مالیات غیرمستقیمی است که از مصرف‌کنندگان کالا و خدمات دریافت می‌شود. این مالیات توسط ارائه‌دهنده خدمات و فروشنده کالا دریافت و به حساب سازمان امور مالیاتی واریز می‌گردد. در این میان شما به عنوان خریدار نیاز به انجام فرایند اداری ندارید و تنها مبلغی که فروشنده طلا محاسبه می‌کند را پرداخت می‌کنید.

میزان مالیات طلا در سال 1401 چقدر است؟

قانون قدیم مالیات خرید طلا، میزان این مالیات را 9 درصد تعیین کرده بود که شامل ارزش اصل طلا، سود فروشنده و اجرت ساخت طلا می‌شد؛ اما این قانون به دلیل اعتراضاتی که از سوی فروشندگان طلا صورت گرفت، اصلاح گردید.

بر همین اساس این مالیات در سال جدید با توجه به قانون مالیات بر ارزش‌افزوده طلا 1401 دریافت می‌شود. طبق این قانون، اصل طلا از مالیات معاف می‌گردد؛ اما نرخ این مالیات همانند گذشته، برابر با 9 درصد می‌باشد.

بیشتر بخوانیم: مالیات سکه 1401 چقدر است؟

مالیات طلا چگونه محاسبه می‌شود؟

به منظور محاسبه مالیات طلا، از یک فرایند تأیید شده توسط قانون اخذ مالیات بر ارزش‌افزوده استفاده می‌شود. در این محاسبات، به ارزش اصل طلا، اجرت ساخت، اضافه می‌شود. سپس بر اساس قانون، 7 درصد سود نیز برای فروشنده در نظر گرفته خواهد شد. با این محاسبات می‌توان بهای طلا را مشخص نموده و از خریدار دریافت کرد. حال برای پرداخت مالیات بر ارزش‌افزوده طلای فروخته شده، 9 درصد از این مبلغ باید به حساب سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت شود.

برای درک بهتر، به این مثال توجه کنید:

ارزش اصل طلای خریداری شده برابر با 115 هزار تومان است. مبلغ اجرت ساخت نیز 15 هزار تومان محاسبه شده است. در این حالت، بهای طلا معادل 130 هزار تومان می‌شود. با اضافه شدن 7 درصد سود فروشنده، این مبلغ به 139 هزار تومان افزایش می‌یابد. از آنجایی که مالیات طلا 9%  تنها به اجرت ساخت و سود فروشنده تعلق می‌گیرد میزان مالیاتی که توسط خریدار باید پرداخت شود 2160 تومان است. این در حالی که در قوانین قدیمی مالیات همین میزان طلا 12500 تومان محاسبه می‌شد.

کلام آخر

در این مقاله به بررسی مالیات طلا برای خریداران پرداختیم و دریافتیم که این مالیات چگونه محاسبه می‌شود. کارمنتو پلتفرم کسب‌وکار است و مشاوران این مجموعه آماده ارائه مشاوره در زمینه هر نوع کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری هستند.

اشتراک گذاری
مشاورین مرتبط
مرضیه امانی زاده مروج

غیرفعال

مرضیه امانی زاده مروج

حسابداری و مشاوره در خصوص امور مالی

(4.9)
  • user call card 69

دارای ۱۵ سال سابقه در امور حسابداری و مالی و مالیاتی انجام کلیه امور حسابداری و خدمات مالی

بهمن ذولفی

فعال

بهمن ذولفی

مشاور مالیاتی

(4.8)
  • user call card 161

فارغ التحصیل دانشگاه تهران۲۰ سال سابقه کار حرفه ایعضو انجمن حسابداران خبره ایران مدیرعامل موسسه خدمات مالیاتی تدبیر حساب معین انجام پرونده های مالیاتی تراکنشهای بانکی و عملکرد و ارزش افزوده...

امید خاکسارنژاد

غیرفعال

امید خاکسارنژاد

مشاوره در امور مالیاتی و حسابداری

(1.0)
  • user call card 27

دکترا مدیریت کسب و کار در حوزه حسابداری DBA و فوق لیسانس حسابداری مدرس پیام نور عضو انجمن حسابداران خبره ایران،عضو انجمن حسابرسی و حسابداری ایران (دارای گواهی حسابرس مستقل از انجمن حسابداری...

مطالب مرتبط

مالی و مالیاتی
مدت مطالعه : 6 دقیقه

مشاوره مالیاتی پزشکان

تاریخ ایجاد: 02 مهر 1401
مالی و مالیاتی
مدت مطالعه : 6 دقیقه

صفر تا صد تشکیل پرونده مالیاتی

تاریخ ایجاد: 02 مهر 1401
مالی و مالیاتی
مدت مطالعه : 9 دقیقه

صفر تا صد مالیات درگاه های پرداخت اینترنتی

تاریخ ایجاد: 27 شهریور 1401

نظرات کاربران