دریافت مشاوره تلفنی در ۱۰ حوزه مختلف کسب و کار مشاوره تلفنی
مالی و مالیاتی

همه چیز در مورد مالیات علی الراس

 • مدت مطالعه: 1دقیقه
 • 28 آبان 1400
 • 0 نظر
همه چیز در مورد مالیات علی الراس

مالیات علی الراس مالیاتی است که مبنای محاسبه آن به جای اسناد و مدارک مودی، قراین و ضرایب مالیاتی می‎باشد. اظهارنامه ارسالی توسط مودی مهم‎ترین ابزار تشخیص درآمد واحدهای تجاری و محاسبه مالیات توسط سازمان امور مالیاتی می‎باشد. پس از دریافت اظهارنامه توسط واحد مالیاتی پرونده واحد تجاری  توسط ممیزان مالیاتی رسیدگی شده که نحوه تشخیص مالیات با توجه به اسناد و مدارک مودیان تعیین میشود که یکی از این روش ها ، روش تشخیص مالیات بر مبنای علی الراس میباشد . یکی از ابزار که در تشخیص ممیز مالیاتی تاثیر گذار است اظهارنامه مالیاتی می باشد. برای توضیحات بیشتر در مورد مالیات علی الراس با کارمنتو همراه باشید.

با مشاروه مالیاتی آنلاین کارمنتو دیگر نگران مسائل مالی خود نباشید!

اظهارنامه مالیاتی چیست؟

اظهارنامه مالیاتی در واقع نوعی خود اظهاری در خصوص سود و زیان شرکت و موسسه است که توسط خود مودیان صورت گرفته و مودیان خودشان میزان سود و زیان سالانه موسسه خود را اعلام کرده و میزان مالیات بر اساس این اظهارنامه تعیین می‌شود. در واقع پس از اعلام این اظهارنامه کارشناس امور مالیاتی با درخواست برخی اسناد و مدارک مالی به پیوست این اظهارنامه اقدام به بررسی و تعیین میزان مالیات می‌نماید.
 

بررسی اظهارنامه و اسناد و مدارک مالی توسط ممیز مالیاتی می توانند نتایج سه گانه ای را به همراه داشته باشد:

 • در حالت اول کارشناس امور مالیاتی پس از بررسی دفاتر مالی و اسناد و مدارک و اظهارنامه مالیاتی هیچ گونه مغایرت و تخلفی را تشخیص نداده و همه چیز را مطابق با آیین نامه ها و دستورالعمل های قانونی دانسته و بر اساس همین و مدارک بررسی شده مالیات تعیین می‌شود.
 • در حالت دوم اگر اسناد مدارک مالی به شیوه درستی نگهداری و ثبت و حفظ نشده باشند و در نگارش دفاتر مالی اشکالاتی وجود داشته یا اصلا دفاتر به علت عدم رعایت مراحل قانونی فاقد اعتبار تشخیص داده شوند کلیه اسناد ارائه شده رد شده و مالیات تکلیفی به شیوه علی‌ الراس یا همان معیارها و قوانین مالیاتی مطالبه خواهد شد.
 • در حالت سوم اگر اظهارنامه مالیاتی و دفاتر قانونی از جمله دفتر روزنامه، دفتر کل یا دفتر دارایی از طرف کارشناسان سازمان امور مالیاتی اصلا غیر قابل رسیدگی تشخیص داده شوند موضوع به صورت رسمی به مودی اعلام شده و بررسی و قضاوت در مورد موضوع و تعیین میزان مالیات یه یک هیت سه نفره واگذار می‌شود.

دلایل علی‌ الراس شدن

 بر‌اساس ماده 97 قانون مالیات های مستقیم موارد زیر باعث علی‌ الراس شدن دفاتر می‌شود:

 1. در صورتی که تا موعد مقرر ترازنامه یا حساب سود و زیان واحد تجاری ارائه نشده باشد.
 2. در صورتی که مودی به درخواست کتبی اداره امورمالیاتی مربوط از ارائه دفاتر و یا مدارک حساب خود خودداری نماید و مدارک را ناقص تحویل دهد.در خصوص این بند هرگاه مودی از ارائه قسمتی از مدارک حساب خودداری نماید مورد زیر روی می‌هد:
 • چنانجه مدارک ارائه نشده مربوط به هزینه باشد از احتساب آن جزء هزینه های قابل قبول خودداری می شود و در صورتی که مربوط به درآمد باشد، درآمد مشمول مالیات این قسمت از طریق علی‌ الراس تعیین خواهد شد.
    3. در صورتی که دفاتر و اسناد و مدارک ابرازی برای محاسبه درآمد مشمول مالیات به نظر اداره امورمالیاتی غیرقابل رسیدگی تشخیص داده شود و یا به علت عدم رعایت موازین قانونی و آیین نامه مربوط مورد قبول واقع نشود.

 

مالیات علی‌ الراس چگونه محاسبه می‌شود؟


در صورتی که ممیز مالیاتی به دلیل موارد فوق دفاتر و اسناد واحد تجاری را علی‌ الراس تشخیص دهد، ابتدا با تحقیقات و بررسی های لازم و کسب اطلاعات مورد نیاز از مراجع مختلف اعم از دولتی یا غیردولتی، ابتدا قرینه و یا قرائن مرتبط بابت محاسبه مالیات علی‌ الراس را که در قانون و متناسب با وضعیت و موضوع فعالیت مودی می باشد را انتخاب نموده و سپس با اعمال ضریب یا ضرایب مقرر از روی دفترچه ضرایب مالیاتی در قرینه یا قرائن انتخابی، درآمد مشمول مالیات مودی را محاسبه و مالیات وی را تعیین و ابلاغ می نماید.

بیشتر بخوانید: نحوه ثبت و تحریر دفاتر قانونی حسابداری

دفترچه ضرایب چیست؟


دفترچه ضرایب مالیاتی لیست مربوط به تعیین درآمد و مالیات های علی‌ الراس می‌باشد که در آن درصدهای مربوط به تشخیص درآمد و مالیات هر نوع از فعالیت ها اعلام شده است. این ضرایب به صورت سالانه به ادارات مالیاتی اعلام می‌شود.
به بیان ساده تر میتوان گفت در مواردی که اظهارنامه دفاتر مودی برای کارشناس سازمان امور مالیاتی مورد اطمینان نباشد، از درصد هایی که در جداول ضرایب تشخیص درآمد مشمول مالیات عملکرد، استفاده می‌شود.
در این جدول تمامی فعالیت های اقتصادی مشخص و بر حسب نوع فعالیت طبقه بندی و متناسب با هر شغل درصدی مشخص شده است که مبنای محاسبه قرار می گیرد. این جداول به صورت دفترچه ضرایب تشخیص درآمد مشمول از طرف سازمان امور مالیاتی کشور تهیه و در اختیار مودیان و کارشناسان سازمان قرار می‌گیرد.نکته ایی باید در این دفترچه به آن دقت کرد این است که این جدول قسمتی با عنوان ملاحظات دارد که برخی از تذکرات را در آن قسمت بیان کرده است.

چنانچه در خصوص مالیات علی الراس و دیگر مسائل مالیاتی سوالی دارید یا نیاز به مشاوره و کمک دارید به سامانه کارمنتو مراجعه نمایید. همچنین می توانید سوالات خود را در قسمت نظرات سایت نیز مطرح کنید. 

اشتراک گذاری
مشاورین مرتبط
Amirhosein Pelash

فعال

Amirhosein Pelash

مشاوره در امور مالی

(5.0)
 • user call card 21

پنچ سال سابقه کار حسابرسی در موسسه حسابرسی اطمینان بخش و همکاران دارای مدرک حسابرس ارشد از جامعه حسابداران رسمی ایران

سید میلاد رضوی

فعال

سید میلاد رضوی

مشاوره در امور مالیاتی، مالی و بیمه

(5.0)
 • user call card 21

دانش آموخته دانشگاه تهران دانشجوی دکترا حسابداری ۱۵ سال سابقه مالیاتی *** *عضو انجمن های حسابداران خبره، حسابداران ایران، حسابداری مدیریت ایران *دارای گواهینامه مالیاتی مشاغل *رییس...

شبنم شایسته فر

غیرفعال

شبنم شایسته فر

مشاور و مدرس مالی و مالیاتی

(4.1)
 • user call card 255

من شبنم شایسته فر هستم. عضو انجمن حسابداران خبره مشاور مالی و مالیاتی اصناف و شرکت ها مدیر و موسس گروه مالی و آموزشی شایسته محاسب مدرس دروس مالی و مالیاتی مدرس دوره های تخصصی مالی ویژه مدی...

مطالب مرتبط

مالی و مالیاتی
مدت مطالعه : 1 دقیقه

ثبت نام اظهارنامه مالیاتی اجاره املاک 1400

تاریخ ایجاد: 30 دی 1400
مالی و مالیاتی
مدت مطالعه : 1 دقیقه

همه چیز درباره مالیات بر اجاره

تاریخ ایجاد: 30 دی 1400
مالی و مالیاتی
مدت مطالعه : 1 دقیقه

مالیات بر درآمد حقوق چیست؟

تاریخ ایجاد: 26 دی 1400

نظرات کاربران