مالی و مالیاتی

همه چیز در مورد مالیات علی الراس

  • مدت مطالعه: 1دقیقه
  • 08 مهر 1398
  • 0 نظر
همه چیز در مورد مالیات علی الراس

مالیات علی الراس مالیاتی است که مبنای محاسبه آن به جای اسناد و مدارک مودی، قراین و ضرایب مالیاتی می‎باشد. اظهارنامه ارسالی توسط مودی مهم‎ترین ابزار تشخیص درآمد واحدهای تجاری و محاسبه مالیات توسط سازمان امور مالیاتی می‎باشد. پس از دریافت اظهارنامه توسط واحد مالیاتی پرونده واحد تجاری  توسط ممیزان مالیاتی رسیدگی شده که نحوه تشخیص مالیات با توجه به اسناد و مدارک مودیان تعیین میشود که یکی از این روش ها ، روش تشخیص مالیات بر مبنای علی الراس میباشد . یکی از ابزار که در تشخیص ممیز مالیاتی تاثیر گذار است اظهارنامه مالیاتی می باشد. برای توضیحات بیشتر در مورد مالیات علی الراس با کارمنتو همراه باشید.

 

 

اظهارنامه مالیاتی چیست؟

اظهارنامه مالیاتی در واقع نوعی خود اظهاری در خصوص سود و زیان شرکت و موسسه است که توسط خود مودیان صورت گرفته و مودیان خودشان میزان سود و زیان سالانه موسسه خود را اعلام کرده و میزان مالیات بر اساس این اظهارنامه تعیین می‌شود. در واقع پس از اعلام این اظهارنامه کارشناس امور مالیاتی با درخواست برخی اسناد و مدارک مالی به پیوست این اظهارنامه اقدام به بررسی و تعیین میزان مالیات می‌نماید.

 

 

بررسی اظهارنامه و اسناد و مدارک مالی توسط ممیز مالیاتی می توانند نتایج سه گانه ای را به همراه داشته باشد:

  • در حالت اول کارشناس امور مالیاتی پس از بررسی دفاتر مالی و اسناد و مدارک و اظهارنامه مالیاتی هیچ گونه مغایرت و تخلفی را تشخیص نداده و همه چیز را مطابق با آیین نامه ها و دستورالعمل های قانونی دانسته و بر اساس همین و مدارک بررسی شده مالیات تعیین می‌شود.

  • در حالت دوم اگر اسناد مدارک مالی به شیوه درستی نگهداری و ثبت و حفظ نشده باشند و در نگارش دفاتر مالی اشکالاتی وجود داشته یا اصلا دفاتر به علت عدم رعایت مراحل قانونی فاقد اعتبار تشخیص داده شوند کلیه اسناد ارائه شده رد شده و مالیات تکلیفی به شیوه علی‌ الراس یا همان معیارها و قوانین مالیاتی مطالبه خواهد شد.

  • در حالت سوم اگر اظهارنامه مالیاتی و دفاتر قانونی از جمله دفتر روزنامه، دفتر کل یا دفتر دارایی از طرف کارشناسان سازمان امور مالیاتی اصلا غیر قابل رسیدگی تشخیص داده شوند موضوع به صورت رسمی به مودی اعلام شده و بررسی و قضاوت در مورد موضوع و تعیین میزان مالیات یه یک هیت سه نفره واگذار می‌شود.

 

دلایل علی‌ الراس شدن

بر‌اساس ماده 97 قانون مالیات های مستقیم موارد زیر باعث علی‌ الراس شدن دفاتر می‌شود:

1- در صورتی که تا موعد مقرر ترازنامه یا حساب سود و زیان واحد تجاری ارائه نشده باشد.

2- در صورتی که مودی به درخواست کتبی اداره امورمالیاتی مربوط از ارائه دفاتر و یا مدارک حساب خود خودداری نماید و مدارک را ناقص تحویل دهد.در خصوص این بند هرگاه مودی از ارائه قسمتی از مدارک حساب خودداری نماید مورد زیر روی می‌هد:

  •  چنانجه مدارک ارائه نشده مربوط به هزینه باشد از احتساب آن جزء هزینه های قابل قبول خودداری می شود و در صورتی که مربوط به درآمد باشد، درآمد مشمول مالیات این قسمت از طریق علی‌ الراس تعیین خواهد شد.

3- در صورتی که دفاتر و اسناد و مدارک ابرازی برای محاسبه درآمد مشمول مالیات به نظر اداره امورمالیاتی غیرقابل رسیدگی تشخیص داده شود و یا به علت عدم رعایت موازین قانونی و آیین نامه مربوط مورد قبول واقع نشود.

 

مالیات علی‌ الراس چگونه محاسبه می‌شود؟

در صورتی که ممیز مالیاتی به دلیل موارد فوق دفاتر و اسناد واحد تجاری را علی‌ الراس تشخیص دهد، ابتدا با تحقیقات و بررسی های لازم و کسب اطلاعات مورد نیاز از مراجع مختلف اعم از دولتی یا غیردولتی، ابتدا قرینه و یا قرائن مرتبط بابت محاسبه مالیات علی‌ الراس را که در قانون و متناسب با وضعیت و موضوع فعالیت مودی می باشد را انتخاب نموده و سپس با اعمال ضریب یا ضرایب مقرر از روی دفترچه ضرایب مالیاتی در قرینه یا قرائن انتخابی، درآمد مشمول مالیات مودی را محاسبه و مالیات وی را تعیین و ابلاغ می نماید.

 

 

دفترچه ضرایب چیست؟

دفترچه ضرایب مالیاتی لیست مربوط به تعیین درآمد و مالیات های علی‌ الراس می‌باشد که در آن درصدهای مربوط به تشخیص درآمد و مالیات هر نوع از فعالیت ها اعلام شده است. این ضرایب به صورت سالانه به ادارات مالیاتی اعلام می‌شود.

به بیان ساده تر میتوان گفت در مواردی که اظهارنامه دفاتر مودی برای کارشناس سازمان امور مالیاتی مورد اطمینان نباشد، از درصد هایی که در جداول ضرایب تشخیص درآمد مشمول مالیات عملکرد، استفاده می‌شود.

در این جدول تمامی فعالیت های اقتصادی مشخص و بر حسب نوع فعالیت طبقه بندی و متناسب با هر شغل درصدی مشخص شده است که مبنای محاسبه قرار می گیرد. این جداول به صورت دفترچه ضرایب تشخیص درآمد مشمول از طرف سازمان امور مالیاتی کشور تهیه و در اختیار مودیان و کارشناسان سازمان قرار می‌گیرد.نکته ایی باید در این دفترچه به آن دقت کرد این است که این جدول قسمتی با عنوان ملاحظات دارد که برخی از تذکرات را در آن قسمت بیان کرده است.

 

چنانچه در خصوص مالیات علی الراس و دیگر مسائل مالیاتی سوالی دارید یا نیاز به مشاوره و کمک دارید به سامانه کارمنتو مراجعه نمایید. همچنین می توانید سوالات خود را در قسمت نظرات سایت نیز مطرح کنید.

 

 

 

بیشتر بخوانید : طبقه بندی مشاغل طبق قانون مالیات مستقیم

 

اشتراک گذاری :
سوالات متداول
مشاورین مرتبط
بهمن ذولفی

غیرفعال

بهمن ذولفی

مشاور مالیاتی

(4.7)
  • user call card 79

فارغ التحصیل دانشگاه تهران۲۰ سال سابقه کار حرفه ایعضو انجمن حسابداران خبره ایران مدیرعامل موسسه خدمات مالیاتی تدبیر حساب معین انجام پرونده های مالیاتی تراکنشهای بانکی و عملکرد و ارزش افزوده...

آرمین علیزاده

غیرفعال

آرمین علیزاده

مشاور و مدرس در زمینه های مختلف، امور مالی، مالیات و تامین اجتماعی

(0.0)
  • user call card 23

مشاور مالی و مالیاتی و تامین اجتماعی در بسیاری از شرکت‌های تولیدی، بازرگانی، پیمانکاری _شش سال تدریس قوانین و مقرات مالی، مالیاتی و استانداردهای حسابداری در آموزشگاه‌ها و موسسات مختلف -نویس...

سید مهیار جوهری

غیرفعال

سید مهیار جوهری

مشاوره در امور مالیاتی و خدمات مالی

(0.0)
  • user call card 10

دارای بیش از ۱۳ سال سابقه در امور خدمات مالی و مالیاتی

مطالب مرتبط

مدت مطالعه: 1 دقیقه

مدت مطالعه: 1 دقیقه

km-arrow-left orange

نظرات کاربران