مالیات دستگاه کارتخوان چگونه محاسبه و پرداخت می‌شود؟

مدت مطالعه: 7 دقیقه
تاریخ به روزرسانی: 30 بهمن 1402
نویسنده: Niloofar Zamani

پرداخت مالیات دستگاه کارتخوان، بر عهده فردی است که در کسب ‌و کار خود از این دستگاه استفاده می‌کند. اولین بار در سال 1398 قانونی با عنوان قانون پایانه‌های فروشگاه و سامانه مؤدیان به تصویب مجلس رسید و در ماده 11 آن، بانک مرکزی ایران موظف شد که با کمک سازمان امور مالیاتی به هر دستگاه کارت‌خوان یک شناسه یکتا اختصاص دهد. به این شکل تمام اطلاعات و کلیه تراکنش‌های انجام گرفته بدون واسطه و مستقیم در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می‌گیرد. پرداخت مالیات دستگاه‌های سیار و غیر سیار موضوع این مقاله است. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران بخش مشاوره مالی و مالیاتی کارمنتو همراه باشید.

مالیات دستگاه کارتخوان چیست؟

طبق ماده 11 قانون پایانه‌های فروشگاه و سامانه مؤدیان، پرداخت مالیات دستگاه پوز سیار و ثابت، شناسه‌ای با نام شناسه یکتا به هرکدام از کارتخوان‌ها اختصاص داده شده است. با توجه به این قانون که برای پرداخت مالیات دستگاه ثابت و همچنین مالیات دستگاه کارتخوان سیار وضع شده است لازم است افراد، تجاری بودن حساب بانکی خود را ‌به سازمان امور مالیاتی اعلام نمایند. این کار باعث می‌شود حساب‌های تجاری افراد از حساب‌های شخصی و دیگر حساب‌ها جدا شود. در نتیجه به دلیل شفافیت در حساب‌های مالی اشخاص، از تحمیل مالیات‌های اضافی بر مؤدیان مالیاتی جلوگیری می‌شود.

میزان مالیات دستگاه کارتخوان چقدر و چند درصد است؟

برای محاسبه میزان مالیات برای کارتخوان ، قواعد جدید و خاصی وجود ندارد. بلکه همانند محاسبه مالیات برای مشاغل دیگر، انجام می‌شود. مطابق قوانین مالیاتی که برای مؤدیان وضع شده است، کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی ملزم به پرداخت مالیاتی هستند که طبق تراکنش‌های انجام ‌شده توسط دستگاه پوز محاسبه شده است

پیشنهاد برای مطالعه :
 محاسبه مالیات تراکنش بانکی 

نحوه ثبت دستگاه کارتخوان در سایت مالیاتی کشور

برای محاسبه مالیات دستگاه کارتخوان تمام صاحبان مشاغلی که از دستگاه پوز برای تراکنش‌های مالی خود استفاده می‌کنند، ملزم به ثبت ‌نام در سایت سازمان مالیات و تنظیم اظهارنامه مالیاتی برای دستگاه خود هستند. بر این اساس، سازمان مالیات از درستی اظهارنامه، مطابق با داده‌های به‌ دست ‌آمده از دستگاه پوز اطمینان پیدا می‌کند.

برای ثبت ‌نام در سایت سازمان مالیات کشور مطابق با موارد زیر عمل کنید:

ابتدا وارد سایت سازمان مالیات شده و روی گزینه ثبت ‌نام کلیک نمایید.

ثبت دستگاه کارتخوان در سایت مالیاتی کشور

در صفحه جدیدی که باز می‌شود توضیحات و نکات لازم به طور خلاصه برای انجام ثبت ‌نام، نشان داده شده است. برای ادامه ثبت نام به انتهای مطالب رفته و روی گزینه ثبت ‌نام کلیک کنید.

نحوه ثبت دستگاه کارتخوان در سایت مالیاتی کشور

در این صفحه، نوع مؤدی را مشخص نموده و کد امنیتی را در قسمت خواسته‌ شده وارد نمایید.

آموزش ثبت دستگاه کارتخوان در سایت مالیاتی کشور

اکنون بر روی گزینه پیش ثبت ‌نام کلیک کرده و وارد صفحه جدید شوید.

ثبت دستگاه کارتخوان

در این مرحله از ثبت‌ نام مالیات کارتخوان، کد پستی به همراه شماره همراه خود را در قسمت‌های مخصوص وارد کرده و روی گزینه پیش ثبت ‌نام کلیک کنید.

ثبت دستگاه کارتخوان در سایت مالیاتی کشور

پس از انجام مراحل گفته ‌شده، یک نام کاربری و رمز عبور به شماره شما پیامک می‌شود. ‌به این ترتیب مرحله پیش ثبت ‌نام پایان می‌یابد.

نکته: نام کاربری و رمز عبور خود را یادداشت کرده و در جایی امن نگهداری کنید؛ زیرا برای ورود دوباره به سایت و ثبت ‌نام اظهارنامه به آن‌ها نیاز خواهید داشت.

نحوه ثبت‌ نام و دریافت کد مالیاتی برای کارتخوان چگونه است؟

همان‌طور که گفته شد برای ثبت ‌نام مالیات دستگاه پوز، لازم است به سایت tax.gov.ir مراجعه نمایید. پس از ثبت کارتخوان در سازمان امور مالیاتی، نوبت به ثبت ‌نام و دریافت کد اقتصادی می‌رسد. برای این کار لازم است طبق راهنمایی زیر عمل کنید:

 پس از طی مراحل یاد شده در قسمت قبل، اکنون وارد سامانه امور مالیاتی کشور شوید. سپس روی گزینه پیش ثبت ‌نام مالیات دستگاه کارتخوان کلیک کنید تا صفحه جدیدی باز شود. در این صفحه اطلاعاتی به رنگ قرمز نشان داده می‌شود. این موارد را به دقت خوانده و کادرهای خواسته ‌شده را مطابق با راهنما پر کنید.
در این مرحله، محل اقامت خود را روی نقشه مشخص کنید. لازم به ذکر است منظور از عبارت اقامتگاه قانونی، محل کسب‌ و کار است.
پس از ثبت محل اقامت خود، تمامی اطلاعات مربوط مانند نوع شغل، اتحادیه و صنف مربوطه و … را در قسمت‌های خواسته‌ شده وارد کنید.
در این مرحله وضعیت مالیات بر ارزش ‌افزوده را تعیین کنید.
در گام جدید به منظور دریافت کد رهگیری، اطلاعات خود را تأیید کنید.
پس از طی کردن مراحل بالا، کد رهگیری دستگاه کارتخوان در این مرحله به شما نمایش داده می‌شود.
اطلاعات خود و همچنین کد رهگیری که همان کد پرونده است را نیز تأیید کنید.
پس از طی نمودن مراحل ثبت ‌نام مالیات کارتخوان و دریافت کد می‌توانید پرونده مالیاتی خود را از سایت سازمان مالیات کشور استعلام نمایید.
 دریافت کد مالیاتی برای کارتخوان

نحوه ثبت ‌نام مالیاتی دستگاه کارتخوان شاپرک

در پاسخ به این پرسش که نحوه ثبت‌ نام و محاسبه مالیات برای دستگاه کارتخوان شاپرک چگونه است؟ لازم است بدانید دستگاه کارتخوان شاپرک مشابه کارتخوان های ثابت و سیار دیگر است. با این تفاوت که شرکت ارائه‌ دهنده آن، سامانه شاپرک می‌باشد؛ بنابراین این دستگاه نیز مانند دستگاه‌های دیگر کارتخوان، پروسه مشابهی برای ثبت ‌نام طی می‌کند. برای این کار لازم است به سایت امور مالیاتی مراجعه کرده و دستگاه کارتخوان شاپرک خود را در این سامانه مالیاتی ثبت کنید. پس از طی نمودن مراحل یاد شده، کد رهگیری یا همان کد پرونده برای دستگاه صادر خواهد شد.

نحوه پرداخت مالیات کارتخوان  

طبق ماده ۹۳ قانون مالیات‌های مستقیم و تبصره ۳ ماده ۱۷۷ قانون مالیات مستقیم، هر فردی که از طریق فعالیت در هر شغلی اعم از تجاری، خدماتی، پزشکی و … درآمد کسب می‌کند باید، مالیات پرداخت کند. بسته به میزان درآمد، مودیانی که تا 500 میلیون ریال سالانه درآمد دارند به میزان 15 درصد، افرادی که بین 500 میلیون ریال تا 1 میلیارد ریال در سال درآمد دارند، 20 درصد و اشخاصی حقیقی که بیش از 1 میلیارد در طول سال درآمد دارند تا 25 درصد مالیات پرداخت می‌کنند.

اما اشخاص حقوقی که شامل شرکت‌ها، مؤسسات تجاری و انتفاعی می‌شوند بر اساس میزان سود از درآمد سالانه مالیات پرداخت می‌کنند. از این رو تا پایان سال مالی مکلف‌اند اظهارنامه، ترازنامه، حساب سود و زیان متکی به دفاتر و اسناد و دیگر مدارک خود را تا حداکثر تا چهار ماه پس از سال مالیاتی به سازمان امور مالیاتی تسلیم کنند. ممیزان با بررسی صحت و سقم اطلاعات ارسالی توسط مؤدیان، 25 درصد از سود آن‌ها را به عنوان مالیات تعیین می‌کنند.

در مورد مالیات دستگاه کارتخوان نیز نیاز به انجام اقدام خاصی نیست، بلکه این دستگاه‌ها به سازمان امور مالیاتی کمک می‌کنند که میزان درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی را با سهولت بیشتری ارزیابی نمایند.

پرونده مالیاتی دستگاه کارتخوان

قانون پایانه‌های فروشگاه و سامانه مؤدیان، دارندگان کارت‌خوان را موظف به تشکیل پرونده مالیاتی دستگاه کارتخوان کرده است. این پرونده به معنی ثبت مالیات دستگاه کارتخوان به صورت جداگانه نیست. تنها دلیل تشکیل این پرونده شفاف شدن تراکنش‌های مالی مؤدیان مالیاتی و تسریع محاسبه مالیات است. برای تشکیل این پرونده باید به سامانه tax.gov.ir مراجعه کنید.

پرونده مالیاتی دستگاه کارتخوان

موضوعات مهم پیرامون مالیات دستگاه کارتخوان

علاوه بر موارد یاد شده، موضوعات دیگری در زمینه مالیات دستگاه پوز وجود دارند که لازم است از آن‌ها آگاهی داشته باشید. این موضوعات به شرح زیر هستند:

به یاد داشته باشید در صورتی که مشمول تنظیم اظهارنامه و پرداخت مالیات باشید، داشتن یا نداشتن کارتخوان تأثیری در الزام پرداخت مالیات نخواهد داشت.
داشتن کارتخوان به ‌منزله داشتن کد همتا می‌باشد.
در صورتی که اطلاعات ارائه‌ شده هنگام ثبت ‌نام مالیات دستگاه کارتخوان، ناقص باشد دستگاه پوز مسدود خواهد شد.
اطلاعات مالیاتی صاحبان کارتخوان و اطلاعات بانکی آن‌ها، همخوانی داشته و قابلیت این را دارند که مورد راستی آزمایی قرار بگیرند.
تمام افراد دارای کارتخوان، مؤدی مالیاتی محسوب می‌شوند. از این رو دارای پرونده اقتصادی هستند.
 تمام تراکنش‌های مالی انجام‌ شده توسط دستگاه پوز از یک ریال تا چند میلیارد، توسط بانک مرکزی به سازمان مالیات ارسال می‌شود.
مالیات دستگاه پوز بر اساس اظهارنامه‌ای است که در سامانه مالیات تکمیل نموده‌اید. این مالیات به صورت سالیانه محاسبه‌ شده و قابل‌ اعتراض است.
در صورتی که در مورد مسائل مالی و حسابداری اطلاعات زیادی ندارید، بهتر است انجام ثبت ‌نام مالیات را به مشاوران کاردان بسپارید. در این موارد می‌توانید از خدمات کارمنتو بهرمند شده و راهنمایی خوبی در این زمینه دریافت کنید.
نوع اتصال دستگاه کارتخوان به وای فای یا اتصالات دیگر در محاسبه میزان مالیات کارتخوان تأثیری ندارد.
در صورتی که دستگاه کارتخوان شما بلااستفاده است برای روشن نمودن وضعیت دستگاه، این موضوع را به سازمان مالیات و همچنین بانک مرکزی اطلاع دهید.

متقاضیان جدید دستگاه‌های کارتخوان از بهمن‌ماه سال 1399 بدون تشکیل پرونده و دریافت کد اقتصادی نمی‌توانند دستگاه جدید دریافت کنند. لازمه به ذکر است برای افرادی که صاحب فعلی دستگاه محسوب می‌شوند پرونده اقتصادی به صورت خودکار و بدون نیاز به مراجعه انجام می‌شود.

 

جمع‌بندی

در صورتی که از دستگاه‌های کارتخوان برای انجام تراکنش در کسب‌ و کار خود استفاده می‌کنید، بهتر است مراحل ثبت ‌نام مالیات دستگاه خود را به‌ دقت انجام دهید. در این صورت علاوه بر شفاف‌سازی اطلاعات مالی خود، از پرداخت مالیات برای دستگاه کارتخوان معاف خواهید شد. بهتر است پیش از اقدام به ثبت‌ نام و تنظیم اظهارنامه، از مشاوران کارمنتو کمک بگیرید.

کارمنتو، اپلیکیشن تخصصی مشاوره در حوزه کسب‌ و کار و مسائل حقوقی مانند مالیات دستگاه کارتخوان است. این اپلیکیشن جامع به صورت 24 ساعته و رایگان آماده تبادل اطلاعات و ارائه راهنمایی‌های لازم به مؤدیان مالی می‌باشد. تمام اطلاعات افراد در این اپلیکیشن به صورت محرمانه نگهداری می‌شود. به همین خاطر می‌توانید پروژه‌های کاری خود را با خیال راحت به کارمنتو سپرده و از انجام آن در سریع‌ترین زمان ممکن توسط این گروه متخصص، آسوده ‌خاطر باشید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟ 5 نظر

3 5
مالیات دستگاه کارتخوان چگونه محاسبه و پرداخت می‌شود؟

مشاورین مرتبط

مقالات مرتبط

مالی و مالیاتی
8 اسفند 1402

|

10 دقیقه مطالعه
مالی و مالیاتی
2 اسفند 1402

|

5 دقیقه مطالعه
مالی و مالیاتی
26 دی 1402

|

7 دقیقه مطالعه
مالی و مالیاتی
25 دی 1402

|

7 دقیقه مطالعه

مقالات مرتبط

مالی و مالیاتی
8 اسفند 1402

|

10 دقیقه مطالعه
مالی و مالیاتی
2 اسفند 1402

|

5 دقیقه مطالعه
مالی و مالیاتی
26 دی 1402

|

7 دقیقه مطالعه

نظرات کاربران

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ایمیل شما با موفقیت ثبت شد