دریافت مشاوره تلفنی در ۱۰ حوزه مختلف کسب و کار مشاوره تلفنی
سرمایه گذاری

همه چیز در مورد بازارمعاملات آتی و کالا

 • مدت مطالعه: 1دقیقه
 • 21 تیر 1400
 • 0 نظر
همه چیز در مورد بازارمعاملات آتی و کالا

همه چیز در مورد قراردادهای آتی

توافقنامه‌ مبتنی بر خرید یا فروش دارایی در زمان معینی از آینده و با قیمتی مشخص شده بین خریدار و فروشنده را قرارداد آتی می‌گوییم. قراردادهای آتی معمولا به دو گروه اصلی آتی کالا و آتی سهم(مالی)طبقه‌بندی می‌شوند. در ادامه برای اطلاعات کاملی از قراردادهای آتی، همراه کارمنتو باشید.

به طور کلی دارایی پایه موضوع قراردادهای آتی کالا، شامل محصولات کشاورزی، فلزات و مواد نفتی است و قراردادهای آتی مالی ابزارهایی نظیر سهام، اوراق قرضه و ارز را در بر می‌گیرد.

قراردادهای آتی مالی در سال ۱۹۷۲ وارد بازار شدند. در سال­‌های اخیر، قرارداد بر پایه‌های دیگر مانند ارز، نرخ بهره و شاخص‌های بازار سهام بسیار متداول شده‌اند و نقش مهمی در کنترل ریسک بازی می‌کنند.

قرارداد آتی دو نوع کاربرد اصلی دارد :

 • پوشش ریسک در برابر تغییرات آینده قیمت
 • کسب سود

ویژگی قراردادهای آتی

 • اﺳﺘﺎﻧﺪارد ﺑﻮدن ﻣﺸﺨﺼﺎت ﻗﺮارداد

شرایط استاندارد این نوع از قراردادها باعث می‌شود که نتوانند به صورت دقیق به همه نیازهای مشارکت کنندگان در بازارهای مالی پاسخ بدهند که این شرط یکی از معایب قراردادهای آتی نیز به شمار می‌رود.

 • ﻣﻌﺎﻣﻠﻪ در ﺑﻮرس(ﺷﻔﺎﻓﻴﺖ ﻗﻴﻤﺖ)

بورس معاملات آتی مکانی معین برای خریداران و فروشندگان می‌باشد که از طریق سامانه الکترونیکی دارای استاندارد بورس، معاملات آتی انجام می‌گردد. این معاملات برای تمامی شرکت کنندگان در بازار به صورت عادلانه عرضه قابل عرضه می‌باشد.

 • اﺗﺎق ﭘﺎﻳﺎﭘﺎی و عدم ریسک اﻋﺘﺒـﺎری

پایاپای هر بورس نقش مهمی را جهت تضمین عملکرد مالی قراردادهای آتی معامله شده ایفا می‌کند و به عنوان پشتوانه قابل اطمینان برای طرفین معامله می‌باشد.

 • ﻧﻘﺪ ﺷﻮﻧﺪگی ﺑﺎﻻ

در قراردادهای آتی برای اینکه سرمایه‌گذار قادر به فروش قرارداد آتی باشد، نیاز به مالکیت آن دارایی معین ندارد و با عمل پیش فروش می‌تواند یک قرارداد آتی را در بازار بفروشد و در صورت نیاز به تحویل، آن را از بازار فیزیکی تهیه نماید که این امر میزان نقدشوندگی معاملات را تا حد بسیار زیادی افزایش می‌دهد.

 • پوشش ریسک

مهمترین مزیت قراردادهای آتی خاصیت پوشش ریسک آن است.

پوشش ریسک به معنای اتخاذ موقعیتی در بازار است که هدف از آن حداقل نمودن یا از بین بردن ریسک ناشی از نوسانات و تغییرات قیمت است.

 • هزینه اندک معاملات

معاملات قراردادهای آتی نسبت به معاملات نقدی از هزینه معاملاتی کمتری برخوردار است.

 • اهرم مالی

استفاده از اهرم مالی معاملات قراردادهای آتی دربرگیرنده ریسک بالایی بوده و به معامله‌گران فرصت به دست آوردن سود زیادی را می‌دهد به طوری که معامله‌گر با یک سپرده اولیه اندک می‌تواند معادل کل ارزش دارایی تعهد شده، کسب سود یا زیان نماید.

قبل از انجام معامله آتی باید توجه داشت که این معاملات دارای ریسک است و مطالعه و آگاهی دقیق از دستورالعمل‌های مربوطه بسیار ضروری می‌باشد. معامله آتی دارای ریسک‌های مالی بالقوه‌ای است و ممکن است برای همه سرمایه‌گذاران مناسب نباشد. در معاملات آتی سود و زیان خریدار و فروشنده متقارن است، بدین معنی که اگر طرف دارنده موقعیت تعهدی خرید در این قرارداد سود کند لزوما طرف دارنده موقعیت تعهدی فروش زیان می‌کند. ولی مسئله‌ای که این ریسک را تشدید می‌کند، اهرمی بودن معاملات آتی است.

برای انعقاد قراردادهای آتی،پیشنهاد میکنیم با بهره گیری از خدمات مشاوره قرارداد تلفنی کارمنتو آسوده خاطر  به امور قراردادی خود رسیدگی نمایید.

فواید قراردادهای آتی

 • به وسیله قرارداد اتی فروشنده می‌­توان قیمت فروش مورد نظر خود را برای زمان آینده تثبیت نمایند و در برابر نوسانات مربوط به تغییر قیمت کالا(سهام)، قیمت مد نظر خود را حفظ نماید و از ریسک مربوط به نوسانات قیمت جلوگیری نماید.
 • مصرف کننده کالا نیز می­‌تواند از طریق این قرارداد از دریافت میزان کالای(سهام)مورد نظر خود در ماه مورد نظر با قیمت تثبیت شده اطمینان حاصل نماید.
 • معامله گران(دلالان)نیز می‌­تواند از نوسانات قیمت قرارداد آتی یا خرید و فروش قرارداد آتی سود کسب نمایند. این افراد با خرید و فروش قرارداد آتی در جهتی که از قیمت­‌ها پیش­بینی می‌نمایند می­‌توانند سود کسب نمایند، به عنوان مثال در زمانی که قیمت‌­ها در حال افزایش می‌­باشد با خرید یک قرارداد آتی به قیمت پایین­تر از روند افزایشی قیمت سود کسب نماید و در زمانی که قیمت­‌ها در حال کاهش می­‌باشد می­‌تواند با فروش یک قرارداد آتی از روند کاهشی قیمت‌­ها سود کسب نماید

سخن پایانی

در این مطلب به قرارداد آتی و انواع آن اشاره کرده و ویژگی‌ها و مزایای آن را بیان کردیم. حال اگر در حوزه بورس و سرمایه گذاری به ابهام و یا سوالی برخوردید، بهتر است که با متخصصان و مشاوران آن در اپلیکیش و یا وب‌سایت کارمنتو در ارتباط باشید.

 

 

 

 

اشتراک گذاری
مشاورین مرتبط
سینا بهکامی

غیرفعال

سینا بهکامی

تحلیلگر و معامله گر بازار های مالی ( فارکس و ارزهای دیجیتال )

(5.0)
 • user call card 295

سلام عزیزان من سینا بهکامی هستم با 7 سال سابقه تدریس، مشاوره و معامله گری در بازارهای مالی ( فارکس و ارزهای دیجیتال ) رشته تحصیلی من مهندسی عمران می باشد و 12 سال سابقه نظارت و اجرا در پر...

میلاد پورحسین

غیرفعال

میلاد پورحسین

مشاور تخصصی مدیریت کسب و‌ کار‌ | مشاور تخصصی رمزارزها

(3.9)
 • user call card 157

🔸مدرس، سخنران و لیدر آموزشی 🔹مشاور تخصصی برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال 🔸مشاور و مدرس ارشد حوزه فناوری، بلاک‌چین و رمزارزها 🔹

حسین دانشمند

غیرفعال

حسین دانشمند

مشاور در امور حسابداری

(2.3)
 • user call card 26

دانشجو رشته حسابداری دارای مدرک حسابداری جامع وزارت علوم

1,000 تومان/دقیقه
مشاوره تلفنی

مطالب مرتبط

تاریخ ایجاد: 21 اسفند 1400
سرمایه گذاری
مدت مطالعه : 7 دقیقه

بهترین دستگاه‌های استخراج بیت کوین در سال 2022

تاریخ ایجاد: 21 اسفند 1400
سرمایه گذاری
مدت مطالعه : 7 دقیقه

بهترین نرم‌افزارهای استخراج بیت کوین در سال 2022

تاریخ ایجاد: 18 اسفند 1400

نظرات کاربران