قوانین بیمه تامین اجتماعی برای شرکت ها

مدت مطالعه: 13 دقیقه
تاریخ به روزرسانی: 21 دی 1401
نویسنده: Niloofar Zamani

   بیمه همچون چتری بزرگ در زمینه‌های مختلف روی زندگی مردم، جوامع بشری و فعالیت هایشان سایه می‌گستراند و محیطی امن برای جبران خسارت‌های مردم ایجاد می‌کند.

هر کسب و کاری که به نوعی کارمند و نیروی کار دارد، ملزم به بیمه نمودن پرسنل خود می‌باشد و هرگونه توافق برخلاف آن معتبر نخواهد بود. به همین منظور کلیه کسب و کارها در بدو آغاز فعالیت می‌بایست نسبت به تشکیل پرونده در اداره بیمه محل و اخذ کد کارگاهی اقدام نمایند. در ادامه با کارمنتو همراه باشید تا نکات مهمی که در ضمینه مشاوره بیمه تامین اجتماعی وجود دارد را به شما بگوییم.

حق بیمه چیست و پرداخت آن بر عهده کیست؟

هزینه بیمه تامین اجتماعی 30% دستمزد شماست که 23% سهم کارفرما و 7% سهم شماست مسئول پرداخت حق بیمه کارفرماست. که اگر این مبلغ را سر موقع برای‌تان واریز نکند، جریمه سختی می‌شود. جریمه ماهانه 2% است

کارفرما باید تا آخرین روز ماه بعد پس از تنظیم لیست حقوق و دستمزد، یک نسخه از آن را همراه با حق بیمه سهم کارفرما و کارگر به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت کند. بخش حسابداری هم سند مربوط به محاسبه بیمه و پرداخت آن را انجام می‌دهد.

بیمه بیکاری تامین اجتماعی چیست؟

از 23% حق بیمه‌ای که کارفرما پرداخت می‌کند 3% آن برای دریافت بیمه بیکاری است. البته در مشاغل سخت و زیان‌آور کارفرما موظف به پرداخت 4% مستمری کارهای سخت و زیان‌آور، علاوه بر حق‌بیمه، بیمه بیکاری است.

محاسبه حق بیمه تامین اجتماعی به چه صورت است؟

از آنجایی که حق بیمه تامین اجتماعی 30 درصد از مبلغ دستمزد است. بنابراین محاسبه حق بیمه تامین اجتماعی متناسب با مبلغ دستمزد در سال 1401 به شرح زیر می‌باشد.

 • حداقل دستمزد روزانه کارگر عادی: 1.393.250 ریال
 • حق مسکن:   6.500.000 ریال
 • خوار و بار: 8.0500.000 ریال
مجموع مبلغ دستمزد برای ماه های 30 روزه : 56.347.500 ریال
 • حق بیمه سهم کارگر به میزان 7% : 3.944.290 ریال
 • حق بیمه سهم کارفرما به میزان 20% : 11.269.500 ریال
 • حق بیمه بیکاری 3% : 1.690.425 ریال
 • جمع کل حق بیمه 30% : 16.904.250 ریال 

کد کار گاهی چیست؟

یکی از مهم‌ترین کارهایی که پس از ثبت یک شرکت باید انجام دهیم و سوالی که به ذهنمان می‌آید این است که چگونه کد کارگاهی بیمه بگیریم تا بتوانیم پس از آن با معرفی نفرات شاغل در شرکت و یا پروژه ها لیست بیمه ایشان را به سازمان ارسال کنیم؟

15 روز پس از ثبت شرکت(البته اگر بعد از آن هم مراجعه کنید مشکلی نیست)باید بهنزدیک‌ترین شعبه بیمه تامین اجتماعی محل فعالیت خود مراجعه نمایید و با مراجعه به واحد بازرسی شعبه مربوطه و تایید آدرس محل فعالیت خود، فرم تشکیل پرونده مطالباتی بگیرید و پس از تکمیل همراه با مدارک زیر مجددا به شعبه مراجعه کنید البته این بار جهت تایید اطلاعات شرکت شما و نوع فعالیت و… می‌بایستی به واحد درآمد همان شعبه بروید و پس از امضا به واحد بازرسی برگردید.

به‌طور کلی، کد کارگاهی یک عدد 10 رقمی است که به هر کارگاه(محلی که دارای کارفرما بوده و بیمه شده در آن کار می‌کند و مزد دریافت می‌نماید)اختصاص می‌یابد که سه رقم اول نشانگر شعبه، سه رقم بعدی نوع فعالیت و چهار رقم آخر نشانگر شماره پرونده می‌باشد.

نکته 1: کد کارگاهی اشخاص حقیقی با تغییر آدرس و یا تغییر فعالیت تغییر می‌کند و کارفرما در هریک از این دوحالت میبایست کد کارگاهی جدید دریافت نماید.

نکته 2: کد کارگاهی اشخاص حقوقی تغییر نمیکند و کد کارگاهی که در اولین شعبه دریافت مینمایند تا زمان انحلال شرکت ثابت می‌ماند.

نکته 3: دفاتر اسناد رسمی دادگستری مانند اشخاص حقوقی بوده و کد آن‌ها تغییر نمی‌کند.

 

مدارک لازم برای دریافت کد کارگاهی

 1. مجوز فعالیت
 2. نامه درخواست
 3. فیش برق و یا…(برای شناسایی کد پستی محل)
 4. اجاره نامه و یا سند محل
 5. کپی کارت ملی و شناسنامه کارفرما
 6. اساسنامه و روزنامه رسمی و آگهی تاسیس و کلیه تغییرات(مخصوص اشخاص حقوقی)
 7. تکمیل فرم مخصوص تشکیل پرونده در واحد درآمد شماره بیمه: عددی است 8 رقمی که برای شناسایی هر فرد به او اختصاص میابد و هر بیمه شده با این شماره در کد کارگاهی محلی که در آنجا کار میکند نامنویسی میشود تا کارفرما بتواند با آن شماره بیمه اقدام به ارسال لیست بیمه شده نماید.

بیشتر بخوانیم :
 بازنشستگی تامین اجتماعی  برای زنان و مردان در ایران

مدارک لازم برای دریافت شماره بیمه و نامنویسی در کد کارگاهی:

 1. کپی و اصل کارت ملی و شناسنامه.
 2. تکمیل پرسشنامه نامنویسی.
 3. انجام آزمایشات قبل از استخدام توسط مراکزمجاز مورد پذیرش سازمان و ارائه آن به سازمان.
 4. تکمیل و مهر و امضا پشت پرسشنامه نامنویسی توسط کارفرما.
 5. مراجعه به واحد نامنویسی جهت نامنویسی.

تذکر1: به هیچ عنوان درخواست چند شماره بیمه ننمایید زیرا در جمع آوری سوابق در دوران بازنشستگی دچار مشکل خواهید شد.

تذکر 2: چنانچه سوابقی در کارگاهی دارید که محرز شده ولی با شماره بیمه موقت میباشد سریعا پیگیری نمایید تا این سوابق به شماره بیمه اصلی شما منتقل می‌گردد.

 

تهیه و ارسال لیست بیمه تامین اجتماعی

یکی دیگر از دغدغه‌های مدیران و همه اشخاص حقیقی و حقوقی، انجام درست و به موقع امور بیمه‌ای است. یکی از مهم‌ترین آن‌ها، ارسال لیست بیمه کارکنان در پایان هر ماه می‌باشد. با توجه به عدم بخشودگی جرائم در این بخش، شرکت‌ها و اشخاص باید سعی کنند هر چه سریع‌تر ارسال اینترنتی و دیگر تکنیک‌های مرتبط با آن را به خوبی فراگرفته تا بتوانند در مهلت مقرر و بصورت دقیق و اصولی این گزارش را به اداره تامین اجتماعی ارائه دهند. ثبت داده‌ها به‌صورت دستی و اینترنتی تقریباً شبیه هم است ولی یک تفاوت اصلی دارد و آن ارسال مستقیم و غیر مستقیم آن است.

با توسعه خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی دیگر نیازی نیست جهت ارائه لیست بیمه و دریافت فیش حق بیمه بصورت حضوری به شعب سازمان و یا کارگزاری‌ها مراجعه نمایید.

 

آموزش تصویری طریقه کار با نرم افزار بیمه

(بخش اول: ثبت مشخصات کارگاه و کارکنان)

ابتدا آخرین نسخه نرم افزار بیمه(نسخه 2.7)را جهت تنظیم لیست، دانلود نموده و بر روی سیستم خود نصب کنید. محیط برنامه بدین شکل است:

بیمه تامین اجتماعی کسب و کار کارمنتو

مرحله اول – ثبت مشخصات کارگاه:

بر روی اطلاعات پایه کلیک نمایید. گزینه مشخصات کارگاه را انتخاب نمایید:

بیمه تامین اجتماعی کسب و کار کارمنتو

در فرم مشخصات کارگاه‌ها روی گزینه جدید کلیک نمایید:

بیمه تامین اجتماعی کسب و کار کارمنتو

فرم برای ورود اطلاعات کارگاه باز می‌شود:

بیمه تامین اجتماعی کسب و کار کارمنتو

 1. ابتدا کد کارگاه که عددی 10 رقمی است را وارد نمایید. که سه رقم سمت چپ نشان‌دهنده کد شعبه و سه رقم بعدی شغل و فعالیت کارگاه و چهاررقم بعدی تعداد فراوانی می‌باشد.
 2. ردیف پیمان: اگر پیمانکار هستید و قرارداد دارید با توجه به ردیف پیمان آن را وارد نمایید در غیر این‌صورت نیازی به وارد کردن این قسمت نیست و به‌صورت اتوماتیک پس از ذخیره، سه صفر ۰۰۰ ثبت می‌گردد.
 3. نام کارگاه: با توجه به نوع فعالیت و زمینه کاری آن را تکمیل نمایید. به‌عنوان مثال: مطب، دوزندگی، مکانیکی، آهن فروشی، تراشکاری، فرش فروشی و… .
 4. نام کارفرما: نام صاحب کار و دارنده جواز کسب را وارد نمایید. اگر شرکت هستید نام شرکت را وارد نمایید.
 5. آدرس کارگاه: نام شهر و خیابان و کوچه و پلاک و…(الزامی برای تکمیل بودن آدرس وجود ندارد، به‌عنوان مثال می‌توانید فقط نام شهر و خیابان را وارد نمایید).
 6. نرخ حق بیمه: الزامی نیست.

 

 مرحله دوم ثبت مشخصات کارکنان:

از منوی اطلاعات پایه، بر روی مشخصات کارکنان کلیک نمایید:

بیمه تامین اجتماعی کسب و کار

فرم زیر نمایش داده می‌شود:

بیمه تامین اجتماعی کسب و کار

 

بر روی گزینه جدید کلیک نمایید. فرم برای ورود اطلاعات باز می‌شود:

بیمه تامین اجتماعی کسب و کار

 1. ابتدا شماره بیمه را(هشت رقم از سمت چپ)وارد نمایید. کلید اینتر را بزنید. به ستون بعدی یعنی شماره پرسنلی هدایت می‌شوید. توجه داشته باشید دو صفر قبل از هشت رقم شماره بیمه را نرم افزار بصورت اتوماتیک اضافه می‌کند.
 2. شماره پرسنلی را وارد نمایید.(هر عددی می‌تواند باشد بعنوان مثال: از 1 شروع کنید).
 3. نام بیمه شده را طبق شناسنامه وارد نمایید.
 4. نام خانوادگی بیمه شده را طبق شناسنامه وارد نمایید.
 5. نام پدر بیمه شده را وارد نمایید.
 6. جنسیت بیمه شده را مشخص نمایید.(به‌صورت پیش فرض مرد انتخاب شده است).
 7. تاریخ تولد بیمه شده را وارد نمایید. تاریخ تولد را از چپ به راست بدون در نظر گرفتن جداکننده وارد نمایید. شغل بیمه شده را با توجه به آنچه در زمان بازرسی ثبت شده است وارد نمایید.
 8. برای انتخاب شغل می‌توانید بر روی علامت ذره بین کلیک نموده و عنوان شغل را تایپ نمایید. عنوان شغلی را انتخاب نمایید که در کد آن حروف به‌کار نرفته باشد. (مشاغلی که در کد شش رقمی آنها علاوه بر عدد، حروف نیز بکار رفته است مربوط به مشاغل سخت و زیان آور می‌باشد). پیشنهاد می‌شود برای صرفه جویی در وقت، بدون آنکه بر روی علامت ذره بین کلیک کنید، کد شغل را به‌صورت مستقیم وارد نمایید.
 9. شماره شناسنامه بیمه شده را وارد نمایید.
 10. شهر محل صدور شناسنامه را وارد نمایید.
 11. کد ملی بیمه شده را بدون در نظر گرفتن خط تیره از چپ به راست وارد نمایید.

در قسمت بالای فرم، بر روی گزینه ثبت کلیک نمایید. اگر تمام موارد را رعایت کرده باشید مشخصات بیمه شده ثبت خواهد شد.

 

بخش دوم: عملیات لیست ماهانه و ریز کارکرد

قبل از شروع بخش دوم توجه به چند نکته ضروری است:

 • اگر شغل یا کارگاه شما دارای دستمزد مقطوع می‌باشد(مانند: خواروبار فروشی، درب و پنجره سازی آهنی و آلومینیومی، مکانیکی، قنادی، نجاری، پوشاک فروشی و…) می‌بایست از دستمزد روزانه بیمه شده یا بیمه شدگان شاغل در کارگاه خود با توجه به عنوان شغلی تعیین شده در زمان بازرسی مطلع باشید. بعنوان مثال دستمزد کارگر ساده، فروشنده، حسابدار و استادکار با یکدیگر متفاوت است.
 • در هنگام بازرسی از کارگاه، یک نسخه از برگه بازرسی توسط بازرس سازمان به کارفرما یا نماینده وی تحویل داده می‌شود. و معمولا عنوان شغلی و وضعیت هر یک از بیمه شدگان در آن قید می‌گردد. برگه بازرسی بهترین منبع برای تنظیم لیست بیمه است لذا همواره به آن توجه داشته باشید.
 • می‌توانید برای اطلاع از عنوان شغل و دستمزد روزانه به واحد بازرسی و یا درآمد شعبه تامین اجتماعی مراجعه نمایید. اما اطلاعاتی که از طرف سازمان به شما داده می‌شود مطمئن تر است و از بروز هرگونه خطا جلوگیری می‌کند. اگر عنوان شغل و به‌دنبال آن دستمزد را به اشتباه وارد نمایید و مبلغ فیش پرداختی صحیح نباشد قطعا جریمه به همراه خواهد داشت و دچار مشکل خواهید شد. پس دقت لازم را در موارد یاد شده داشته باشید.
 • پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از اشتباه، فیش حق بیمه پرداختی قبلی را(در صورت موجود بودن)با آنچه که اکنون تنظیم می‌کنید مقایسه نمایید اگر مطابقت داشت مراحل را دنبال نمایید و پس از تهیه دیسکت و ارسال اینترنتی، فیش خود را دریافت نموده و آن را پرداخت نمایید. البته راه دیگری نیز برای مطمئن شدن از صحت عملکرد خود وجود دارد: اولین فیش دریافتی اینترنتی را با شعبه چک نموده و بعدا آن را پرداخت نمایید.
 • دستمزد مقطوع در شهرهای بزرگ و با جمعیت بیش از 500.000 نفر با شهرهایی که جمعیت آن کمتر از پانصد هزار نفر است، تفاوت دارد. با توجه به شهری که در آن قرار دارید دستمزد روزانه مقطوع را جای گذاری نمایید. بعنوان مثال دستمزد روزانه کارگرساده، 885.165 ریال می باشد.

 

مرحله سوم – تنظیم لیست ماهانه

از منوی عملیات، بر روی گزینه لیست ماهانه کلیک نمایید:

بیمه تامین اجتماعی کسب و کار

 

در صفحه نمایش داده شده(شکل زیر)بر روی گزینه جدید کلیک نمایید:

بیمه تامین اجتماعی کسب و کار

در فرم نمایش داده شده، اطلاعات خواسته شده را به ترتیب وارد نمایید:

لازم به ذکر است لیست بیمه ای تنظیم شده برای یک نفر بیمه شده می‌باشد.

بیمه تامین اجتماعی کسب و کار

 1. کد کارگاه 10 رقمی را وارد نمایید. البته می‌توانید بر روی آیکون دوربین کلیک نموده و کارگاه را انتخاب نمایید.
 2. ردیف پیمان را وارد نمایید. (برای تمامی کارگاه ها سه صفر 000 می‌باشد و فقط برای پیمانکاران ردیف پیمان در نظر گرفته می‌شود)اگر کد کارگاه و ردیف پیمان را صحیح وارد کرده باشید، اطلاعات کارگاه نمایش داده می‌شود.
 3. سال مورد نظر را وارد نمایید.
 4. ماه مورد نظر را وارد نمایید. (به‌عنوان مثال برای فروردین 01 وارد نمایید).  توجه نمایید: طبق قانون سازمان تامین اجتماعی در هر ماه، لیست ماه قبل ارسال می‌گردد. بعنوان مثال در اردیبهشت ماه، لیست بیمه فروردین ماه ارسال می‌گردد و فیش حق بیمه آن نیز می‌بایست در اردیبهشت ماه پرداخت گردد. (به استثنای کارگاه‌های مشمول کمک دولت که علاوه بر معافیت حق بیمه سهم کارفرما، می‌توانند از مهلت دوماهه ارسال لیست بیمه و پرداخت حق بیمه استفاده نمایند). شماره لیست برای تمامی ماه‌ها 01 است و تغییری نمی‌کند. (شماره لیست برای لیست‌های متمم کاربرد دارد، بعنوان مثال در لیست‌های برخی از ادارات دولتی استفاده می‌شود).
 5.  تعداد نفرات بیمه شده را وارد نمایید. (منظور فقط بیمه شده اصلی می‌باشد و همسر و فرزندان جزو افراد تحت تکفل محسوب می‌شوند و در لیست بیمه قرار نمی‌گیرند).
 6. جمع روزهای کارکرد را وارد نمایید. (به ماه‌های 31 ، 30 و 29 روزه توجه داشته باشید. اگر دو نفر 31 روز کارکرد دارند می‌بایست عدد 62 را وارد نمایید).
 7. جمع دستمزد روزانه را وارد نمایید. (اگر بیمه شده بیش از یک نفر است، دستمزد روزانه آنها را جمع نموده و وارد نمایید).
 8. جمع دستمزد ماهانه را وارد نمایید. (روزهای کارکرد × دستمزد روزانه = دستمزد ماهانه)اگر بیمه شده بیش از یک نفر است، دستمزد ماهانه را برای هر یک محاسبه کرده و جمع آن‌ها را وارد نمایید.
 9. جمع مزایای ماهانه مشمول را وارد نمایید. (مبلغ 9.000.000 ریال برای هر نفر).

 

خواهشمند است به توضیحات زیر توجه نمایید. سعی شده است مهم‌ترین قسمت نرم افزار که محاسبه حق بیمه می باشد شرح داده شود:

حق بیمه هر شخص به‌صورت قانونی(عادی، آزاد)30% دستمزد ماهانه است که 7% سهم بیمه شده، 20% سهم کارفرما، 3% بیمه بیکاری است که آن را هم کارفرما پرداخت می‌نماید. زمانیکه جمع دستمزد ماهانه را وارد می‌نمایید، نرم افزار به‌طور اتوماتیک 30% حق بیمه را بصورت تفکیکی(موارد 10و11و12)محاسبه کرده و جای‌گذاری می‌نماید. علت تفکیک این است که بتوانید حق بیمه را با توجه به درصد و میزان تعیین شده از طرف سازمان، به‌صورت دستی تغییر دهید و لیست بیمه خود را تنظیم نمایید. به‌عنوان مثال:

برخی از بیمه شدگان مانند جانبازان محترم، از پرداخت حق بیمه سهم بیمه شده یعنی 7% معاف هستند که در این صورت حق بیمه سهم بیمه شده محاسبه شده توسط نرم افزار را حذف کرده و عدد صفر را وارد می‌نماییم. درغیراین‌صورت حق بیمه سهم بیمه شده برای تمامی بیمه شدگان 7% بوده و نیازی به تغییر ندارد و هرآنچه نرم افزار محاسبه می‌نماید درست است. (عدد سهم بیمه شده می‌بایست بدون اعشار باشد).

برخی از کارگاه‌ها مشمول کمک دولت هستند و از معافیت سهم کارفرما برخوردارند. در این‌صورت حق بیمه سهم کارفرما محاسبه شده توسط نرم افزار را حذف نموده و عدد صفر را وارد می‌نماییم. همچنین برخی از کارفرمایان برای بیمه شدگان خود از ماده 80 استفاده کرده و مشمول تخفیف هستند که این تخفیف برای سال 95، 10% می‌باشد. یعنی بجای 20 درصد حق بیمه سهم کارفرما، 10% پرداخت می‌نمایند. برای این منظور نیز می‌بایست سهم کارفرما را به‌صورت دستی محاسبه نموده و وارد نمایید. (سهم کارفرما برای بیمه شده ماده 80 =10% × دستمزد و مزایای ماهانه).

کارگاه هایی که نسبت بیمه شده با کارفرما به‌صورت زن و شوهر بوده یا به‌صورت فرزند و والدین و بالعکس باشد، شامل بیمه بیکاری نمی‌شود و بیمه بیکاری را صفر وارد می‌نماییم. درغیر این‌صورت(اگر نسبت بیمه شده با کارفرما شامل موارد فوق نباشد)بیمه بیکاری لحاظ می‌گردد و هر آنچه که نرم افزار بصورت اتوماتیک(۳درصد دستمزد ماهانه)محاسبه کرده است صحیح است.

البته اگر در لیست شما، سهامداران شرکت(مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره)و یا کارفرما وجود دارد، بیمه بیکاری شامل آنها نمی‌شود و می‌بایست مبلغ بیمه بیکاری آن‌ها را از سایر بیمه شدگان کسر نمایید. (بیمه بیکاری =3%×دستمزد ماهانه).

نکته: فرض بر اینکه کارفرما(صاحب پروانه کسب)والدین باشند و بیمه شده فرزند آن‌ها باشد، طبق قانون بیمه بیکاری شامل کارگاه و بیمه شده نمی‌شود و بیمه بیکاری را صفر وارد می‌نماییم. حال اگر شخصی غیر از همسر و فرزند کارفرما به بیمه شدگان این کارگاه اضافه شود در این صورت بیمه بیکاری شامل هر دو بیمه شده می‌شود و برای هر دو نفر می‌بایست منظور شود.

اکنون با توجه به توضیحات فوق موارد 10و11و12 را تنظیم نموده و آن را ثبت نمایید سپس بر روی گزینه خروج کلیک نمایید.

 

مرحله چهارم – ثبت ریز کارکرد

پس از تنظیم لیست ماهانه، نوبت ثبت ریز کارکرد است. منظور از ریز کارکرد، مشخص نمودن روزهای کارکرد بیمه شده یا بیمه شدگان در ماه مورد نظر و همچنین ثبت دستمزد روزانه است. بعنوان مثال اگر بیمه شده ای استراحت پزشکی یا ترک کار داشت می‌بایست در ریز کارکرد اعمال شود و لیست ماهانه بر اساس ریز کارکرد تنظیم شود. البته برای پیشگیری از مغایرت، می‌بایست هر آنچه که در لیست ماهانه تنظیم کرده اید در ریز کارکرد ثبت نمایید یا اینکه لیست ماهانه را بر اساس ریزکارکرد تغییر دهید و آن را ویرایش نمایید.

گزینه ریزکارکرد را کلیک نمایید. در فرم نمایش داده شده بر روی گزینه جدید کلیک نمایید. فرم زیر نمایش داده می‌شود:

بیمه تامین اجتماعی کسب و کار

همانطور که ملاحظه می‌فرمایید در این فرم، ۴ گزینه توسط شما مشخص می‌شود:

 • شخص بیمه شده(می‌توانید بر روی آیکون دوربین کلیک نموده و شخص بیمه شده را انتخاب نمایید).
 • روزهای کارکرد
 • دستمزد روزانه
 • مزایای ماهانه مشمول(مستمر)

منظور از کادرهای سبز این است که وقتی موارد 1و2و3و4 را وارد می‌نمایید، نرم افزار بصورت اتوماتیک سایر اطلاعات را نمایش می‌دهد. بعنوان مثال زمانی که شخص بیمه شده را مشخص می‌نمایید، تمامی اطلاعات وی نمایش داده می‌شود. طراحی این فرم فرصت مناسبی برای چک کردن اطلاعات در اختیار شما قرار می‌دهد(اطلاعات کارگاه، اطلاعات بیمه شده، روزهای کارکرد و دستمزد).

اگر موارد1 تا 4 را وارد کرده اید بر روی گزینه ثبت کلیک نمایید. پیغام”ریزکارکرد جدید ثبت شد”نمایش داده می‌شود. بر روی تایید کلیک نمایید. فرم مجددا آماده ثبت ریز کارکرد بیمه شده بعدی می‌شود، اگر بیمه شده یک نفر است بر روی گزینه خروج کلیک نمایید و از ریز کارکرد خارج شوید. در غیر این‌صورت ریزکارکرد بیمه شده بعدی را مشخص نمایید و… .

پس از انجام چهار مرحله فوق، نوبت به آخرین مرحله یعنی”تهیه دیسکت”می‌رسد. پس از تهیه دیسکت دو فایل که حاوی اطلاعات کارگاه و اطلاعات بیمه‌شدگان می‌باشد، ایجاد می‌شود. با ارائه این دو فایل از طریق سی دی و یا از طریق ارسال اینترنتی به شعبه مربوطه سازمان تامین اجتماعی، می‌توانید فیش خود را دریافت نموده و حق بیمه کارگاه خود را پرداخت نمایید.

 

مرحله پنجم – تهیه دیسکت

برای ایجاد دو فایل حاوی لیست بیمه(منوی عملیات، گزینه لیست ماهانه)بر روی گزینه تهیه دیسکت کلیک نمایید:

بیمه تامین اجتماعی کسب و کار

گزینه ۱: مسیر فایل لیست ماهانه را مشخص نمایید.

گزینه ۲: مسیر فایل ریزکارکرد را مشخص نمایید.

حال بر روی گزینه”قبول”کلیک نمایید. اگر لیست ماهانه(تعداد نفرات و روزهای کارکرد و دستمزد روزانه و…) و ریز کارکرد را بطور صحیح تنظیم کرده باشید با پیغام”عملیات انتقال اطلاعات به دیسکت با موفقیت انجام شد”مواجه می‌شوید.

بیمه تامین اجتماعی کسب و کار

دیگه کار تمام است. حال می‌توانید این دو فایل را که حاوی لیست بیمه شما می‌باشد، به‌صورت اینترنتی به شعبه ارسال و فیش حق بیمه خود را دریافت نموده و آن را پرداخت نمایید. یا در صورت لزوم بر روی سی دی رایت نموده و به شعبه یا کارگزاری تحویل دهید.

گاهی ممکن است در هنگام تهیه دیسکت خطای مغایرت نمایش داده شود که در اینصورت می‌بایست جهت رفع آن اقدام نمایید. (بعنوان مثال: تعداد نفرات در ریز کارکرد 2 نفر است ولی در لیست ماهانه به اشتباه 1 نفر وارد شده است).

بعد از آماده سازی فایل باید در سایت بیمه فایل هارا بارگزاری و به شعبه ارسال نمایید.

 

در صورتی که هرگونه سوال در خصوص بیمه تامین اجتماعی داشتید و یا نیاز به مشاوره دارید، می‌توانید با کارشناسان و متخصصان این حوزه در سامانه کارمنتو در ارتباط باشید. همچنین می توانید سوالات خود را در زمینه بیمه تامین اجتماعی کسب و کار در قسمت مشاوره رایگان مطرح کنید تا مشاوران کارمنتو در اسرع وقت به آن پاسخ دهند.

 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟ 39 نظر

5 39
قوانین بیمه تامین اجتماعی برای شرکت ها

مشاورین مرتبط

مقالات مرتبط

بیمه و قانون کار
27 شهریور 1402

|

6 دقیقه مطالعه
بیمه و قانون کار
13 شهریور 1402

|

5 دقیقه مطالعه
بیمه و قانون کار
8 شهریور 1402

|

7 دقیقه مطالعه
بیمه و قانون کار
4 شهریور 1402

|

11 دقیقه مطالعه

مقالات مرتبط

بیمه و قانون کار
27 شهریور 1402

|

6 دقیقه مطالعه
بیمه و قانون کار
13 شهریور 1402

|

5 دقیقه مطالعه
بیمه و قانون کار
8 شهریور 1402

|

7 دقیقه مطالعه

نظرات کاربران

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ایمیل شما با موفقیت ثبت شد