وبینار رایگان روش‌های لینک‌سازی خارجی مشاوره تلفنی
امور ثبتی

مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 • مدت مطالعه: 1دقیقه
 • 20 تیر 1400
 • 0 نظر
مراحل ثبت شرکت با مسئولیت محدود

طبق ماده 94 قانون تجارت شركت با مسئوليت محدود، شركتی است كه بين دو يا چند نفر برای امور تجارتی تشكيل شده و هر يك از شركاء، فقط تا ميزان سرمايه ی خود در شركت مسئول قروض و تعهدات شركت است.

در این متن قصد داریم تا مراحل ثبت شرکت های با مسئولیت محدود را بررسی کنیم. در ادامه با کارمنتو همراه باشید.

در یک قاعده کلی شرکت با مسئولیت محدود، شرکتی است که با حداقل تعداد دو شریک قابل ثبت در مرجع ثبت شرکت ها می باشد. مسئولیت شرکا تا میزان سرمایه ای است که به شرکت آورده اند یعنی اگر شرکت ورشکسته شود فقط تا میزان سرمایه ای که به شرکت آورده اند مسئول می باشند و طلبکاران نمی توانند بدهی های خود را از دارای و اموال شخصی شرکای شرکت مطالبه کنند، حتی اگر سرمایه شرکت کفاف دیون طلبکاران را ندهد.

برای دریافت مشاوره تلفنی و آنلاین در این زمینه به صفحه مشاوره ثبت شرکت مراجعه کنید.

برای ثبت شرکت های با مسئولیت محدود، چه مدارکی لازم است؟

 • کارت ملی برابر اصل کلیه سهامداران(برابر اصل در مراجع قضایی یا دفاتر اسناد رسمی صورت می گیرد).
 • فتوکپی برابر اصل شناسنامه شرکاء و مدیران.
 • تقاضانامه ثبت شرکت با مسئولیت محدود در 2 برگ و تکمیل آن و امضاء ذیل تقاضانامه توسط کلیه سهامداران(لازم به ذکر است اوراق تقاضانامه و شرکتنامه به دلیل بهادار بودن صرفاَ می بایست از محل اداره ثبت شرکت ها تهیه گردند).
 • شرکت نامه 2 برگ و تکمیل آن و امضاء ذیل شرکت نامه توسط کلیه سهامداران.
 • اساسنامه 2 جلد و امضا ذیل تمام صفحات آن توسط کلیه سهامداران.
 • صورت جلسه مجمع عمومی موسسین و هیئت مدیره 2 نسخه که به امضای سهامداران و بازرسین رسیده باشد.
 • اخذ و ارائه ی مجوز در صورت نیاز.
 • تاییدیه هیئت مدیره اشخاص حقوقی سهامدار،مبنی بر غیر دولتی بودن آن.
 • معرفی نامه نمایندگان، در صورتی‌ که سهامداران و اعضا هیئت مدیره از بین اشخاص حقوقی باشند و ارائه تصویر روزنامه رسمی آگهی تاسیس یا آخرین تغییرات آن.
 • گواهی عدم سوءپیشینه برای کلیه اعضا.
 • ارائه مجوز در صورت نیاز بنا به تشخیص کارشناس اداره ثبت شرکت ها.

یک شرکت با مسئولیت محدود، چگونه ثبت می شود؟

 1. مدارک لازم که در بالا به آن ها اشاره کردیم را فراهم کنید.
 2. به سامانه اداره ثبت شرکت ها به نشانیhttp://irsherkat.ssaa.irمراجعه نموده و اطلاعات خواسته شده نظیر نوع شرکت، سرمایه ی شرکت و اعضای شرکت را تکمیل کنید.
 3. با درج اطلاعات، 5 نام را برای شرکت به ترتیب اولویت انتخاب نمایید.
 4. سپس کارشناس حقوقی به ترتیب اولویت شما با یکی از نام ها موافقت خواهد نمود و به بررسی سایر اطلاعات درج شده در سامانه می پردازد.چنانچه اطلاعات دارای نقص باشد برای شما درسامانه ابلاغ رفع نقص ارسال می شود و باید نقص را رفع نمایید ودر صورت عدم نقص ، آن را تاًیید می کند.
 5. پس از پذیرش اینترنتی، باید نسخ اصلی صورت جلسات تنظیمی و ضمائم آن ها را از طریق باجه های پست به صورت سفارشی به آدرس ذکر شده در تاًییدیه ی پذیرش ارسال نمایید.
 6. با تکمیل فرم ها و ارسال آن به اداره ی ثبت شرکت ها اگر صورتجلسه ی شما دارای نقص باشد، برای شما ابلاغ رفع نقص ارسال می شود و باید رفع نقص نمایید و در حالتی دیگر حتی ممکن است صورتجلسه ی شما رد شود که در این حالت دلایل رد صورتجلسه طی ابلاغیه ای به شما اعلام می گردد تا نسبت به صدور صورتجلسه ی جدید اقدام نمایید.
 7. بعد از پذیرش مدارک، مسئول اداره دستور ثبت در دفتر ثبت شرکت ها را صادر می کند و مشخصات محتویات در دفاتر مخصوص ثبت می شود. مسئول دفتر شروع به ثبت و پیش نویس آگهی تاسیس شرکت در دفتر ثبت شرکت ها می نماید. کارت شناسایی متقاضیان را اخذ می کند وآن را با مشخصات مندرج در شرکتنامه  تطبیق می دهد. احراز هویت متقاضیان، اخذ امضا از متقاضیان در ذیل ثبت در دفتر، تصدیق متقاضیان تحت عنوان ثبت با سند برابر است، نوشتن شماره ی ثبت در اظهارنامه و شرکتنامه ی شرکت از سایر اقدامات مسئول دفتر می باشد.سپس مسئول دفتر، تشکیل پرونده داده و در روی آن از لحاظ تکمیل امضاگواهی می نماید. بعد از ثبت شرکت، متصدی ثبت باید نسخه ثانی تقاضانامه را با قید تاریخ و نمره ثبت، امضاء و به مهر اداره ممهور نموده و به متقاضی بدهد،این سند، سند ثبت شرکت محسوب خواهد شد.
 8. درج در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران. با توجه به ماده 6 نظامنامه ی قانون تجارت وزارت عدلیه و ماده ی 197 قانون تجارت در ظرف مدت یک ماه از تاریخ ثبت شرکت، باید خلاصه ی شرکت نامه و منضمات آن توسط اداره ثبت در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران و یکی از جراید کثیرالانتشار مرکز اصلی شرکت به هزینه خود شرکت منتشر گردد.

مزایای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 • شرکت با مسوولیت محدود می تواند تنها با حضور 2 شریک هم تشکیل گردد.
 • برخلاف شرکت های سهامی عام و خاص، حداقل سرمایه برای این نوع شرکت پیش بینی نشده است.
 • در شرکت با مسئولیت محدود، یک یا چند نفر مدیر موظف یا غیر موظف ممکن است از خارج از شرکا هم باشند و برای مدت محدود یا نامحدود اداره شرکت را بر عهده می گیرند(ماده 104 ق.ت). در صورتی که در شرکت سهامی عام حداقل پنج نفر و در شرکت سهامی خاص حداقل سه نفر مدیر برای مدت حداکثر 2 سال انتخاب می شوند.

معایب ثبت شرکت با مسوولیت محدود

 • چون مسوولیت شرکا در حد سهم الشرکه آن ها می باشد اشخاص برای فرار از مسوولیت و عدم اجرای تعهدات خود این نوع شرکت را تشکیل می دهند.
 • پذیره نویسی و پرداخت تمام سهم الشرکه صوری می باشد و همچنین ورقه ای برای سهم الشرکه به صورت اوراق تجارتی قابل نقل و انتقال صادر نمی گردد.
 • همچنین نقل و انتقال سهام آزادانه صورت نمی گیرد بلکه موکول گشته است به رضایت عده ای از شرکا که لااقل سه چهارم سرمایه را داشته باشد و اکثریت محدودی را نیز دارا باشد.همچنین این نقل و انتقال باید به موجب سند رسمی باشد.
 • چون شرکت سرمایه می باشد نه شخص پس با فوت یا ورشکستگی و یا محجوریت شرکا، شرکت منحل نمی گردد.
 • همچنین در اسم شرکت باید حتماَ عبارت با مسوولیت محدود قید گردد تا کسانی که با شرکت معامله می کنند متوجه این موضوع باشند که با شرکتی معامله می کنند که مسئولیتش محدود به سرمایه اش است.
 • مطابق ماده 112 قانون تجارت هیچ شریکی را نمی توان مجبور به ازدیاد سهم الشرکه خود نمود و این کاملاَ منطقی و در تایید اصل پذیرش اراده سرمایه گذار در افزایش سرمایه می باشد.

سخن پایانی

در این مطلب، مراحل و مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت های با مسئولیت محدود را بیان کرده و به مزایا و معایب آن اشاره کردیم. حال اگر در زمینه امور ثبتی و یا مسائل پیرامون آن، به سوال و یا ابهامی برخوردید، بهتر است که با مشاوران و متخصصان آن در اپلیکیشن و یا وب‌سایت کارمنتو همراه شوید.

 

                  

اشتراک گذاری
مشاورین مرتبط
سید احسان خوش سیرت

فعال

سید احسان خوش سیرت

انجام امور ثبتی، تبلیغاتی، حقوقی و بیمه پاسارگاد

(4.1)
 • user call card 41

بیش از 10 سال سابقه فعالیت در امور نامبرده و کار با شرکت های دولتی، نیمه دولتی و خصوصی نام آشنا در زمینه های: ثبتی= ثبت شرکت، ثبت برند، ثبت لوگو، اخذ کد اقتصادی، ثبت موسسه، انجام تغییرات، پل...

محمد حیدر

غیرفعال

محمد حیدر

وکیل پایه یک دادگستری

(3.0)
 • user call card 5

سابقه وکالت در دادگاه‌های حقوقی، کیفری و خانواده، ادارات ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری، مالکیت معنوی و اجرای اسناد، مراجع حل اختلاف کارگر و کارفرما، دیوان عدالت اداری، دیوان عالی کشور سابقه...

حسن علوی

فعال

حسن علوی

ثبت شرکت

(1.0)
 • user call card 7

بیش از ده سال سابقه در زمینه ثبت شرکت

مطالب مرتبط

مدت مطالعه: 1 دقیقه

مدت مطالعه: 1 دقیقه

نظرات کاربران