دریافت مشاوره تلفنی در ۱۰ حوزه مختلف کسب و کار مشاوره تلفنی
بیمه و قانون کار

همه چیز در مورد بازنشستگی و محاسبه حقوق مستمری

 • مدت مطالعه: 1دقیقه
 • 20 تیر 1400
 • 0 نظر
همه چیز در مورد بازنشستگی و محاسبه حقوق مستمری

تاریخچه بیمه تامین اجتماعی

تأمین اجتماعی یک سیستم همگانی از بیمه‌های اجباری بوده و بیمه اجتماعی از بیمه‌های بازنشستگی، بیمه‌های دولتی درمانی، بیمه‌های بیکاری و بیمه حوادث و تصادف‌ها تشکیل می‌شود.

نخستین بیمه درمانی که بخشی از بیمه اجتماعی بود در سال ۱۸۸۳ به وسیله صدراعظم آلمان اتوفون بیسمارک بنیان گذاری شد و در سال ۱۸۸۴ بیمه حوادث و تصادف و ۱۸۸۹ بیمه بازنشستگی به آن افزوده شد.

در قانون بیمه‌های اجتماعی قانون اجباری بودن آن وجود داشته و هزینه خدمات بیمه‌ها از راه پرداخت حق بیمه بیمه شدگان به صندوق بیمه سرمایه‌گذاری می‌شود.

بیسمارک می‌گوید: اندیشه من این بود که پشتیانی طبقه کارگر را داشته باشم و آن‌ها دولت را به عنوان یک سازمانی ببینند که برای آن‌ها بنیان شده‌است و برای رفاه آن‌ها خدمت می‌کند.

در ادامه مطالب قصد داریم که قانون بازنشستگی تامین اجتماعی و شرایط بازنشستگی پیش از موعد را شرح داده و ابهامات پیرامون آن را برای شما رفع کنیم. با کارمنتو همراه باشید.

قانون بازنشستگی تامین اجتماعی

بیمه شدگانی که به سن قانونی(۶۰ سال سن تمام برای آقایان و ۵۵ سال تمام برای زنان)برسند، در صورتی که دارای حداقل سابقه پرداخت حق بیمه برای سال مورد نظر باشند، می‌توانند که تقاضای بازنشستگی کنند. البته باید توجه داشت که حداقل سابقه پرداخت حق بیمه ۲۰ سال را می‌بایستی در سابقه خود دارا باشند.

قانون و شرایط بازنشستگی پیش از موعد بیمه تامین اجتماعی

 • بازنشستگی ۱۰ سال زودتر از موعد قانونی: وقتی که بیمه شده(مرد یا زن)، حداقل ۳۰ سال تمام سابقه پرداخت بیمه داشته باشد، سن وی برای بازنشستگی از ۶۰ سال به ۵۰ سال برای مردان و از ۵۵ سال به ۴۵ سال برای زنان کاهش می‌یابد.

 • بازنشستگی بدون محدودیت سنی: بیمه شدگانی که حداقل ۳۵ سال تمام سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، شرط حداقل سن برای بازنشستگی آنان حذف گردیده و این دسته از بیمه شدگان با هر سنی می توانند درخواست بازنشستگی کنند.

 • بازنشستگی با سابقه کمتر از ۲۰ سال: آقایان ۶۰ ساله و خانم‌های ۵۵ ساله(و بالاتر )می‌توانند با داشتن ۱۰ سال تا ۱۹ سال سابقه هم تقاضای بازنشستگی بدهند که مستمری این دسته بر اساس میزان سابقه آن‌ها پرداخت می‌شود(برای مثال اگر با ۱۶ سال سابقه بیمه بازنشسته شوند فقط مستمری ۱۶ روز را دریافت می‌نمایند). حتی با سابقه کمتر از ۱۰ سال نیز می‌توانند با خرید تفاوت سابقه تا ۱۰ سال، سابقه بیمه خود را به ۱۰ سال رسانده و در نهایت با ۱۰ روز مستمری بازنشسته شوند.

 • شرایط ویژه بازنشستگی برای زنان: زنان بیمه شده مشمول قانون کار با ۲۰ سال سابقه کار و پرداخت حق بیمه و ۴۲ سال سن با ۲۰ روز حقوق می توانند بازنشسته شوند.

 • شرایط ویژه بازنشستگی در برنامه ششم توسعه: زنان بیمه شده مشمول سایر قوانین استخدامی با ۲۰ سابقه کار و پرداخت حق بیمه و ۵۰ سال سن با ۲۰ روز حقوق می توانند بازنشسته شوند.

شرایط بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور

هر سال سابقه پرداخت حق بیمه در کارهای سخت و زیان آور، یک و نیم سال محاسبه خواهد شد.

وقتی بیمه شده مدت حداقل ۲۰ سال متوالی و یا ۲۵ سال متناوب در کارهای سخت و زیان آور سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد، می‌تواند بدون توجه به شرط سنی درخواست بازنشستگی نماید.

شرایط بازنشستگی جانبازان

جانبازان نیز می‌توانند با ۲۰ سال سابقه بازنشسته شوند و به میزان درصد جانبازی از سنوات ارفاقی بهره‌مند شوند. بازنشستگی از این طریق شرط سنی ندارد و متقاضی با توجه به سنوات پرداخت حق بیمه و سابقه ارفاقی می‌تواند از مستمری برخوردار شود. برای تعیین سنوات ارفاقی جهت جانبازان درجه نقص عضو و ازکارافتادگی(درجه جانبازی)مبنای میزان سوابق اعطایی خواهد بود:

جانبازانی که بین۲۰% تا۴۰% دارای نقص عضو یا کاهش توانایی باشند حداقل ۳ و حداکثر شش سال به سوابق آن ها اضافه خواهد شد.

برای درجات بین ۴۰% تا از کار افتادگی کامل حداقل ۶ و حداکثر ۱۰ سال ارفاق خواهد شد.

شرایط بازنشستگی معلولان

معلولان عادی می توانند با ۲۰ سال سابقه بازنشسته شوند و به میزان معلولیت از سابقه ارفاقی برخوردار گردند. شرط سنی برای آقایان معلول ۵۰ و برای خانم‌ها ۴۵ سال می‌باشد.

سنوات ارفاقی به معلولین برای معلولیت های ناشی از کار و غیر ناشی از کار متفاوت است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

درجات بین ۲۰% تا۴۰% و تا از کارافتادگی کامل حداقل ۵ و حداکثر ۸ سال به تناسب درجات فوق به سوابق فرد اضافه می‌گردد.

معلولین عادی غیر ناشی از کار:

 درجات بین ۲۰% تا ۴۰% حداقل ۲ و حداکثر ۳ سال با توجه به درجات به سوابق بیمه شده اضافه می‌شود.

 درجات بین ۴۰% تا از کار افتادگی کامل حداقل ۳ و حداکثر ۶ سال به تناسب درجات فوق اضافه خواهد شد.

شرایط درخواست بازنشستگی

بازنشستگی و درخواست آن بر عهده بیمه شده است. بنابراین کارفرما نمی‌تواند بیمه شده را وادار به بازنشستگی کند و یا از بیمه تامین اجتماعی بازنشستگی بیمه شده را درخواست کند.

محاسبه مستمری بازنشستگی در تامین اجتماعی

در تعیین میزان مستمری قابل پرداخت به بازنشستگان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی، دو عامل سابقه پرداخت حق بیمه و حقوق و مزایای مبنای کسر حق بیمه، نقش اساسی را ایفا می‌کند.

برای تعیین میزان مستمری متعلقه به هر فرد بازنشسته، پس از محاسبه متوسط مزد یا حقوق بیمه شده، عدد بدست آمده در سابقه پرداخت حق بیمه ضرب شده و سپس عدد حاصله بر ۳۰ تقسیم می‌شود.

متوسط مزد یا حقوق بیمه شده نیز از مجموع مزد یا حقوق مبنای کسر حق بیمه در آخرین دو سال اشتغال بیمه شده تقسیم بر عدد ۲۴ بدست می‌آید.

به این ترتیب در واقع مزد یا حقوقی که بیمه شده در آخرین دو سال پایان کار خود دریافت می‌کند و حق بیمه ماهانه او بر مبنای آن محاسبه می‌شود، نقش مهمی در تعیین مستمری بازنشستگی دارد.

همچنین بر اساس ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی مستمری از کارافتادگی کلی و مستمری بازنشستگی و مجموع مستمری بازماندگان در هر حال نباید از حداقل مزد کارگر عادی کمتر باشد.(این قانون مشمول افرادی می باشد که حداقل ۲۰ سال سابقه بیمه برای بازنشستگی دارند).

البته تنها یک استثنا وجود دارد:

در مواردی که بیمه شده مرد دارای ۶۵ سال تمام و بیمه شده زن دارای ۶۰ سال تمام یا بیشتر از آن بوده و حداقل سابقه لازم و قابل قبول را در تاریخ تقاضای بازنشستگی داشته باشد، کارفرما می تواند بازنشستگی آنان را از بیمه تامین اجتماعی درخواست کند.

نکات مهم در رابطه مستمری بازنشستگی

 • سوابق بیمه ای خود را در یکی از شعب تامین اجتماعی متمرکز کنید و اگر در شعبه دیگری هم سابقه پرداخت حق بیمه دارید موضوع را به شعبه ای که در حال حاضر حق بیمه خود را به آن می‌پردازید، اعلام کنید.

 • فرزندان پسر بازنشستگان تا سن ۲۰ سالگی و در صورت اشتغال به تحصیل و فرزندان دختر تا زمانی که شوهر اختیار نکرده و شاغل نباشند و تحت تکفل والدین قرار داشته باشند، می‌توانند به تبع والدین خود از خدمات درمانی تامین اجتماعی استفاده نمایند.

 • چنانچه بیمه شده ای بیش از ۳۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد، سوابق بیش از ۳۰ سال وی حداکثر تا ۳۵ سال در محاسبه مستمری وی منظور خواهد شد.

 • در پرداخت مستمری به بازنشستگان تحت پوشش تامین اجتماعی، محدودیت و سقفی وجود ندارد و متوسط مزد یا حقوق مبنای کسر حق بیمه در آخرین دو سال پایانی اشتغال بیمه شده، مبنای اصلی محاسبه مستمری استحقاقی بازنشستگی وی می‌باشد.

سخن آخر

در این مطلب به شرایط بازنشستگی بیمه تامین اجتماعی و فرمول محاسبه مستمری بازنشستگان آن اشاره کردیم. حال اگر که در مباحث بازنشستگی و یا میزان مستمری خود هرگونه سوال و یا ابهامی دارید، بهتر است که با کارشناسان و مشاوران بیمه و قانون کار مجموعه کارمنتو  همراه شوید.

اشتراک گذاری
مشاورین مرتبط
محمد بیگدلی

غیرفعال

محمد بیگدلی

کارشناس روابط کار و تامین اجتماعی

(4.5)
 • user call card 64

کارشناس روابط کار و تامین اجتماعی کارشناس بیمه بیکاری نماینده کارگران و کارفرمایان در هیات های تشخیص و حل اختلاف ادارات کار

حسین عین الیقین

غیرفعال

حسین عین الیقین

مشاور در حوزه مالی ، منابع انسانی و کسب و کار

(4.1)
 • user call card 206

معاون مالی و اداری بازرگانی تامین اجتماعی ، مدیر منابع انسانی منطقه آزاد کیش ،معاون مالی و اداری هلدینگ آتیه سازان ( بنیاد مستضعفان ) ، قائم مقام مدیر عامل هلدینگ سام اکسون

محمد حسین کرباسی

غیرفعال

محمد حسین کرباسی

مشاور در روابط بین کارگر و کارفرما

(2.7)
 • user call card 93

کارشناس حقوق قضایی مسلط به قانون کار حضور در جلسات هیات تشخیص و حل اختلاف وزارت کار

مطالب مرتبط

بیمه و قانون کار
مدت مطالعه : 3 دقیقه

ساعات کار و اضافه کاری در قانون کار

تاریخ ایجاد: 06 فروردین 1401
بیمه و قانون کار
مدت مطالعه : 1 دقیقه

هر آنچه درباره بازنشستگی زنان و مردان باید بدانید!

تاریخ ایجاد: 30 دی 1400
بیمه و قانون کار
مدت مطالعه : 1 دقیقه

نکاتی مهم در مورد مرخصی زایمان (بارداری)

تاریخ ایجاد: 25 دی 1400

نظرات کاربران