مالی و مالیاتی

ثبت نام اظهارنامه مالیاتی اجاره املاک 1400

 • مدت مطالعه: 1دقیقه
 • 17 مرداد 1400
 • 0 نظر
ثبت نام اظهارنامه مالیاتی اجاره املاک 1400

صاحبان املان و مستغلات با اجاره دادن ملک خود اقدام به کسب درآمد نموده و موظف به پرداخت مالیات می باشند. این افراد می بایست نسبت به ثبت نام و ارائه اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک اقدام نمایند. تمامی اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی مشمول ثبت نام اظهارنامه مالیاتی اجاره املاک بوده و مهلت ارسال اظهارنامه اجاره املاک 1400 و ثبت نام در سامانه tax.gov.ir تنها تا پایان شهریور ماه همان سال می‌باشد.

نحوه ثبت نام اظهارنامه املاک به صورت آنلاین بوده و نیازی به مراجعه حضوری نمی باشد. در این همین راستا اپلیکیشن و وب سایت مشاوره مالیاتی کارمنتو، مشاوران و کارشناسان مجربی را در نظر گرفته تا بتوانند راهنما و کمک با شما در مراحل ثبت نام باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به بخش خدمات مشاوره مالی و مالیاتی مراجعه نمایید.

در این بخش در نظر داریم نحوه ثبت نام اظهارنامه املاک را به صورت کامل و جامع ارائه نماییم.

نحوه پر كردن اظهارنامه مالياتی اجاره املاک

گام اول: دریافت نام کاربری موقت

برای پر کردن فرم اظهارنامه املاک، پیش از هر کاری باید از «سامانه ثبت‌نام موقت» وب‌سایت سازمان امور مالیاتی، نام کاربری موقت دریافت کنید. سازمان امور مالیاتی جهت انجام برخی امور مالیاتی مانند مالیات بر اجاره، از نام کاربری موقت استفاده می‌کند؛

دریافت نام کاربری موقت

در این صفحه باید تمامی اطلاعات مالک به‌طور دقیق ثبت شود. پس از ثبت اطلاعات مالک، این اطلاعات از ثبت‌احوال استعلام شده و پس از تأیید ثبت‌احوال، نام کاربری و رمز عبور برای شماره درج‌شده در فرم ثبت‌نام که همان شماره تلفن مالک است به‌صورت پیامک ارسال می‌شود. این نام کاربری و رمز عبور، مختص مالک برای ورود به سامانه اظهارنامه الکترونیکی مالیات بر اجاره املاک است.

 توجه داشته باشید که با داشتن یک نام کاربری، قادر به پر کردن اظهارنامه مالیاتی برای تمامی املاک خود خواهید بود و نیازی به ساخت نام کاربری جدید برای هریک از املاک نیست.

گام دوم: نصب نرم‌افزار

نکاتی درباره نصب نرم‌افزار مالیات بر درآمد اجاره املاک:

این نرم‌افزار از ویندوز 10 پشتیبانی نمی‌کند و بهتر است از ویندوز 8 یا ویندوز 7 برای نصب و اجرای این نرم‌افزار استفاده کنید.

برای نمایش درست کلمات در نرم‌افزار، باید زبان سیستم خود را بر روی فارسی قرار دهید.

برای اجراشدن نرم‌افزار، رایانه شما حتماً باید در تمام طول کار به اینترنت متصل باشد.

پروکسی و فیلترشکن مانع فعالیت این نرم‌افزار است.

گام سوم: پر کردن فرم اظهارنامه مالیاتی

توجه داشته باشید که در تمامی مراحل، پر کردن قسمت‌هایی که با ستاره‌های قرمزرنگ نمایش داده‌ شده‌اند اجباری است. درصورتی‌ که این قسمت‌ها را پر نکنید، اظهارنامه شما ذخیره می‌شود، اما هنگام ارسال با خطا روبرو می‌شوید و تا زمانی که این قسمت‌ها را تکمیل نکنید، قادر به ارسال اظهارنامه املاک خود به سازمان امور مالیاتی نخواهید بود.

 • با باز کردن نرم‌افزار، اولین فرمی که با آن روبرو می‌شوید، فرمی مشابه تصویر زیر است:

پر کردن فرم اظهارنامه مالیات اجاره املاک

 • همان‌طور که در تصویر نیز مشخص‌شده است، بر روی گزینه اظهارنامه جدید کلیک کنید. سپس نام کاربری، رمز عبور، نوع تابعیت و نوع اظهارنامه خود را وارد کنید. در صورتی‌ که اطلاعات خواسته‌شده را درست وارد کرده باشید، فرمی 8 صفحه‌ای مانند تصویر زیر نمایش داده می‌شود.

فرم اظهارنامه اجاره املاک1

 • در صفحه اول این فرم باید اطلاعات هویتی و آدرس مؤدی را وارد کنید؛

فرم اظهارنامه اجاره املاک2

 • در صفحه دوم فرم(تصویر بالا)، سؤالاتی با 2 گزینه بله و خیر از شما پرسیده می‌شود که نحوه پاسخ‌دهی به آن‌ها در قسمت‌های دیگر فرم تأثیرگذار است. البته هرکدام از آن‌ها در فرم توضیح داده‌ شده است. توجه داشته باشید درصورتی‌که این گزینه‌ها خلاف واقع تکمیل گردند، در صورت اثبات در اداره مالیات، بر اساس قانون مجبور به پرداخت دو برابر میزان فرار مالیاتی خواهید بود.

فرم اظهارنامه اجاره املاک2

 • صفحه سوم فرم اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک(تصویر بالا)، مربوط به محاسبه میزان مالیاتی است که باید توسط شما پرداخت شود. برخی قسمت‌های این فرم از اطلاعاتی استفاده می‌کند که شما در جدول‌های دیگر همین فرم وارد می کنید. پس‌ازاین، به سراغ صفحه چهارم فرم می‌روید که مانند تصویر زیر است.

فرم اظهارنامه اجاره املاک3

 • این صفحه از فرم اظهارنامه مالیاتی مالیات بر درآمد اجاره املاک، به جدول شماره 1 یعنی جدول معافیت‌های مالیاتی اختصاص دارد. درصورتی‌که شامل هریک از بندهای معافیت مالیاتی هستید، می‌توانید اطلاعات آن‌ها را در این صفحه وارد کنید.

فرم اظهارنامه اجاره املاک5

 • صفحه پنجم این اظهارنامه جدول شماره 2 فرم اظهارنامه مالیاتی مالیات بر درآمد اجاره املاک، یعنی جدول اطلاعات مستأجر و ملک است. توجه داشته باشید که با اضافه کردن هر ردیف در این جدول، باید متناسب با آن در جدول شمار 3 (صفحه بعدی فرم) که جدول درآمد ابرازی است، اطلاعات کامل شوند. جدول درآمد ابرازی را که در صفحه بعدی فرم قرار دارد، در تصویر زیر می‌بینید:

فرم اظهارنامه اجاره املاک6

 • این جدول به‌ نوعی مهم‌ترین جدول فرم اظهارنامه اجاره املاک است. توجه داشته باشید که ردیف درآمد املاک را به همان ترتیبی وارد کنید که در جدول قبلی، یعنی جدول اطلاعات مستأجر و ملک وارد کردید. در ضمن در نظر داشته باشید که اگر نوع اجاره دریافتی دست‌دوم باشد، قادر به استفاده از معافیت‌های واردشده در این جدول نخواهید بود.
 • اگر قرارداد اجاره شما سالیانه است، در قسمت«مدت قرارداد اجاره به ماه»کافی است عدد 1 را وارد کنید. طبیعی است که اگر به‌صورت ماهیانه اجاره دریافت می‌کنید، مدت قرارداد را به میزان ماه آن باید وارد کنید. در آخر در نظر داشته باشید که اگر اجاره دریافتی، اجاره دست‌دوم است، قسمت‌های«پرداخت‌های انجام‌شده بابت ملک مورد اجاره در اجاره دست‌دوم»و«مابه‌التفاوت اجاره دریافتی و پرداختی در اجاره دست‌دوم»حتماً باید تکمیل گردند.
 • سراغ صفحه بعدی فرم اظهارنامه مالیاتی املاک می‌رویم.

فرم اظهارنامه اجاره املاک7

 • این صفحه مربوط به جدول کمک‌های پرداختی است. این کمک‌ها، شامل کمک‌هایی است که منجر به معافیت مالیاتی می‌شوند. ارقام وارد کرده در این جدول، در جدول محاسبه مالیات وارد می‌شود.

فرم اظهارنامه اجاره املاک8

 • در این صفحه اطلاعات تکمیل‌کننده اظهارنامه وارد می‌شود. اگر اظهارنامه را وکیل یا قیم مالک تکمیل کند، این قسمت باید پر شود.
 • حالا اظهارنامه شما تکمیل گردیده است. بهتر است قبل از ارسال، یک نسخه پیش‌نویس را چاپ کرده و با دقت صحت اطلاعات واردشده را بررسی کنید. مطابق تصویر زیر به بخش اصلی نرم‌افزار بازگشته، اظهارنامه خود را انتخاب کرده و گزینه چاپ اطلاعات اظهارنامه را انتخاب کنید.

چاپ اظهارنامه اجاره املاک

 • نسخه چاپی اظهارنامه، با پس‌زمینه«پیش‌نویس غیرقابل استناد»چاپ می‌شود که به معنی نهایی نبودن نسخه اظهارنامه شما است. پس از اطمینان از صحت اطلاعات واردشده، باید اظهارنامه خود را ارسال کنید.

ارسال اطلاعات بدون امضای الکترونیکی

 • برای ارسال اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک خود کافی است مانند تصویر بالا از بخش اصلی نرم‌افزار، اظهارنامه خود را انتخاب و گزینه«ارسال اطلاعات بدون امضای الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی»را انتخاب کنید. بدیهی است در صورتی‌ که دارای امضای الکترونیکی هستید، می‌توانید از گزینه«ارسال اطلاعات با امضای الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی»استفاده کنید.

فرم تکمیلی اظهارنامه مالیات اجاره املاک

 • اگر بخش‌هایی از فرم اظهارنامه خود را کامل نکرده باشید، با تصویری مانند تصویر بالا روبرو می‌شوید. همچنین به شما گفته می‌شود که کدام بخش‌ها را باید تکمیل کنید.

ارسال اظهارنامه مالیات بر درآمد اجاره املاک

 • اگر فرم اظهارنامه شما نواقصی نداشته باشد، تصویری مانند تصویر بالا نمایش داده می‌شود. در صورت اطمینان کامل از فرم اظهارنامه مالیاتی مالیات بر درآمد اجاره املاک خود، بر روی گزینه«تائیدیه ارسال»کلیک کنید.

حالا با استفاده از راهنمای تکمیل اظهارنامه مالیاتی اجاره املاک موفق به ارسال اظهارنامه مالیاتی املاک خود شده‌اید. همان‌طور که می‌بینید، باوجود این‌که ارسال اظهارنامه ساده به نظر می‌آید، اما وجود بندهای متعدد، نشان از پیچیدگی‌های این اظهارنامه دارد. چگونگی پر کردن هریک از این بندها، منجر به تغییر فراوانی در رقم نهایی مالیات پرداختی شما می‌شود. حتی ممکن است با یک اشتباه کوچک مجبور به پرداخت مالیات اضافی شوید. 

اگر برای ارسال ارائه اظهارنامه مالیاتی با مشکلاتی مواجه و یا نیازمند مشاور و کارشناس هستید می‌توانید با مراجعه به بخش خدمات مشاوره مالیاتی به صورت آنلاین و تلفنی با کارشناسان کارمنتو در ارتباط بوده و راهنمایی های لازم را کسب نمایید.

بیشتر بخوانید: آموزش تصویری دریافت گواهی ارزش افزوده

اشتراک گذاری :
سوالات متداول
مشاورین مرتبط
بهمن ذولفی

فعال

بهمن ذولفی

مشاور مالیاتی

(4.7)
 • user call card 79

فارغ التحصیل دانشگاه تهران۲۰ سال سابقه کار حرفه ایعضو انجمن حسابداران خبره ایران مدیرعامل موسسه خدمات مالیاتی تدبیر حساب معین انجام پرونده های مالیاتی تراکنشهای بانکی و عملکرد و ارزش افزوده...

آرمین علیزاده

فعال

آرمین علیزاده

مشاور و مدرس در زمینه های مختلف، امور مالی، مالیات و تامین اجتماعی

(0.0)
 • user call card 23

مشاور مالی و مالیاتی و تامین اجتماعی در بسیاری از شرکت‌های تولیدی، بازرگانی، پیمانکاری _شش سال تدریس قوانین و مقرات مالی، مالیاتی و استانداردهای حسابداری در آموزشگاه‌ها و موسسات مختلف -نویس...

سید مهیار جوهری

فعال

سید مهیار جوهری

مشاوره در امور مالیاتی و خدمات مالی

(0.0)
 • user call card 10

دارای بیش از ۱۳ سال سابقه در امور خدمات مالی و مالیاتی

مطالب مرتبط

مدت مطالعه: 1 دقیقه

مدت مطالعه: 1 دقیقه

km-arrow-left orange

نظرات کاربران