مالی و مالیاتی

آموزش تصویری ارائه اظهارنامه مالياتی اجاره املاک

  • مدت مطالعه: 1دقیقه
  • 03 مهر 1398
  • 0 نظر
آموزش تصویری ارائه اظهارنامه مالياتی اجاره املاک

سازمان امور مالیاتی کشور، در راستای توسعه خدمات الکترونیکی جهت خود اظهاری مودیان مالیاتی، اظهارنامه را در این سامانه قرار داده است که مودیان محترم مالیاتی، پس از ثبت نام در سامانه ثبت نام الکترونیکی می بایست نرم افزار مذکور را دانلود و پس از تکمیل اظهارنامه، اقدام به ارسال نمایند.  

کلیه اشخاصی که ملک/ املاک خود را به اجاره واگذار نموده اند و درآمدی از آن حاصل می نمایند مشمول مالیات بوده و موظف‌اند تا پایان مهلت قانونی(پایان تیرماه)نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیات بردرآمد اجاره املاک خود اقدام نمایند.

 

نحوه پر كردن اظهارنامه مالياتی اجاره املاک

گام اول: دریافت نام کاربری موقت

برای پر کردن فرم اظهارنامه مالیاتی املاک، پیش از هر کاری باید از «سامانه ثبت‌نام موقت» وب‌سایت سازمان امور مالیاتی، نام کاربری موقت دریافت کنید. سازمان امور مالیاتی جهت انجام برخی امور مالیاتی مانند مالیات بر اجاره، از نام کاربری موقت استفاده می‌کند؛

اظهارنامه مالیات اجاره کارمنتو

در این صفحه باید تمامی اطلاعات مالک به‌طور دقیق ثبت شود. پس از ثبت اطلاعات مالک، این اطلاعات از ثبت‌احوال استعلام شده و پس از تأیید ثبت‌احوال، نام کاربری و رمز عبور برای شماره درج‌شده در فرم ثبت‌نام که همان شماره تلفن مالک است به‌صورت پیامک ارسال می‌شود. این نام کاربری و رمز عبور، مختص مالک برای ورود به سامانه اظهارنامه الکترونیکی مالیات بر اجاره املاک است.

 توجه داشته باشید که با داشتن یک نام کاربری، قادر به پر کردن اظهارنامه مالیاتی برای تمامی املاک خود خواهید بود و نیازی به ساخت نام کاربری جدید برای هریک از املاک نیست.

 

گام دوم: نصب نرم‌افزار

نکاتی درباره نصب نرم‌افزار مالیات بر درآمد اجاره املاک:

این نرم‌افزار از ویندوز 10 پشتیبانی نمی‌کند و بهتر است از ویندوز 8 یا ویندوز 7 برای نصب و اجرای این نرم‌افزار استفاده کنید.

برای نمایش درست کلمات در نرم‌افزار، باید زبان سیستم خود را بر روی فارسی قرار دهید.

برای اجراشدن نرم‌افزار، رایانه شما حتماً باید در تمام طول کار به اینترنت متصل باشد.

پروکسی و فیلترشکن مانع فعالیت این نرم‌افزار است.

 

گام سوم: پر کردن فرم اظهارنامه مالیاتی

توجه داشته باشید که در تمامی مراحل، پر کردن قسمت‌هایی که با ستاره‌های قرمزرنگ نمایش داده‌شده‌اند اجباری است. درصورتی‌که این قسمت‌ها را پر نکنید، اظهارنامه شما ذخیره می‌شود، اما هنگام ارسال با خطا روبرو می‌شوید و تا زمانی که این قسمت‌ها را تکمیل نکنید، قادر به ارسال اظهارنامه خود به سازمان امور مالیاتی نخواهید بود.

با باز کردن نرم‌افزار، اولین فرمی که با آن روبرو می‌شوید، فرمی مشابه تصویر زیر است:

اظهارنامه مالیات اجاره کارمنتو

همان‌طور که در تصویر نیز مشخص‌شده است، بر روی گزینه اظهارنامه جدید کلیک کنید. سپس نام کاربری، رمز عبور، نوع تابعیت و نوع اظهارنامه خود را وارد کنید. درصورتی‌که اطلاعات خواسته‌شده را درست وارد کرده باشید، فرمی 8 صفحه‌ای مانند تصویر زیر نمایش داده می‌شود.

اظهارنامه مالیات اجاره کارمنتو

در صفحه اول این فرم باید اطلاعات هویتی و آدرس مؤدی را وارد کنید؛

اظهارنامه مالیات اجاره کارمنتو

در صفحه دوم فرم(تصویر بالا)، سؤالاتی با 2 گزینه بله و خیر از شما پرسیده می‌شود که نحوه پاسخ‌دهی به آن‌ها در قسمت‌های دیگر فرم تأثیرگذار است. البته هرکدام از آن‌ها در فرم توضیح داده‌شده است. توجه داشته باشید درصورتی‌که این گزینه‌ها خلاف واقع تکمیل گردند، در صورت اثبات در اداره مالیات، بر اساس قانون مجبور به پرداخت دو برابر میزان فرار مالیاتی خواهید بود.

اظهارنامه املاک کارمنتو

صفحه سوم فرم اظهارنامه مالیاتی مالیات بر درآمد اجاره املاک(تصویر بالا)، مربوط به محاسبه میزان مالیاتی است که باید توسط شما پرداخت شود. برخی قسمت‌های این فرم از اطلاعاتی استفاده می‌کند که شما در جدول‌های دیگر همین فرم وارد می کنید. پس‌ازاین، به سراغ صفحه چهارم فرم می‌روید که مانند تصویر زیر است.

اظهارنامه املاک کارمنتو

 

این صفحه از فرم اظهارنامه مالیاتی مالیات بر درآمد اجاره املاک، به جدول شماره 1 یعنی جدول معافیت‌های مالیاتی اختصاص دارد. درصورتی‌که شامل هریک از بندهای معافیت مالیاتی هستید، می‌توانید اطلاعات آن‌ها را در این صفحه وارد کنید.

اظهارنامه مالیاتی کارمنتو

صفحه پنجم این اظهارنامه جدول شماره 2 فرم اظهارنامه مالیاتی مالیات بر درآمد اجاره املاک، یعنی جدول اطلاعات مستأجر و ملک است. توجه داشته باشید که با اضافه کردن هر ردیف در این جدول، باید متناسب با آن در جدول شمار 3 (صفحه بعدی فرم) که جدول درآمد ابرازی است، اطلاعات کامل شوند. جدول درآمد ابرازی را که در صفحه بعدی فرم قرار دارد، در تصویر زیر می‌بینید:

اظهارنامه مالیاتی املاک کارمنتو

این جدول به‌نوعی مهم‌ترین جدول فرم اظهارنامه مالیاتی مالیات بر درآمد اجاره املاک است. توجه داشته باشید که ردیف درآمد املاک را به همان ترتیبی وارد کنید که در جدول قبلی، یعنی جدول اطلاعات مستأجر و ملک وارد کردید. در ضمن در نظر داشته باشید که اگر نوع اجاره دریافتی دست‌دوم باشد، قادر به استفاده از معافیت‌های واردشده در این جدول نخواهید بود.

اگر قرارداد اجاره شما سالیانه است، در قسمت«مدت قرارداد اجاره به ماه»کافی است عدد 1 را وارد کنید. طبیعی است که اگر به‌صورت ماهیانه اجاره دریافت می‌کنید، مدت قرارداد را به میزان ماه آن باید وارد کنید. در آخر در نظر داشته باشید که اگر اجاره دریافتی، اجاره دست‌دوم است، قسمت‌های«پرداخت‌های انجام‌شده بابت ملک مورد اجاره در اجاره دست‌دوم»و«مابه‌التفاوت اجاره دریافتی و پرداختی در اجاره دست‌دوم»حتماً باید تکمیل گردند.

سراغ صفحه بعدی فرم اظهارنامه مالیاتی املاک می‌رویم.

اظهارنامه مالیاتی اجاره کارمنتو

این صفحه مربوط به جدول کمک‌های پرداختی است. این کمک‌ها، شامل کمک‌هایی است که منجر به معافیت مالیاتی می‌شوند. ارقام وارد کرده در این جدول، در جدول محاسبه مالیات وارد می‌شود.

اظهارنامه مالیاتی کارمنتو

در این صفحه اطلاعات تکمیل‌کننده اظهارنامه وارد می‌شود. اگر اظهارنامه را وکیل یا قیم مالک تکمیل کند، این قسمت باید پر شود.

حالا اظهارنامه شما تکمیل گردیده است. بهتر است قبل از ارسال، یک نسخه پیش‌نویس را چاپ کرده و با دقت صحت اطلاعات واردشده را بررسی کنید. مطابق تصویر زیر به بخش اصلی نرم‌افزار بازگشته، اظهارنامه خود را انتخاب کرده و گذینه چاپ اطلاعات اظهارنامه را انتخاب کنید.

اظهارنامه مالیاتی املاک کارمنتو

نسخه چاپی اظهارنامه، با پس‌زمینه«پیش‌نویس غیرقابل استناد»چاپ می‌شود که به معنی نهایی نبودن نسخه اظهارنامه شما است. پس از اطمینان از صحت اطلاعات واردشده، باید اظهارنامه خود را ارسال کنید.

اظهارنامه مالیاتی املاک کارمنتو

برای ارسال اظهارنامه مالیاتی مالیات بر درآمد اجاره املاک خود کافی است مانند تصویر بالا از بخش اصلی نرم‌افزار، اظهارنامه خود را انتخاب و گزینه«ارسال اطلاعات بدون امضای الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی»را انتخاب کنید. بدیهی است درصورتی‌که دارای امضای الکترونیکی هستید، می‌توانید از گزینه«ارسال اطلاعات با امضای الکترونیکی به سازمان امور مالیاتی»استفاده کنید.

اظهارنامهاملاک کارمنتو

اگر بخش‌هایی از فرم اظهارنامه خود را کامل نکرده باشید، با تصویری مانند تصویر بالا روبرو می‌شوید. همچنین به شما گفته می‌شود که کدام بخش‌ها را باید تکمیل کنید.

اظهارنامه املاک کارمنتو

اگر فرم اظهارنامه شما نواقصی نداشته باشد، تصویری مانند تصویر بالا نمایش داده می‌شود. در صورت اطمینان کامل از فرم اظهارنامه مالیاتی مالیات بر درآمد اجاره املاک خود، بر روی گزینه«تائیدیه ارسال»کلیک کنید.

حالا موفق به ارسال اظهارنامه مالیاتی مالیات بر درآمد اجاره املاک خود شده‌اید. همان‌طور که می‌بینید، باوجود این‌که ارسال اظهارنامه ساده به نظر می‌آید، اما وجود بندهای متعدد، نشان از پیچیدگی‌های این اظهارنامه دارد. چگونگی پر کردن هریک از این بندها، منجر به تغییر فراوانی در رقم نهایی مالیات پرداختی شما می‌شود. حتی ممکن است با یک اشتباه کوچک مجبور به پرداخت مالیات اضافی شوید.

 

بیشتر بخوانید: آموزش تصویری دریافت گواهی ارزش افزوده

 

اشتراک گذاری :
سوالات متداول
مشاورین مرتبط
اشکان آریانی

غیرفعال

اشکان آریانی

مشاور

(5.0)
  • adviser call card 4

سابقه مدیریت مالی و مالیاتی در شرکت های تولیدی ، بازرگانی و پیمانکاری

سهراب نظری

فعال

سهراب نظری

مشاوره در امور مالی ، حسابداری و حسابرسی

(0.0)
  • adviser call card 2

۷ سال سابقه در موسسات حسابرسی معتمد بورس

Shobeir Soltani

فعال

Shobeir Soltani

حسابداري و مالياتي

(0.0)
  • adviser call card 1

مشاور مالياتي در شركتها

مطالب مرتبط

مالی و مالیاتی

مدت مطالعه: 1 دقیقه

همه چیز در مورد برگ تشخیص مالیاتی و برگه قطعی مالیاتی

17 خرداد 1400
مالی و مالیاتی

مدت مطالعه: 1 دقیقه

اشخاص مشمول حسابرسی طبق ماده 272 قانون مالیات مستقیم

09 خرداد 1400
مالی و مالیاتی

مدت مطالعه: 1 دقیقه

انواع چک و نکاتی که باید در مورد آن بدانید

07 خرداد 1400
km-arrow-left orange

نظرات کاربران