بیمه و قانون کار

همه ی مواردی که درباره بیمه سلامت باید بدانیم

 • مدت مطالعه: 1دقیقه
 • 08 اردیبهشت 1399
 • 0 نظر
همه ی مواردی که درباره بیمه سلامت باید بدانیم

بیمه سلامت به منظور خدمت‌رسانی به افراد و اقشاری از جامعه که تحت‌پوشش هیچ بیمه‌ای نیستند، بدون پرداخت حق‌بیمه(رایگان)به‌وجود آمد.

البته توجه به این نکته مهم است که بیمه سلامت صرفاً بیمه‌درمانی است و مستمری بازنشستگی ندارد. در ادامه با بیمه سلامت بیش‌تر آشنا خواهیم شد. با کارمنتو همراه باشید.

چگونه تحت پوشش بیمه سلامت قرار بگیریم؟

افرادی که فاقد بیمه هستند و تحت پوشش هیچ شرکت بیمه‌ای نیستند، می‌توانند از خدمات درمانی این بیمه به طور رایگان استفاده کنند. بیمه سلامت در جهت بهبود اوضاع سلامت و درمان افراد جامعه پدید آمده تا با بهره‌گیری از علم پزشکی در روند سلامت آن دسته از افراد که توانایی پرداخت حق بیمه خود را ندارند قدمی بزرگ بردارد.

تفاوت بیمه سلامت با بیمه تامین اجتماعی

در بیمه تامین اجتماعی هزینه‌ای به عنوان حق بیمه گرفته می شود، و در زمان بازنشستگی، فرد حقوقی به عنوان حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی دریافت می‌کند ولی بیمه سلامت که از جمله بیمه‌های رایگان برای افراد تحت پوشش است فقط جنبه استفاده درمانی دارد و فرد بعد از بازنشستگی نمی تواند طلب حقوق کند.

افراد در صورت تمایل خود می توانند در کنار بیمه سلامت خود بیمه تکمیلی هم برای خود در نظر بگیرند و از آن برای درمان بیماری‌های پیشرفته‌تر که هزینه‌های بالایی دارد و تحت پوشش بیمه سلامت قرار نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد استفاده کند.

 بیمه‌شدگان سلامت از چه خدماتی می‌توانند بهره‌مند شوند؟

همه خدمات بیمارستانی در مراکز بهداشتی و بیمارستان‌های دولتی، چه به‌صورت بستری و یا سرپایی، داروخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها، رادیولوژی و خدمات پاراکلینیکی که طرف قرارداد بیمه سلامت هست.

 بیماران خاص هم تحت‌‌پوشش بیمه سلامت هستند؟

بیماران تالاسمی، هموفیلی، بیماران کلیوی و دیالیزی و پیوند کلیه، ام اس و همه بیماری‌های خاص تحت پوشش بیمه سلامت قرار می‌گیرند و براساس تعرفه مربوطه سازمان، هزینه‌های آن‌ها پرداخت می‌شود.

شرایط ثبت نام در بیمه سلامت

 •  فرد تحت پوشش هیچ کدام از بیمه ها اعم از سلامت، تامین اجتماعی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، ارتش و… نباشد.

 • زمانی که فرد بیکار باشد و فاقد بیمه تامین اجتماعی باشد می‌تواند از بیمه سلامت استفاده کند، اما به محض ورود به شغلی و قرار گرفتن تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی دیگر نمی‌تواند تحت پوشش بیمه سلامت باشد و فورا بیمه سلامت وی قطع می‌شود. اما وی می‌تواند تا یک سال از دفترچه خود برای درمان استفاده کند و بعد از یک‌سال دفترچه وی باطل می‌شود.

 • در خصوص شرایط سرپرستی همچنین باید گفت در صورتی که پسرهای بالای ۱۸ سال تحت پوشش سرپرست خانواده خود نباشند، می‌توانند به عنوان سرپرست در بیمه سلامت ثبت نام کنند.

فرآیند صدور دفترچه به چه صورت است؟

 •  مراجعه به سایت بیمه سلامت برای ثبت‌نام اینترنتی.

 • تکمیل اطلاعات سرپرست خانوار و اطلاعات درخواستی

 • اطلاعات تکمیل‌شده توسط شما پس از ثبت‌نام، از بانک‌های اطلاعاتی موجود مورد استعلام قرار می‌گیرند. اگر تحت‌پوشش بیمه دیگری باشید به‌ عنوان ‌مثال بیمه تأمین‌اجتماعی، ثبت‌نام شما لغو می‌شود و در غیر این‌صورت، تایید خواهد شد.

بعد از تکمیل این موارد، پیامکی از طرف سامانه برایتان ارسال می‌شود و زمان مراجعه حضوری به دفتر پیشخوان دولتی که هنگام ثبت‌نام مشخص کردید، اعلام می‌کند. بعد از مراجعه به دفتر پیشخوان و ارائه مدارک لازم دفترچه‌تان را تحویل خواهید گرفت.

سخن پایانی

در این مطلب، نگاهی به بیمه سلامت انداختیم و به نکات پیرامون آن اشاره کردیم. حال اگر که سوال و یا ابهامی در خصوص بیمه سلامت داشتید، بهتر است که با مشاورین و متخصصین حوزه مشاوره بیمه و قانون کار در وب‌سایت یا اپلیکیشن کارمنتو در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری :
سوالات متداول
مشاورین مرتبط
امید یحیی پور

فعال

امید یحیی پور

مشاور مالی و مالیاتی

(4.4)
 • adviser call card 62

5 سال مدیر مالی و اداری صنعت رایان پارس مشاور مالیاتی شرکت های فناوران رایانه نگین آسمان ، اسپرلوس ایده مهکام ، عالم افروز ، عمران خشت ماندگار ، پیشرو عمران پادنا و...سرپرست حسابداری ماشین...

محسن آل حبیب

فعال

محسن آل حبیب

مشاور مالی و مالیاتی، بیمه و قانون کار، امور ثبتی

(5.0)
 • adviser call card 77

کارشناس حسابداری عضو انجمن های تخصصی حسابداری و مدیریت ایران مشاوره در زمینه های: مالی و مالیاتی، بیمه تامین اجتماعی و قانون کار، امور ثبتی کسب و کار

سید محمد برکات

فعال

سید محمد برکات

مالیات - بیمه_ ثبت _ شهرداری _ خانواده _ ارث

(0.0)
 • adviser call card 13

دانشجو دکتری حقوق خصوصی _ مدرس دانشگاه غیرانتفاعی در واحد حقوق تجارت

مطالب مرتبط

بیمه و قانون کار

مدت مطالعه: 1 دقیقه

همه چیز در مورد عیدی، پاداش و سنوات سال 98

17 خرداد 1400
بیمه و قانون کار

مدت مطالعه: 1 دقیقه

تمام نکاتی که باید درباره بیمه تامین اجتماعی سال 99 کسب و کار دانست

15 خرداد 1400
بیمه و قانون کار

مدت مطالعه: 1 دقیقه

باید ها و نباید ها در مورد مرخصی استعلاجی

11 خرداد 1400
km-arrow-left orange

نظرات کاربران