دریافت مشاوره تلفنی در ۱۰ حوزه مختلف کسب و کار مشاوره تلفنی
بیمه و قانون کار

همه ی مواردی که درباره بیمه سلامت باید بدانیم

 • مدت مطالعه: 1دقیقه
 • 08 اردیبهشت 1399
 • 0 نظر
همه ی مواردی که درباره بیمه سلامت باید بدانیم

بیمه سلامت به منظور خدمت‌رسانی به افراد و اقشاری از جامعه که تحت‌پوشش هیچ بیمه‌ای نیستند، بدون پرداخت حق‌بیمه(رایگان)به‌وجود آمد.

البته توجه به این نکته مهم است که بیمه سلامت صرفاً بیمه‌درمانی است و مستمری بازنشستگی ندارد. در ادامه با بیمه سلامت بیش‌تر آشنا خواهیم شد. با کارمنتو همراه باشید.

چگونه تحت پوشش بیمه سلامت قرار بگیریم؟

افرادی که فاقد بیمه هستند و تحت پوشش هیچ شرکت بیمه‌ای نیستند، می‌توانند از خدمات درمانی این بیمه به طور رایگان استفاده کنند. بیمه سلامت در جهت بهبود اوضاع سلامت و درمان افراد جامعه پدید آمده تا با بهره‌گیری از علم پزشکی در روند سلامت آن دسته از افراد که توانایی پرداخت حق بیمه خود را ندارند قدمی بزرگ بردارد.

تفاوت بیمه سلامت با بیمه تامین اجتماعی

در بیمه تامین اجتماعی هزینه‌ای به عنوان حق بیمه گرفته می شود، و در زمان بازنشستگی، فرد حقوقی به عنوان حقوق بازنشستگی تامین اجتماعی دریافت می‌کند ولی بیمه سلامت که از جمله بیمه‌های رایگان برای افراد تحت پوشش است فقط جنبه استفاده درمانی دارد و فرد بعد از بازنشستگی نمی تواند طلب حقوق کند.

افراد در صورت تمایل خود می توانند در کنار بیمه سلامت خود بیمه تکمیلی هم برای خود در نظر بگیرند و از آن برای درمان بیماری‌های پیشرفته‌تر که هزینه‌های بالایی دارد و تحت پوشش بیمه سلامت قرار نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گیرد استفاده کند.

 بیمه‌شدگان سلامت از چه خدماتی می‌توانند بهره‌مند شوند؟

همه خدمات بیمارستانی در مراکز بهداشتی و بیمارستان‌های دولتی، چه به‌صورت بستری و یا سرپایی، داروخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها، رادیولوژی و خدمات پاراکلینیکی که طرف قرارداد بیمه سلامت هست.

 بیماران خاص هم تحت‌‌پوشش بیمه سلامت هستند؟

بیماران تالاسمی، هموفیلی، بیماران کلیوی و دیالیزی و پیوند کلیه، ام اس و همه بیماری‌های خاص تحت پوشش بیمه سلامت قرار می‌گیرند و براساس تعرفه مربوطه سازمان، هزینه‌های آن‌ها پرداخت می‌شود.

شرایط ثبت نام در بیمه سلامت

 •  فرد تحت پوشش هیچ کدام از بیمه ها اعم از سلامت، تامین اجتماعی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، ارتش و… نباشد.

 • زمانی که فرد بیکار باشد و فاقد بیمه تامین اجتماعی باشد می‌تواند از بیمه سلامت استفاده کند، اما به محض ورود به شغلی و قرار گرفتن تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی دیگر نمی‌تواند تحت پوشش بیمه سلامت باشد و فورا بیمه سلامت وی قطع می‌شود. اما وی می‌تواند تا یک سال از دفترچه خود برای درمان استفاده کند و بعد از یک‌سال دفترچه وی باطل می‌شود.

 • در خصوص شرایط سرپرستی همچنین باید گفت در صورتی که پسرهای بالای ۱۸ سال تحت پوشش سرپرست خانواده خود نباشند، می‌توانند به عنوان سرپرست در بیمه سلامت ثبت نام کنند.

فرآیند صدور دفترچه به چه صورت است؟

 •  مراجعه به سایت بیمه سلامت برای ثبت‌نام اینترنتی.

 • تکمیل اطلاعات سرپرست خانوار و اطلاعات درخواستی

 • اطلاعات تکمیل‌شده توسط شما پس از ثبت‌نام، از بانک‌های اطلاعاتی موجود مورد استعلام قرار می‌گیرند. اگر تحت‌پوشش بیمه دیگری باشید به‌ عنوان ‌مثال بیمه تأمین‌اجتماعی، ثبت‌نام شما لغو می‌شود و در غیر این‌صورت، تایید خواهد شد.

بعد از تکمیل این موارد، پیامکی از طرف سامانه برایتان ارسال می‌شود و زمان مراجعه حضوری به دفتر پیشخوان دولتی که هنگام ثبت‌نام مشخص کردید، اعلام می‌کند. بعد از مراجعه به دفتر پیشخوان و ارائه مدارک لازم دفترچه‌تان را تحویل خواهید گرفت.

سخن پایانی

در این مطلب، نگاهی به بیمه سلامت انداختیم و به نکات پیرامون آن اشاره کردیم. حال اگر که سوال و یا ابهامی در خصوص بیمه سلامت داشتید، بهتر است که با مشاورین و متخصصین حوزه مشاوره بیمه و قانون کار در وب‌سایت یا اپلیکیشن کارمنتو در ارتباط باشید.

 

اشتراک گذاری
مشاورین مرتبط
مصطفی بالار

فعال

مصطفی بالار

مشاوره در زمینه روابط کار و تامین اجتماعی

(4.6)
 • user call card 95

بیش از ۲۳ سال تجربه مستقیم و کاربردی در امور کارگزینی و منابع انسانی؛ مدیر منابع انسانی شرکت صنعتی با ۱۵۰۰ نفر پرسنل ؛ عضو اصلی هیئت حل اختلاف اداره کار .تنظیم دادخواست و لوایح جهت طرح در ه...

شبنم شایسته فر

غیرفعال

شبنم شایسته فر

مشاور و مدرس مالی و مالیاتی

(4.1)
 • user call card 255

من شبنم شایسته فر هستم. عضو انجمن حسابداران خبره مشاور مالی و مالیاتی اصناف و شرکت ها مدیر و موسس گروه مالی و آموزشی شایسته محاسب مدرس دروس مالی و مالیاتی مدرس دوره های تخصصی مالی ویژه مدی...

سید محمد موسوی

غیرفعال

سید محمد موسوی

مشاور حوزه روابط کار

(3.8)
 • user call card 38

کارشناس و مشاور قانون کار

مطالب مرتبط

بیمه و قانون کار
مدت مطالعه : 1 دقیقه

هر آنچه درباره بازنشستگی زنان و مردان باید بدانید!

تاریخ ایجاد: 30 دی 1400
تاریخ ایجاد: 25 دی 1400
بیمه و قانون کار
مدت مطالعه : 1 دقیقه

وظایف کارفرما در صورت بروز حوادث برای کارگر

تاریخ ایجاد: 25 دی 1400

نظرات کاربران