امور ثبتی

صفر تا صد ثبت طرح های صنعتی

 • مدت مطالعه: 1دقیقه
 • 21 تیر 1400
 • 0 نظر
صفر تا صد ثبت طرح های صنعتی

به طور کلی هر گونه ترکیب خطوط یا رنگ ها و هرگونه شکل سه بعدی با خطوط، رنگ ها و یا بدون آن، به گونه ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را تغییر دهد، طرح صنعتی است.
طرح صنعتی تنها زمانی که جدید و یا اصیل باشد قابل ثبت است. یک طرح صنعتی زمانی جدید است که از طریق انتشار به طور محسوس و یا از طریق استفاده به هر نحو دیگر قبل از تاریخ تسلیم اظهارنامه یا بر حسب مورد قبل از حق تقدم اظهارنامه برای ثبت در هیچ نقطه ای از جهان برای عموم افشا نشده باشد.

در این مطلب قصد داریم تا ضمن توضیح مختصری راجع به طرح صنعتی، به مراحل ثبت آن نیز بپردازیم، در ادامه با کارمنتو همراه باشید.

هر گونه تغییر در شکل ظاهر یا نوع بسته بندی که باعث زیبا شدن محصول تولیدی شما گردد و به جذابیت آن بیفزاید می تواند منجر به ایجاد یک طرح صنعتی گردد. طرح صنعتی دایره وسیعی از محصولات را شامل می شود. از جمله این موارد می توان به محصولات صنعتی، خانگی، اداری، ورزشی، صنایع دستی، اسباب بازی، مبلمان اداری، لوازم برقی، خودرو و قطعات آن، ابزارهای فنی و پزشکی و بهداشتی، اقلام لوکس، تزئینی، منسوجات، فرش و لباس گرفته تا ظروف آشپزخانه و پلاستیکی و حتی بسته بندی طیف وسیعی از محصولات اشاره نمود.

 

برای دریافت مشاوره تلفنی در زمینه ثبت طرح صنعتی به صفحه مشاوره ثبت شرکت مراجعه کنید.

 

طرح های صنعتی چه زمانی قابلیت ثبت دارند؟

طبق ماده 21، طرح صنعتی زمانی قابل ثبت است که جدید و یا اصیل باشد.

طرح صنعتی زمانی جدید است که از طریق انتشار به طور محسوس و یا از طریق استفاده به هر نحو دیگر قبل از تاریخ تسلیم اظهارنامه یا بر حسب مورد قبل از حق تقدم اظهارنامه برای ثبت در هیچ نقطه ای از جهان برای عموم افشا نشده باشد. به همین دلیل، طرح صنعتی می بایست وجه تمایز داشته باشد و ابتکاری باشد.

طرح صنعتی در صورتی اصیل محسوب می شود که به طور مستقل توسط طراح پدید آمده و کپی و تقلید طرح های موجود نباشد، به نحوی که از دید یک کاربر آگاه، متفاوت از طرح هایی باشد که قبلاَ در اختیار عموم قرار گرفته است. بر اساس قوانین اکثر کشورها، یک طرح صنعتی بایستی جذاب و چشم نواز باشد.

همچنین یک طرح صنعتی می بایست کاربرد صنعتی داشته باشد. بدین معنی که یک طرح صنعتی باید قابلیت باز تولید به روش صنعتی را داشته باشد. مضاف براین، بایستی امکان پیاده سازی طرح صنعتی بر روی یک کالای دو بعدی یا سه بعدی وجود داشته باشد.

طرح های ذیل تحت حمایت قانون طرح های صنعتی قرار ندارند:

 • طرح هایی که جدید یا اصیل نباشند.
 • طرح هایی که قبل از تسلیم اظهارنامه در هر نقطه ای از جهان افشا شده باشند.
 • طرح هایی که بهره برداری از آن ها خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی و اخلاق حسنه باشند.
 • طرح هایی که حاوی نمادها یا نشانه های رسمی باشند.
 • طرح هایی که در نتیجه عملکرد فنی بدون تغییر ظاهری ایجاد شوند.
 • طرح هایی که شکل ثابت ندارند.
 • قسمتی از یک طرح که به تنهایی مفهمومی ندارند .
 • طرح هایی که عیناَ در طبیعت وجود دارند.
 • طرح هایی که به الکتریسته وابسته هستند.

مدت اعتبار طرح صنعتی پنج سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت آن خواهد بود. این مدت را می توان برای دو دوره پنج ساله متوالی دیگر پس از پرداخت هزینه های مربوط تمدید نمود.

مدارک مورد نیاز برای ثبت طرح صنعتی

 1. تکمیل دو نسخه اظهارنامه طرح صنعتی

اظهارنامه باید در فرم مخصوص و به زبان فارسی تنظیم شده و پس از ذکر تاریخ،توسط متقاضی یا نماینده قانونی وی امضاء شود.(ماده ی 68)

در صورتی که اسناد ضمیمه اظهارنامه و سایر اسناد مربوط، به زبان دیگری غیر از فارسی باشد، ارائه اصل مدارک مورد نیاز همراه با ترجمه عادی کامل آن ها الزامی است، مع ذلک اگر ترجمه کامل این مدارک برای متقاضی میسر نباشد می توان خلاصه آن ها را به فارسی ضمیمه نماید، مرجع ثبت در صورت لزوم می تواند در جریان بررسی اظهارنامه، ترجمه رسمی مدارک مذکور را مطالبه کند. چنانچه اصطلاحات فناوری و اطلاعات به کار رفته در اسناد مذکور، معادل فارسی نداشته باشند ذکر همان اصطلاحات کفایت می کند.

اظهارنامه طرح صنعتی وفق ماده ی 70، باید حاوی نکات زیر باشد:

 • اسم، نشانی، کدپستی، شماره ملی، تابعیت و سمت متقاضی یا نماینده قانونی وی و در صورتی که متقاضی شخص حقوقی است، ذکر نام، نوع فعالیت، اقامتگاه، محل و شماره ثبت، تابعیت، مرکز اصلی و در صورت الزام هر شناسه دیگر الزامی است.
 • اسم، اقامتگاه و کدپستی شخص یا اشخاصی که صلاحیت دریافت ابلاغ ها در ایران را دارند، در صورتی که متقاضی مقیم ایران نباشد.
 • اسم و اقامتگاه طراح در صورتی که متقاضی همان طراح نباشد.
 • ذکر کالا و طبقه ای که متقاضی درخواست ثبت طرح برای آن را دارد.
 • تاریخ، محل و شماره اظهارنامه یا گواهی نامه طرح صنعتی در خارج، در صورت درخواست حق تقدم.
 • تعیین ضمائم.

تبصره 1- در صورت تسلیم اظهارنامه و سایر اسناد مربوط توسط اشخاص حقوقی،امضاء آن ها از طرف اشخاص مجاز ضروری است.

تبصره 2- اسم و نشانی متقاضی مقیم خارج از کشور علاوه بر فارسی باید به حروف لاتین باشد و با همان حروف نیز ثبت و آگهی شود.

 1. مدارک مثبت هویت متقاضی و طراح(شامل کپی شناسنامه و کارت ملی برابر اصل شده برای اشخاص حقیقی و آگهی تاسیس و آخرین تغییرات جهت اشخاص حقوقی به صورت خوانا).
 2. چنانچه طرح صنعتی دو بعدی باشد، 5 نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی یا 5 نمونه از طرح ترسیم شده به عنوان نمونه.
 3. چنانچه طرح صنعتی سه بعدی باشد، 5 نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی یا 5 نمونه از طرح ترسیم شده به عنوان نمونه.
 4. در طرح صنعتی سه بعدی، مرجع ثبت می تواند ماکتی از آن را به همراه اظهارنامه درخواست نماید. اندازه ماکتی که متقاضی از مدل طرح خود ارائه می دهد، باید حداکثر بیست در بیست در بیست سانتی متر و وزن آن حداکثر 2 کیلوگرم و از ماده ی بادوام و غیر فاسد شدنی باشد.
 5. درخواست کتبی مبنی بر عدم ذکر اسم طراح به صورت اسکن شده و الصاق آن در پرونده الکترونیکی(چنانچه طراح نخواهد اسم وی ذکر شود).
 6. رسید مربوط به پرداخت هزینه اظهارنامه و در صورتی که اظهارنامه شامل دو یا چند طرح صنعتی است رسید مربوط به پرداخت هزینه های اضافی.
 7. مدارک مربوط به حق تقدم که باید همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف 15 روز از آن تاریخ تسلیم شود.

در صورتی که متقاضی طبق ماده 9 قانون، درخواست حق تقدم کرده باشد، هنگام تقاضای ثبت طرح صنعتی باید درخواست خود را که حاکی از این حق باشد، به مرجع ثبت تسلیم نماید. این درخواست باید مشتمل بر نکات ذیل باشد:

 1. تاریخ و شماره اظهارنامه اصلی.
 2. طبقه بندی بین المللی مرتبط با اظهارنامه اصلی.
 3. کشور یا کشورهایی که اظهارنامه اصلی در آن جا تسلیم شده است و چنانچه اظهارنامه منطقه ای یا بین المللی مبنای حق تقدم باشد، ذکر ماخذ آن.

تاریخ اظهارنامه همان تاریخ تسلیم آن به اداره مالکیت صنعتی است، مشروط بر این که در زمان تسلیم، اظهارنامه حاوی کلیه اطلاعاتی باشد که شناسایی متقاضی و همچنین نمایش گرافیکی کالای متضمن طرح صنعتی را میسر سازد.

در صورتی که متقاضی مدعی دو یا چند اظهارنامه پیشین باشد، مدت حق تقدم از زمان مقدم ترین آن ها محاسبه می شود.

    9.مدارک نمایندگی، در صورتی که تقاضا توسط نماینده قانونی به عمل آید.

سخن پایانی:

در این مطلب، به چگونگی و نکات پیرامون ثبت طرح های صنعتی پرداخته و به مدارک مورد نیاز جهت ثبت آن اشاره کردیم. حال در صورتی که در این حوزه به ابهام و یا سوالی برخوردید، بهتر است که با مشاورین و متخصصین کارمنتو در بخش مشاوره آنلاین و تلفنی امور ثبتی همراه شوید.

 

اشتراک گذاری :
سوالات متداول
مشاورین مرتبط
احسان حبیبی

غیرفعال

احسان حبیبی

وکیل پایه یک دادگستری

(0.0)
 • user call card 6

همان وکیلی که شما میخواهید

محمد حیدر

غیرفعال

محمد حیدر

وکیل پایه یک دادگستری

(0.0)
 • user call card 2

سابقه وکالت در دادگاه‌های حقوقی، کیفری و خانواده، ادارات ثبت شرکت‌ها و موسسات غیر تجاری، مالکیت معنوی و اجرای اسناد، مراجع حل اختلاف کارگر و کارفرما، دیوان عدالت اداری، دیوان عالی کشور سابقه...

محمد غیاثی

غیرفعال

محمد غیاثی

مدیر مالی و مشاور

(4.5)
 • user call card 196

2 سال مدیر مالی شرکت صنعت و بتن۱۸ سال سابقه مدیر مالی در شرکت نفت گاز اب کالامشاوره مالی و مالیاتی شرگت گاز اب شیر مشاور مالی و مالیاتی شرکت برق الکترونیکمشاور مالی شرکت آرامکس و گیتی رسان ک...

مطالب مرتبط

امور ثبتی

مدت مطالعه: 1 دقیقه

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص

21 تیر 1400
امور ثبتی

مدت مطالعه: 1 دقیقه

چگونه برند خود را ثبت کنیم؟

21 تیر 1400
امور ثبتی

مدت مطالعه: 1 دقیقه

چگونه شرکت خود را ثبت کنیم

21 تیر 1400
km-arrow-left orange

نظرات کاربران