مالی و مالیاتی

همه چیز در مورد مالیات بر درآمد اتفاقی

  • مدت مطالعه: 1دقیقه
  • 22 مهر 1398
  • 0 نظر
همه چیز در مورد مالیات بر درآمد اتفاقی

ماليات در حقيقت پولی است كه دولت‌ها از مردم و اشخاص دريافت می‌کنند. دولت‌ها از مردم ماليات مي‌گيرند كه يک سری خدمت را ارائه كنند كه بخش خصوصی حاضر به ارائه آن نيست، هزينه تأمين اين خدمات توسط جمع‌آوری انواع ماليات تأمين می‌شود. در ادامه توضیحات بیشتری در مورد مالیات بر درآمد اتفاقی به شما خواهیم داد، با کارمنتو همراه باشید.

 

 

درآمد اتفاقی چیست؟

درآمد اتفاقی، درآمد نقدی و یا غیرنقدی است که شخص حقیقی یا حقوقی به صورت بلاعوض و یا از طریق معاملات محاباتی و یا به عنوان جایزه یا هر عنوان دیگر از این قبیل تحصیل می‌نماید.

 

 

جایگاه ماليات بر درآمد اتفاقی در طبقه بندی مالیات ها

ماليات مستقيم => ماليات بر درآمد => ماليات بر درآمدهای اتفاقی

 

 

درآمد مشمول مالیات اتفاقی

مطابق ماده 120 ق.م.م درآمد مشمول مالیات اتفاقی عبارت است از:

- صد در صد(100%)درآمد حاصله و در صورتی که غیرنقدی باشد، به بهای روز تحقق درآمد طبق مقررات این قانون تقویم می‌شود مگر در مورد املاکی که در اجرای مفاد ماده(64)این قانون برای آنها ارزش معاملاتی تعیین شده است که در این صورت ارزش معاملاتی مأخذ محاسبه مالیات قرار خواهد گرفت.

- در مورد صلح معوض و هبه معوض به استثنای مواردی که مشمول ماده(63)این قانون می‌باشد درآمد مشمول مالیات موضوع این فصل عبارت خواهد بود از مابه‌التفاوت ارزش عوضین که براساس مقررات این ماده تعیین می‌شود نسبت به طرف معامله‌ای که از آن منتفع شده است.

 

 

معافیت های مالیاتی درآمد اتفاقی

مطابق ماده 127 ق.م.م، موارد زیر مشمول مالیات بر درآمد اتفاقی نخواهد بود:

الف) کمک‌های نقدی و غیرنقدی بلاعوض سازمان‌های خیریه یا عام‌المنفعه یا وزارتخانه‌ها یا مؤسسات دولتی و شرکت‌های دولتی یا شهرداری‌ها یا نهادهای انقلاب اسلامی به اشخاص حقیقی غیر از مواردی که مشمول مالیات فصل حقوق است.

ب) وجوه یا کمک‌های مالی اهدایی به خسارت دیدگان جنگ، زلزله، سیل، آتش سوزی و یا حوادث غیر مترقبه دیگر.

ج) جوایزی که دولت برای تشویق صادرات و تولید و خرید محصولات کشاورزی پرداخت می‌نماید.

 

 

نرخ مالیات بر درآمد اتفاقی چقدر است؟

نرخ مالیات بر درآمد اتفاقی در خصوص اشخاص حقیقی، نرخ مقرر در ماده 131 ق.م.م و در مورد اشخاص حقوقی به استناد رأی شماره 201/14302مورخ 03/08/1388هیأت عمومی شورای عالی مالیاتی، نرخ 25 درصد موضوع ماده 105 قانون مالیات های مستقیم قابل اعمال می‌باشد.

 

 

و درپایان از یک مثال ساده یاد میکنیم؛

شرکتی یک دستگاه آپارتمان به ارزش معاملاتی 100.000.000ریال و ارزش روز 1.000.000.000 ریال و یک دستگاه وسیله نقلیه به ارزش 200.000.000 ریال بصورت بلاعوض تحصیل نموده است.


محاسبه مالیات بر درآمد شرکت:

300.000.000 = 200.000.000 + 100.000.000

 75.000.000 = 25% * 300.000.000

 

اگر در مورد مالیات بر درآمد اتفاقی سوالی داشتید می توانید در قسمت نظرات آن را مطرح کنید، یا در اپلیکیشن کارمنتو با گفتگو با مشاوران کارمنتو بپردازید.

 

 

 

اشتراک گذاری :
سوالات متداول
مشاورین مرتبط
بهمن ذولفی

فعال

بهمن ذولفی

مشاور مالیاتی

(4.7)
  • user call card 79

فارغ التحصیل دانشگاه تهران۲۰ سال سابقه کار حرفه ایعضو انجمن حسابداران خبره ایران مدیرعامل موسسه خدمات مالیاتی تدبیر حساب معین انجام پرونده های مالیاتی تراکنشهای بانکی و عملکرد و ارزش افزوده...

آرمین علیزاده

فعال

آرمین علیزاده

مشاور و مدرس در زمینه های مختلف، امور مالی، مالیات و تامین اجتماعی

(0.0)
  • user call card 23

مشاور مالی و مالیاتی و تامین اجتماعی در بسیاری از شرکت‌های تولیدی، بازرگانی، پیمانکاری _شش سال تدریس قوانین و مقرات مالی، مالیاتی و استانداردهای حسابداری در آموزشگاه‌ها و موسسات مختلف -نویس...

سید مهیار جوهری

فعال

سید مهیار جوهری

مشاوره در امور مالیاتی و خدمات مالی

(0.0)
  • user call card 10

دارای بیش از ۱۳ سال سابقه در امور خدمات مالی و مالیاتی

مطالب مرتبط

مدت مطالعه: 1 دقیقه

مدت مطالعه: 1 دقیقه

km-arrow-left orange

نظرات کاربران