محاسبه میزان مالیات طلا در سال 1402

مدت مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ به روزرسانی: 28 خرداد 1402
نویسنده: Niloofar Zamani

مالیات طلا توسط فروشنده، از خریدار دریافت شده و به حساب سازمان امور مالیاتی پرداخت می‌شود. مالیاتی که بابت خرید طلا دریافت می‌شود، مالیات بر ارزش‌افزوده بوده و میزان آن 9% تعیین شده است. لازم به ذکر است که در قوانین جدید ارزش‌افزوده تنها به اجرت و سود تعلق می‌گیرد و اصل طلا از مالیات ارزش‌افزوده معاف است. در ادامه این بلاگ از کارمنتو قصد داریم تا به بررسی دقیق مالیات طلا در سال 1401 و 1402 بپردازیم. همراه ما باشید.

جهت آشنایی با مسائل مالیاتی و جزئیات مالیات طلا، با نصب اپلیکیشن کارمنتو، در مشاوره مالیاتی کارمنتو، اقدام به اخذ مشاوره از متخصصان کنید.

مالیات طلا چیست؟

اغلب خریداران طلا، افرادی هستند که تلاش دارند سرمایه خود را از تورم حفظ کنند. اما در زمان خرید طلا، علاوه بر میزان طلایی که خریداری می‌کنید باید هزینه اجرت ساخت، اجرت فروشنده و مالیات بر ارزش‌افزوده آن را نیز پرداخت کنید. همین سه فاکتور به میزان قابل توجهی قیمت هر گرم طلا را افزایش می‌دهد. مالیات طلایی که پرداخت می‌کنید، در واقع مالیات بر ارزش‌افزوده است. مالیات بر ارزش‌افزوده، مالیات غیرمستقیمی است که از مصرف‌کنندگان کالا و خدمات دریافت می‌شود. این مالیات توسط ارائه‌دهنده خدمات و فروشنده کالا دریافت و به حساب سازمان امور مالیاتی واریز می‌گردد. در این میان شما به عنوان خریدار نیاز به انجام فرایند اداری ندارید و تنها مبلغی که فروشنده طلا محاسبه می‌کند را پرداخت می‌کنید.

میزان مالیات طلا در سال 1401 و 1402 چقدر است؟

قانون قدیم مالیات خرید طلا، میزان این مالیات را 9 درصد تعیین کرده بود که شامل ارزش اصل طلا، سود فروشنده و اجرت ساخت طلا می‌شد؛ اما این قانون به دلیل اعتراضاتی که از سوی فروشندگان طلا صورت گرفت، اصلاح گردید.

بر همین اساس این مالیات در سال جدید با توجه به قانون مالیات بر ارزش‌افزوده طلا 1401 و 1402 دریافت می‌شود. طبق این قانون، اصل طلا از مالیات معاف می‌گردد؛ اما نرخ این مالیات همانند گذشته، برابر با 9 درصد می‌باشد.

بیشتر بخوانیم: مالیات سکه 1401 چقدر است؟

مالیات طلا چگونه محاسبه می‌شود؟

به منظور محاسبه مالیات طلا، از یک فرایند تأیید شده توسط قانون اخذ مالیات بر ارزش‌افزوده استفاده می‌شود. در این محاسبات، به ارزش اصل طلا، اجرت ساخت، اضافه می‌شود. سپس بر اساس قانون، 7 درصد سود نیز برای فروشنده در نظر گرفته خواهد شد. با این محاسبات می‌توان بهای طلا را مشخص نموده و از خریدار دریافت کرد. حال برای پرداخت مالیات بر ارزش‌افزوده طلای فروخته شده، 9 درصد از این مبلغ باید به حساب سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت شود.

برای درک بهتر، به این مثال توجه کنید:

ارزش اصل طلای خریداری شده برابر با 115 هزار تومان است. مبلغ اجرت ساخت نیز 15 هزار تومان محاسبه شده است. در این حالت، بهای طلا معادل 130 هزار تومان می‌شود. با اضافه شدن 7 درصد سود فروشنده، این مبلغ به 139 هزار تومان افزایش می‌یابد. از آنجایی که مالیات طلا 9%  تنها به اجرت ساخت و سود فروشنده تعلق می‌گیرد میزان مالیاتی که توسط خریدار باید پرداخت شود 2160 تومان است. این در حالی که در قوانین قدیمی مالیات همین میزان طلا 12500 تومان محاسبه می‌شد.

کلام آخر

در این مقاله به بررسی مالیات طلا برای خریداران پرداختیم و دریافتیم که این مالیات چگونه محاسبه می‌شود. کارمنتو پلتفرم کسب‌وکار است و مشاوران این مجموعه آماده ارائه مشاوره در زمینه هر نوع کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری هستند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟ 28 نظر

5 28
محاسبه میزان مالیات طلا در سال 1402

مشاورین مرتبط

مقالات مرتبط

مالی و مالیاتی
29 شهریور 1402

|

6 دقیقه مطالعه
مالی و مالیاتی
29 شهریور 1402

|

6 دقیقه مطالعه
مالی و مالیاتی
28 شهریور 1402

|

11 دقیقه مطالعه

مقالات مرتبط

مالی و مالیاتی
29 شهریور 1402

|

6 دقیقه مطالعه
مالی و مالیاتی
29 شهریور 1402

|

6 دقیقه مطالعه
مالی و مالیاتی
28 شهریور 1402

|

11 دقیقه مطالعه

نظرات کاربران

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ایمیل شما با موفقیت ثبت شد