بررسی ماده 170 قانون مالیات های مستقیم

مدت مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ به روزرسانی: 5 شهریور 1401
نویسنده: Niloofar Zamani

ماده 170 قانون مالیات های مستقیم

(اصلاحی ۱۳۸۰/۱۱/۲۷)- مرجع رسیدگی به هر گونه اختلاف که در تشخیص مالیات‌های موضوع این قانون بین مأموران تشخیص و مودی ایجاد شود هیأت حل‌اختلاف مالیاتی می‌باشد، مگر مواردی که به موجب مقررات سایر مواد این قانون مرجع رسیدگی دیگری تعیین شده باشد.
 

برای دریافت راهنمایی بیشتر در مورد ماده 170 قانون مالیات های مستقیم از مشاوران و متخصصان برتر کارمنتو در بخش مشاوره مالیاتی رایگان کمک بخواهید.
 

دستورالعمل و بخشنامه

تسلیم اظهارنامه دوره اول (بهار) سال ۱۳۹۰

دستورالعمل

با عنایت به اینکه برابر مفاد مواد 10 و 21 قانون مالیات بر ارزش افزوده تسلیم اظهارنامه های دوره بهار سال 1390 این نظام مالیاتی در حال انجام است،ضروری است کلیه ادارات کل امور مالیاتی و مالیات بر ارزش افزوده مجری این نظام مالیاتی اقدامات زیر را به مورد اجراء گذارند:

1_ جهت تسهیل امور مؤدیان، کلیه واحدهای خدمات مؤدیان که فهرست آنها قبلاً اعلام شده، می بایستی به طور تمام وقت آماده پاسخگویی و ارائه خدمات در طول مدت تسلیم اظهارنامه باشند.

2_ در صورت کمبود نیروی انسانی در بخش خدمات مؤدیان مالیات بر ارزش افزوده،کمبود نیروی انسانی برای دوره زمانی فوق الذکر بایستی به طور موقت از سایر بخش ها (به ویژه از بخش حسابرسی مالیات بر ارزش افزوده) تأمین و پس از ایجاد آمادگی های لازم در این بخش بکارگیری گردند.

3_ استفاده پرسنل بخش مالیات بر ارزش افزوده از مرخصی، در روزهای 11 / 4 / 90 لغایت 15 / 4 / 90 صرفاً در موارد ضروری با تشخیص مدیران کل امور مالیاتی صورت خواهد پذیرفت. ضمناً به دلیل حساسیت عملیات و اهمیت نظارت صحیح بر اجرای آن،استفاده مسئولین حوزه مالیات بر ارزش افزوده ادارات کل از مرخصی نیز در این دوره، ضمن رعایت سایر مقررات، پس از هماهنگی با معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان صورت خواهد پذیرفت.

4_ جهت تسهیل امور مؤدیان، ساعات حضور کلیه کارکنان بخش های خدمات مؤدیان مالیات بر ارزش افزوده در روزهای (11 / 4 / 90 لغایت 13 / 4 / 90)،از ساعت 8 صبح لغایت 18 و روزهای (14 / 4 / 90 لغایت 15 / 4 / 90) از ساعت 8 لغایت 20 خواهد بود. بدیهی است در ساعات خارج از ساعات اداری معمول تعداد و ترتیب حضور همکاران با توجه به حجم عملیات و به تشخیص مدیران مربوطه تعیین خواهد گردید.

5_ ضروری است همکاران در حوزه های مختلف معاونت مالیات بر ارزش افزوده ستاد سازمان در این مدت با حضور در اوقات کاری اعلام شده برای ادارات کل و آمادگی کامل، نسبت به پشتیبانی کامل عملیات واحدهای اجرائی این نظام مالیاتی از کلیه ابعاد اقدام نمایند.

6_ هر گونه سؤال، ابهام و همچنین مشکلات خاص مؤدیان محترم و ادارات کل امور مالیاتی و مالیات بر ارزش افزوده در این ارتباط بایستی بدون فوت وقت با مسئولین ذیربط معاونت مالیات بر ارزش افزوذه سازمان مطرح و نسبت به رفع مشکل اقدام گردد.

7_ ادارات کل امور مالیاتی بایستی برابر بخشنامه های قبلی با راه اندازی بخش خدمات الکترونیک در واحدهای خدمات مؤدیان،نسبت به ارائه خدمات اینترنتی به آن دسته از مؤدیان که به هر دلیلی دسترسی و یا توان بهره برداری از سامانه اینترنتی عملیات الکترونیک مالیات بر ارزش افزوده را ندارد، عملیات مالیات بر ارزش افزوده ایشان در این چارچوب را به صورت حضوری و با سرعت و کیفیت مطلوب به انجام برسانند.

8_ ادارات کل امور مالیاتی مکلفند صرفاً نسبت به دریافت اظهارنامه های الکترونیکی اقدام و از دریافت اظهارنامه های دستی خودداری نمایند.البته 2 ساعت پایانی روز 15 / 04 / 90 اظهارنامه دستی آن دسته از مؤدیانی که موفق به ثبت اینترنتی اظهارنامه خود نگردیده اند با اخذ تعهدنامه کتبی ثبت اینترنتی توسط مؤدیان محترم (که نمونه آن قبلاً در اختیار ادارات کل قرار گرفته است) و درج اطلاعات مؤدی در فهرست اظهارنامه های دستی (که تصویر این فهرست ها بایستی حداکثر تا پایان روز 19 / 04 / 1390 به این معاونت ارسال گردد) ،پذیرفته و ثبت می گردد.

مدیران کل محترم امور مالیاتی و مالیات بر ارزش افزوده باید از ارائه خدمات در بالاترین سطح به مؤدیان محترم و پاسخگویی سریع، دقیق و مسئولانه کلیه پرسنل اداره کل تحت مدیریت خود حصول اطمینان نمایند.

محمد قاسم پناهی

معاون مالیات بر ارزش افزوده

شماره:4624

انتخاب و انتصاب نمایندگان سازمان امور مالیاتی کشور

بخشنامه

نظر به اینکه نمایندگان هیأتهای حل اختلاف مالیاتی موضوع بند یک ماده 244 قانون مالیات های مستقیم به عنوان نمایندگان سازمان امور مالیاتی کشور عهده دار رسیدگی به اختلاف های مالیاتی با شرایط مذکور در مادتین 170 و 244 قانون یاد شده و تبصره‌های آن می باشند و به دلیل توجه به استقلال عمل و اهمیت ویژه جایگاه نمایندگان یاد شده برای سازمان امور مالیاتی کشور ضمن اصلاح دامنه شمول بخشنامه شماره 70169 / 200 مورخ 23 / 10 / 88 نسبت به نمایندگان سازمان در هیأتهای حل اختلاف مالیاتی مقرر میدارد:

انتخاب و انتصاب نمایندگان یاد شده کماکان مطابق فرآیند ابلاغ شده تحت دستورالعمل شماره 101764 مورخ 7 / 10 / 87 تصویر پیوست) انجام پذیرد.بدیهی است بر اساس مصوبه شورای معاونین محترم سازمان،احکام نمایندگان مذکور ممضی به امضاء و صدور این معاونت خواهد بود.

مجید یارمند

معاون توسعه مدیریت و منابع

شماره: 101764

تاریخ: 07 / 10 / 1387

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟ 2 نظر

2 2
بررسی ماده 170 قانون مالیات های مستقیم

مشاورین مرتبط

مقالات مرتبط

مالی و مالیاتی
20 فروردین 1403

|

< 1 دقیقه مطالعه

مقالات مرتبط

مالی و مالیاتی
20 فروردین 1403

|

< 1 دقیقه مطالعه

نظرات کاربران

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ایمیل شما با موفقیت ثبت شد