انجام حسابرسی صورت‌های مالی سال ۱۳۹۹ شرکت‌ها جزئیات بیشتر
امور حقوقی

همه نکات درمورد قرارداد جعاله

 • مدت مطالعه: 1دقیقه
 • 21 تیر 1400
 • 0 نظر
همه نکات درمورد قرارداد جعاله

جعاله در لغت به معنای مزدی است که در برابر انجام کاری قرار داده می‌شود و در اصطلاح فقها، صیغه‌ای است که ثمره آن به دست آوردن منفعتی در برابر عوض است. البته برای انعقاد قرارداد جعاله شرط نیست که کارمزد معلوم باشد. در ادامه برای تشریح و توضیح قرارداد جعاله با کارمنتو همراه باشید.

به طور کلی جعاله نوعی سفارش کار است و همان طور که در ماده ۵۶۱ قانون مدنی آمده، عبارت است از التزام شخصی به ادای اجرت معلوم در مقابل عملی اعم از این که طرف، معین باشد یا غیرمعین.

طبق قانون، جعاله تعهدی جایز است و تا زمانی که عمل به اتمام نرسیده باشد، هر یک از طرفین می‌توانند رجوع کنند اما اگر جاعل، در اثنای عمل عامل از قرارداد جعاله رجوع کند، باید اجرت المثل عمل عامل را بدهد. جعاله دارای این مزیت است که در آن معلوم بودن تفصیلی کار لازم نیست و موضوع التزام می تواند مجهول باشد، همان طور که قانون مدنی هم به آن تصریح دارد. چنان که در مورد اجرت نیز همین مطلب ثابت است.

کاری که به موجب قرارداد جعاله درخواست می‌شود، باید مشروع و عقلایی باشد، اگر شخصی، برای ارتکاب جرم یا کاری برخلاف اخلاق حسنه، ملتزم به دادن اجرت شود، جعاله باطل است. همچنین گفتنی است که برای پاسخ به سوالات خود، مشاوره تلفنی کارمنتو یکی از راه‌های در دسترس و کم هزینه برای دریافت مشاوره از متخصصان این حوزه می‌باشد.

جعاله از سه رکن جاعل، عامل و جعل تشکیل شده و اقسام آن به شرح زیر است:

 1. جعاله عام

در جعاله عام، تنها چیزی که مدنظر شخص (جاعل) است، رسیدن به نتیجه مطلوب بوده و اینکه چه کسی و چگونه او را به این نتیجه‌ی مطلوب برساند، هیچ فرقی ندارد.

به این دست از جعاله، جعاله‌ی عام گفته می‌شود. چون مخاطب آن هر کسی می‌تواند باشد.

 1. جعاله خاص

در جعاله‌ی خاص، فرد جاعل قصد و نیت خود را تنها برای یک یا چند نفر معین مطرح می‌کند و کس دیگری نمی‌تواند با انجام دادن آن کار، اجرت و یا جعل را دریافت کند. به‌عنوان مثال، دارنده‌ی یک شرکت خدمات حسابداری به حسابداران شرکت خود می‌گوید: هر کدام از شما که بتواند جرایم مالیاتی مارا به حداقل برساند، مشمول پاداش خواهد شد.

در این‌جا، دیگر هر کسی نمی‌تواند به این مدیر مراجعه و پاداش مذکور را مطالبه کند، بلکه تنها حسابداران همان مدیر هستند که اگر موفق به حداقل رساندن جرایم مالیاتی شرکت شوند، مستحق دریافت پاداش خواهند شد.

درواقع در جعاله‌ی خاص، تنها انجام دادن عمل مهم نیست، بلکه این مسأله هم حائز اهمیت است که چه کسی آن عمل مشخص را انجام می‌دهد.

کارهایی مورد جعاله قرار می گیرند که شرایط زیر را داشته باشند:

 • کار مورد جعاله، حلال و مشروع باشد.
 • کار، غرض و منفعت قابل توجه عقلایی داشته باشد،
 • عمل مورد جعاله از کارهای واجب بر جاعل نباشد.

احکام حاکم بر عقد جعاله

 • به موجب ماده ۵۶۳ قانون مدنی در جعاله معلوم بودن اجرت مِن جمیع الجهات لازم نیست. یعنی لازم نیست اجرت مورد نظر از هر جهت روشن و معلوم باشد اما باید معین باشد، بنابراین اگر کسی ملتزم شود که هرکس گمشده او را پیدا کند حصه‌ی مشاع معینی از آن، مال او خواهد بود جعاله صحیح است.
 • براساس ماده ۵۶۵ قانون اخیرالذکر جعاله از عقود جایز بوده، در نتیجه مادامی که عمل به اتمام نرسیده هریک از طرفین می توانند از آن رجوع کنند. اما اگر جاعل در اثنای عمل رجوع کند باید اجرت المثل عمل عامل را بدهد. همچنین لازم به ذکر است انجام عمل(اتمام آن)موجب لزوم عقد جعاله شده لذا در این مرحله جاعل حق رجوع نداشته و ملزم به پرداخت اجرت است.
 • هرگاه در عقد جعاله، عمل دارای اجزای متعدد باشد و هریک از اجزا به تنهایی مقصود جاعل بوده باشد و جعاله فسخ گردد به حکم ماده ۵۶۶ قانون فوق عامل به نسبت عملی که انجام داده است، مستحق اجرت خواهد بود اعم از اینکه فسخ از طرف جاعل باشد یا عامل.
 • عامل وقتی مستحق اجرت می‌گردد که کار مورد نظر را انجام داده و به جاعل تحویل دهد.
 • اگر عاملین متعدد بوده و عمل را به صورت شراکتی انجام دهند هریک به نسبت عمل خود مستحق اجرت می گردند. مگر اینکه احدی از عاملین به قصد تبرع و برای کمک به جاعل در جعاله شرکت کرده باشد که در این صورت اجرت به نسبت کار او کاسته می شود.
 • ید عامل نسبت به مال مورد جعاله ید امانی است و به موجب ماده ۵۶۹ قانون مدنی از زمانی که مال به دست عامل می رسد تا زمان اتمام عمل و استرداد آن به جاعل اگر مال آسیبی ببیند عامل ضامن نخواهد بود مگر آنکه در نگهداری مال تعدی و تفریط کرده باشد.

نمونه‌ای از قرارداد جعاله

طرف اول قرارداد (جاعل) : خانم/آقای ……………. فرزند آقای ……………. دارای شناسنامه شماره ……………. صادره از ……………… متولد …………. ساکن ………………………..

طرف دوم قرارداد (عامل):  خانم/آقای ……………. فرزند آقای ……………. دارای شناسنامه شماره ……………. صادره از ……………… متولد …………. ساکن . ………………………..

مورد جعاله : ....................... .

مدت قرارداد : از تاریخ زیر لغایت ……………. ماه کامل شمسی.

حق الجعاله  :اجرت عامل در انجام مورد جعاله مبلغ ………….. ریال رایج است که جاعل متعهد گردیده آنرا در پایان مدت مرقوم نقداً به عامل بپردازد.

شروط:  .............................

سایر شروط: ....................... .

این سند در ۲ نسخه که هر ۲ نسخه در حکم واحد است تنظیم و بین طرفین مبادله گردید.

محل امضاءطرف اول قرارداد(جاعل):          محل امضاء طرف دوم قرارداد(عامل):

تاریخ…………………… .

سخن آخر

در این مطلب به قرارداد جعاله و انواع آن پرداخته و به احکام آن اشاره کردیم. برای دریافت خدمات مشاوره قرارداد به صورت آنلاین و یا تلفنی، با مراجعه به بخش خدمات قراردادی می توایند با متخصصین و مشاورین این حوزه در اپلیکیشن یا وب‌سایت کارمنتو همراه شوید.

 

 

اشتراک گذاری :
سوالات متداول
مشاورین مرتبط
هلما شینه ای

غیرفعال

هلما شینه ای

حقوق مدنی خانواده.جزا.کیفری

(0.0)
 • user call card 9

کارشناس ارشد جزا_ داورومشاورحقوقی ثبت شرکت وبرند تجاری

امیر ضیغمی

غیرفعال

امیر ضیغمی

مشاور حقوقی رده بالا

(2.6)
 • user call card 73

متخصص در امور کیفری و حقوقی ، شرکت ها ، تنظیم و تفسیر قراردادها ، داوری ، تخلفات ، خانواده ، بورس ،استارت آپ ، ثبتی ، نظام پزشکی ، بیمه ، اداره کار ، مطالبات ، مشارکت ، بازار سرمایه

بابک سپهر

غیرفعال

بابک سپهر

مشاور در امور ثبتی و حقوقی

(2.0)
 • user call card 7

مدیر موسسه حقوقی سپهر عدالت

مطالب مرتبط

مدت مطالعه: 1 دقیقه

مدت مطالعه: 1 دقیقه

km-arrow-left orange

نظرات کاربران