دریافت مشاوره تلفنی در ۱۰ حوزه مختلف کسب و کار مشاوره تلفنی
مالی و مالیاتی

همه چیز در مورد مالیات بر خودرو

 • مدت مطالعه: 3دقیقه
 • 20 دی 1400
 • 0 نظر
همه چیز در مورد مالیات بر خودرو

خلأ وجود آموزش و اطلاع رسانی دقيق، ديدگاه و فرهنگ نادرست آب و برق مجانی، همچنين عدم وجود وحدت رويه در عملکرد شهرداری‌ها در انجام محاسبات و اخذ عوارض خودرو توسط برخی از شهرداری‌ها در حد ارقام نامربوط و بسيار پايين تر از نرخ های مصوب کشوری، موجب ايجاد بدبينی و نارضايتی در بين مردم و بروز يکی از مشکلاتی است که معطوف به عوارض شهرداری‌ها می‌شود که برخی از پرداخت آن سر باز می‌زنند.در ادامه با کارمنتو همراه باشید تا در زمینه مالیات بر خودرو بیشتر بدانیم.
 

برای دریافت خدمات مشاوره مالیاتی کارمنتو، با نصب اپلیکیشن کارمنتو از خدمات این مجموعه بهره‌مند شوید.

البته اين در حالی است که به استناد تبصره 6 ماده 42 از فصل نهم قانون ماليات‌بر ارزش افزوده، مالکين محترم خودروها موظف به پرداخت ساليانه‌ی عوارض خودرو می‌باشند که بر اساس آخرين مدل خودرو، برای خودروهای توليد داخل: قيمت فروش كارخانه و برای خودروهای وارداتی: جموع ارزش گمركی و حقوق ورودی می‌باشد، که در صورت عدم پرداخت عوارض ساليانه در موعد مقرر، با استناد به ماده(46)قانون ماليات بر ارزش افزوده، به ازای هر ماه تأخير مشمول جريمه‌ای معادل 2 درصد خواهد شد.

 در راستای اين مهم، سامانه‌ی ملی پرداخت عوارض خودرو که يک سامانه‌ی الکترونيکی يک‌پارچه و متمرکز، با قابليت‌ها و ويژگي‌های متعددی است، با ايجاد بستر‌های جديد، دقيق و بدون تبعيض و با داشتن استانداردهای لازم، موجب ايجاد وحدت رويه و ساماندهی در اجرا، مديريت و نظارت شده و با افزايش سرعت، کيفيت و دقت پاسخگويی، باعث کاهش هزينه در شهرداری‌ها و کاهش سفرهای درون و برون شهری و افزايش رضايت در متقاضيان خواهد گردید.
 


لازم به ذکر است که؛

 • طرح ملی عوارض خودرو، صرفاً نرم افزاری جهت مکانيزه نمودن عوارض خودرو در سطح شهرداری نيست.

 •  دامنه‌ی عملکرد طرح ملی عوارض خودرو، منحصر به يک شهر يا استان نخواهد بود.

 • هدف اصلی از اجرای طرح، برون سپاری خدمت به دفاتر بخش خصوصی می‌باشد.

 • اجرای طرح مذکور هيچ هزينه‌ای اعم از هزينه‌های سخت افزاری، نرم افزاری، پشتيبانی و ... برای شهرداری نخواهد داشت.

 • پيوستن هر شهر به اين طرح به مثابه پيوستن يک جوی به رودی عظيم است. در واقع با اجرای اين طرح در شهر شهروندان به عنوان عضوی از گروه شهروندان عضو شده در نظر گرفته خواهد شد.

مالیات بر وسایط نقلیه عمومی

در بخش هفتم مجموعه دانستنی‌های مالیاتی با تکیه بر قانون مصوب 31/04/1394 موارد و بندهای مهم قانونی به‌منظور آشنایی بیشتر مودیان مالیات برد درآمد وسایط نقلیه بیان می‌شود.

اول: مشمولان مالیات خودرو

کلیه دارندگان وسایط نقلیه عمومی نظیر: دارندگان تاکسی، مینی‌بوس، اتوبوس، وانت‌بارها، کامیون و... مشمول مالیات بردرآمد این بخش هستند.

دوم: نحوه تعیین درآمد مشمول مالیات خودرو

 • در تعیین درآمد مشمول مالیات فاکتورهای مختلفی نظیر نوع و مدل اتومبیل مدنظر می‌باشد که طی اطلاعیه‌ای از سوی سازمان‌ امور مالیاتی اعلام می‌شود.

 • سازمان‌ امور‌مالیاتی‌ کشور براساس تبصره ماده 100 قانون مالیات‌های مستقیم می‌تواند برخی از مشاغل را از انجام بخشی از تکالیف از قبیل نگهداری اسناد و مدارک موضوع این قانون و ارائه اظهارنامه مالیاتی معاف نموده و مالیات آنان را به‌صورت مقطوع تعیین و وصول نماید.

 • وسایط نقلیه نیز جزء این گروه از مشاغل هستند و مالیاتشان از سوی سازمان برای کلیه دارندگان وسایط نقلیه اعلام می‌شود و این مالیات قطعی می‌باشد.

سوم: تکلیف مودیان این فصل

 • مودیان مالیاتی موضوع این فصل مکلف‌اند در خردادماه هر سال نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی برای عملکرد سال قبل اقدام نمایند.

 • ضمنا بموجب جزء(ج)تبصره 9 ماده واحده قانون بودجه 94، برای سال‌های 90 الی 94، شرط تسلیم اظهارنامه برای برخورداری از معافیت مالیاتی برداشته شده‌است.

چهارم: جرایم مالیات بر خودرو

 • عدم تسلیم اظهارنامه در موعد مقرر معادل 30 درصد مالیات قطعی شده و غیرقابل بخشودگی.

 • جریمه معادل 5.2 درصد مالیات به ازای هرماه دیرکرد پرداخت مالیات پس از اتمام سررسید مقرر.

پنجم: مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده مالیات بر درآمد وسایط نقلیه

 • اصل و تصویر سند مالکیت.

 • اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی(در صورت انتقال-برای خریدار و فروشنده).

 • اصل و تصویر کارت ماشین و شناسنامه مالکیت خودرو(برگ سبز).

ششم: مدارک لازم جهت اخذ مفاصا حساب مالیاتی

 • استعلام دفاتر اسناد رسمی مبنی بر صدور گواهی یا تکمیل کردن فرم درخواست مفاصا حساب.

 • ارائه مدرکی از مراجع ذی‌ربط مبنی بر فرسوده و اسقاطی بودن خودرو(درصورت فرسوده‌بودن).

 • اصل و تصویر وکالتنامه.

 • سایر مدارک نظیر: توقیفی، تصادفی، پارکینگ مراکز انتظامی و... هریک بر حسب مورد.

نکات قابل توجه:

 • حضور مالک یا وکیل او برای دریافت تسویه حساب الزامی است.
 • امور مالیاتی مودیان مالیات بردرآمد وسایط نقلیه در سراسر کشور از طریق دفاتر پیشخوان دولت، مستقر در مراکز پستی انجام می‌شود.

مزایای پرداخت الکترونیک عوارض خودرو

از مزایای پرداخت الکترونیک عوارض خودرو می‌توان به مواردی مانند صرفه‌جویی در زمان و هزینه، فرار از ترافیک‌های شهری و آسودگی و راحتی را بیان کرد. در ادامه، مراحل پرداخت الکترونیک عوارض خودرو از پورتال شهر تهران را به شما نشان می‌دهیم تا متوجه شوید پرداخت آنلاین عوارض خودرو چقدر ساده و سریع است.

پرداخت مالیات بر خودرو در سامانه

- آموزش تصویری پرداخت عوارض خودرو در پایتخت

ابتدا به سایت شهر تهران به آدرس  www.tehran.irمراجعه کنید. از بخش عوارض، گزینه)پرداخت الکترونیکی عوارض خودرو(را انتخاب کنید. سپس صفحه زیر برای شما باز می‌شود.

کارمنتو مالیلت خودرو

حالا باید شماره شناسنامه خودرو خود را در محل مورد نظر وارد کنید. این کد 17 رقمی کد VIN نیز نامیده می‌شود و همان کد 17 رقمی است که سمت راست پشت کارت خودرو نوشته شده است. (با کد VIN چه کارهای دیگری می‌شود انجام داد؟) پس از رفتن به مرحله بعد اطلاعات کامل خودرو شما نمایش داده خواهد شد. مانند زیر:

کارمنتومالیات خودرو

علاوه بر اطلاعات خودروی شما و نشان دادن جزئیات و مبلغ عوارض خودروی شما، یک شناسه قبض و یک شناسه پرداخت نیز در اخر صفحه نمایش داده شده است. اگر بخواهید عوارض خودروی خود را همین الان ایننترنتی پرداخت کنید می‌توانید از طریق درگاه‌های اینترنتی بانک‌های مختلف این کار را انجام دهید. اما اگر می‌خواهید از طریق دستگاه خودپرداز این قبض را پرداخت کنید فقط کافیست شناسه قبض و شناسه پرداخت را یک جا یادداشت کنید و بعدا با وارد کردن آن بر روی دستگاه خودپرداز قبض را پرداخت کنید. در صورت تمایل به پرداخت اینترنتی قبض عوارض خودروی خود، وارد یکی از درگاه‌های شوید و پس از وارد کردن اطلاعات کارت بانکی خود، قبض را پرداخت کنید. لازم به ذکر است پس از پرداخت یک کد رهگیری و شناسه رهگیری به شما داده می‌شود، این کد و شناسه را برای مواردی مانند اثبات پرداخت نزد خود نگه دارید. هر چند خیلی مورد نیاز نیست.

کارمنتو مالیات خودرو

عوارض و مالیات‌های شهری در زمره مبالغی است که مدیریت شهری با اتکا به آن، امورات شهر را مدیریت می‌کند و هرگونه خللی در این زمینه باعث نارسایی در ارائه خدمات شهری می‌شود.

خلأ وجود آموزش و اطلاع‌رسانی دقیق، دیدگاه و فرهنگ نادرست آب و برق مجانی، همچنین عدم وجود وحدت رویه در عملکرد شهرداری‌ها در انجام محاسبات و اخذ عوارض خودرو توسط برخی از شهرداری‌ها در حد ارقام نامربوط و بسیار پایین‌تر از نرخ‌های مصوب کشوری، موجب ایجاد بدبینی و نارضایتی در بین مردم و بروز یکی از مشکلاتی است که معطوف به عوارض شهرداری‌ها می‌شود که برخی از پرداخت آن سر باز می‌زنند.چنانچه در مورد مالیات بر خودرو جرائم و سایر موارد مربوطه نیاز به مشاوره رایگان و یا تلفنی داشتید، با کارشناسان و متخصصان مالیاتی اپلیکیشن تخصصی کسب و کار کارمنتو در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری
مشاورین مرتبط
سیدهادی حسینی

غیرفعال

سیدهادی حسینی

مشاور امور مالیاتی

(5.0)
 • user call card 17

سید هادی حسینی هستم شروع فعالیت :از سال ۱۳۸۵ و همزمان با دوران دانشجویی شروع به کار کردم و پس از اخذ مدرک دانشگاهی ( کارشناسی حسابداری ) و انجام دوره خدمت مقدس سربازی اولین همکاری جدی بنده ب...

پیمان حدادی

غیرفعال

پیمان حدادی

مشاور مالی

(5.0)
 • user call card 33

حسابرس شرکتهای تولیدی ، بازرگانی و خدماتیمشاور در زمینه امور مالی و سرمایه گذاری

عباس مظفری

غیرفعال

عباس مظفری

مشاور امور مالیاتی

(2.3)
 • user call card 21

30 سال سابقه کار در کادر تشخیص مالیاتی در تمامی بخش های مالیاتی آخرین سمت شغلی رییس گروه مالیاتی

مطالب مرتبط

مالی و مالیاتی
مدت مطالعه : 3 دقیقه

همه چیز در مورد مالیات حقوق و بیمه

تاریخ ایجاد: 15 فروردین 1401
مالی و مالیاتی
مدت مطالعه : 3 دقیقه

ثبت نام اظهارنامه مالیاتی اجاره املاک 1401

تاریخ ایجاد: 15 فروردین 1401
مالی و مالیاتی
مدت مطالعه : 1 دقیقه

همه چیز درباره مالیات بر اجاره

تاریخ ایجاد: 30 دی 1400

نظرات کاربران