وبلاگ

advice action advice action
گواهی ارزش افزوده | آموزش تصویری دریافت گواهی ارزش افزوده
مالی و مالیاتی -

گواهی ارزش افزوده | آموزش تصویری دریافت گواهی ارزش افزوده

گواهینامه ارزش افزوده به برگه ای گفته می شود که از طرف سازمان امور مالیاتی صادر می‌شود. این گواهینامه، بنا به تشخیص حوزه مالیات بر ارزش افزوده، به صورت 6 ماهه یا یک ساله صادر می‌شود که بعد از پایان تاریخ اعتبار اشخاص حقیقی و حقوقی ملزم به تمدید اعتبار از حوزه مالیاتی می‌باشند. کلیه خریداران موظفند هنگام پرداخت مبلغ مالیات بر ارزش افزوده در صورتحساب فروشندگان، گواهینامه ثبت نام را از آن ها درخواست کرده و پس از رویت آن، و اعتبار تاریخ نسبت به پرداخت آن اقدام نمایند.همچنین کلیه فروشندگان کالا و خدمات مشمول این قانون، ملزم به ارائه گواهینامه ثبت نام ارزش افزوده به مشتریان خود می‌باشند. لازم به یادآوری است، منظور از ارزش افزوده، تفاوت بین ارزش کالاها و خدمات عرضه شده با ارزش کالاها و خدمات خریداری یا تحصیل شده در یک دوره معین می‌باشد.

 

آموزش دریافت گواهینامه ارزش افزوده:

- ابتدا به سایت ارزش افزوده مراجعه و با استفاده از نام کاربری و رمز عبور وارد سامانه شوید.

- پس از ورود روی دکمه"درخواست گواهینامه ثبت نام"که در سمت راست سایت وجود دارد کلیک کنید:

گواهی ارزش افزوده کارمنتو

- در صفحه ظاهر شده اطلاعات درخواستی را که شامل کد رهگیری شماره اقتصادی و توضیحات درخواست گواهینامه است تکمیل و روی دکمه ثبت درخواست کلیک کنید:

گواهی ارزش افزوده کارمنتو

پس از انجام مرحله فوق، رسید درخواست که شامل مشخصات اداره کل مالیات بر ارزش افزوده، عنوان مودی، نام و نام خانوادگی، شماره اقتصادی، کد ملی، واحد مالیاتی، آدرس و شماره پیگیری است نمایش داده می‎شود. حتما رسید نمایش داده شده را چاپ بگیرید و تا زمان دریافت گواهی نگهداری کنید تا بتوانید در صورت نیاز وضعیت درخواست خود را پیگیری کنید.

چند روز پس از ثبت درخواست، گواهی‌نامه ثبت نام در سامانه مالیات بر ارزش افزوده صادر و توسط اداره پست به آدرس موجود در سامانه کد اقتصادی مودی فرستاده می‌شود. این گواهی‌نامه دارای محدودیت زمانی است و قبل از اتمام مهلت آن باید نسبت به تمدید اقدام شود. نمونه گواهی‎نامه ثبت نام در مالیات بر ارزش افزوده را در ادامه مشاهده می کنید:

گواهی ارزش افزوده کارمنتو

نحوه تمدید گواهی نامه ارزش افزوده:

تمدید گواهی ارزش افزوده به صورت آنلاین ممکن است و شما تنها باید مراحل زیر را به ترتیب طی کنید:

1- ابتدا به سایت مالیات بر ارزش افزوده وارد شوید.

2- مطابق با تصویر زیر،(درخواست گواهینامه ثبت نام)را انتخاب نمایید.

گواهی ارزش افزوده کارمنتو

3- پس از انتخاب منوی بالا به صفحه جدید وارد خواهید شد که در آن(نام کاربری)و(کلمه عبور)از شما درخواست میگردد، لطفاً نام کاربری و کلمه عبور مربوط به سامانه ارزش افزوده را وارد نمایید.

گواهی ارزش افزوده کارمنتو

4 - پس از وارد شدن به سایت، فرم درخواست گواهینامه ثبت نام مطابق با تصویر زیر نمایان میگردد که در این فرم اطلاعات مودی نمایان خواهد شد.

 نکات کلیدی در تمدید گواهی ارزش افزوده :

1- در صورتیکه کد رهگیری سامانه شماره اقتصادی را در اختیار دارید آنرا وارد نمایید و در صورتیکه آنرا فراموش کرده اید به شرح ذیل عمل کنید:

الف – توسط مرورگر خود به سامانه اداره امور مالیاتی مراجعه نموده و نام کاربری و کلمه عبور سامانه شماره اقتصادی را وارد نمایید.

گواهی ارزش افزوده کارمنتو

ب – پس از ورود به سامانه شماره اقتصادی مطابق با تصویر ذیل به بخش(نمایش و ویرایش اطلاعات)مراجعه کرده و از قسمت اطلاعات اولیه(شماره پیگیری)خود را یادداشت نمایید.

گواهی ارزش افزوده

ج – حال  مجددا به فرم ثبت نام گواهی ارزش افزوده باز گردید و کد رهگیری بدست آمده را در قسمت مربوطه وارد نمایید.

گواهی ارزش افزوده کارمنتو

2- سپس توضیحات درخواست گواهینامه را وارد نمایید.

3- در ادامه درصورتیکه قصد تمدید گواهینامه ارزش افزوده خود را دارید، (دارای گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده هستم) گزینه مشخص شده را  علامتگذاری کرده و اطلاعات آخرین گواهینامه خود را وارد نمایید.

4- در مرحله پایانی(ثبت درخواست)و سپس(چاپ درخواست)را انجام دهید. دقت داشته باشید که پس از(ثبت درخواست)کدپیگیری به شما اعلام می گردد. این کد پیگیری جهت(پیگیری درخواستها)در آینده مورداستفاده قرار خواهد گرفت.

 

بیشتر بخوانید : همه چیز در مورد مالیات بر ارزش افزوده