وبلاگ

advice action advice action
چند نکته‌ی ضروری درباره مالیات استارت آپ ها
مالی و مالیاتی -

چند نکته‌ی ضروری درباره مالیات استارت آپ ها

اگر قصد راه‌اندازی یک کسب و کار حرفه‌ای را دارید باید در کنار آگاهی از شرایط و ضوابط حقوقی با نحوه پرداخت مالیات نیز آشنا باشید. مالیات استارت آپ ها بسیار مهم بوده و اگر از ضوابط آن اطلاعی نداشته باشید، آینده‌ی شرکت را به خطر خواهید انداخت. متاسفانه بسیاری از بنیانگذاران به دلیل عدم آگاهی از شرایط حقوقی و نحوه پرداخت مالیات، خسارات سنگینی متحمل شده‌اند. آگاهی از قوانین مالیاتی کسب و کارهای نوپا به این دلیل مهم است که نهادهای مربوطه قوانین مالیاتی بسیار پیچیده‌ای برای استارت‌آپ‌ها وضع کرده‌اند. در ادامه کارمنتو شما را با این قوانین پیچیده آشنا کنیم.

مالیات استارت اپ کارمنتو

مالیات استارت آپ ها

با گسترش اینترنت و فراگیر شدن کسب و کاره‌های مجازی، سازمان امور مالیاتی کشور قوانینی را برای مالیات استارت آپ ها وضع کرد. بر این اساس کلیه‌ی کسب و کارهای مجازی و نوپا مکلف به پرداخت مالیات شده و باید از قوانین وضع شده تبعیت کنند. برای اینکار کافیست به اداره امور مالیاتی مراجعه کرده و با تشکیل پرونده اقدام به تبعیت از قوانین مالیاتی کنید. همچنین می‌توانید با مراجعه به وبسایت www.tax.gov.ir به صورت اینترنتی این کار را انجام داده و شماره اقتصادی خود را دریافت کنید. توجه داشته باشید که تنها 4 ماه پس از راه‌اندازی کسب و کار خود فرصت دارید تا برای دریافت کد اقتصادی اقدام کنید، در غیر اینصورت مجرم شناخته شده و تحت پیگرد قانونی قرار خواهید گرفت.

مالیات استارت اپ کارمنتو

از چه زمان قانون مالیات استارت آپ ها تصویب شد؟

در ابتدا استارت آپ ها مالیات پرداخت نمی کردند، اما از چندی پیش سازمان امور مالیاتی کشور با استناد به گسترش کسب و کارهای مجازی اقدام به وضع قانون مالیات برای آن‌ها کرد. بسیاری از مسئولین و کارشناسان تا قبل از تصویب این قانون، عقیده داشتند که استارت‌آپ‌ها به دلیل کارآفرینی و کاهش درصد بیکاری کشور باید از مالیات معاف شوند. اما برخی از سودجویان با ثبت شرکت‌های مجازی سودهای کلانی به جیب زدند که این امر، مسئولین را واداشت تا قوانین مالیاتی خاصی برای کسب و کارهای مجازی وضع کنند. به دلیل اینکه شیوه‌ی درآمدزایی کسب و کارهای استارت‌آپی با شیوه‌ی درآمدزایی سنتی کاملا متفاوت بوده، سازمان امور مالیاتی کشور با بررسی دقیق این موضوع، قوانین پیچیده و خاصی را برای مالیات استارت آپ ها وضع کرده است.

قوانین مالیاتی استارت آپ ها

سازمان امور مالیاتی کشور پس از کش و قوس‌های فراوان بلاخره استارت‌آپ‌ها را براساس نوع فعالیت از یکدیگر تفکیک و برای هرکدام قوانینی وضع کرد. یکی از این قوانین مربوط به نحوه و تعداد تولید محصول بود. به گونه‌ای که اگر استارت‌آپی تنها یک نوع خدمت یا محصولی ارائه دهد از پرداخت مالیات معاف خواهد بود. به طور مثال استارت‌آپ‌هایی که به شهروندان خدمات‌رسانی می‌کنند از پرداخت مالیات معاف هستند.

قانون دیگری که در خصوص مالیات استارت آپ ها وضع شد مربوط به کسب و کارهای نوپا بوده و اینکه آن‌ها از پرداخت مالیات به مدت 3 سال معاف هستند. این امر به این دلیل است که استارت‌آپ‌های نوپا در اول راه خود قرار داشته و برای پیشرفت و رسیدن به سوددهی نیاز به زمان دارند. از این رو این استارت‌آپ‌ها از تاریخ ثبت خود به مدت 3 سال معاف از مالیات خواهند بود.

لزوم مشاوره با مشاوران مالیاتی برای استارت آپ ها

متاسفانه بسیاری از کسب و کارهای مجازی به دلیل نبود برنامه‌ریزی‌های دقیق از سوی مسئولین مجبور به پرداخت مالیات‌های ناحق شده‌اند. البته تنها برنامه‌ریزی‌های نامناسب مسئولین موجب این امر نشده، بلکه عدم آگاهی بنیانگذاران استارت‌آپ‌های نوپا از قوانین مالیاتی نیز آ‌ن‌ها را دچار مشکلات و متحمل خسارات زیادی کرده است. مشاوران مالیاتی با آگاهی از تمامی قوانین مالیاتی کشور و ارائه راهکارهای مناسب به شما کمک می‌کنند تا از نحوه پرداخت مالیات مطلع شده و در برابر خطرات احتمالی مصون بمانید.در این میان اپلیکیشن کارمنتو، امکان دریافت مشاوره رایگان از خبره ترین مشاوران مالیاتی را در هرجا و هر مکان برای صاحبان کسب و کار فراهم آورده، فقط کافی است اپلیکیشن کارمنتو را دانلود کرده و سوالات خود را در قسمت تالار گفت و گو ثبت کرده و پاسخ های مربوط را از مشاوران خبره دریافت کنید، حتی در صورتی که مشاوره رایگان پاسخ گوی شما نیست، بدون پرداخت هزینه تلفن و اینترنت، تنها با پرداخت مبلغ حق مشاوره به ازاء هر دقیقه با مشاوران مالیاتی برتر در ارتباط باشید.

مالیات استارت اپ کارمنتو

ثبت نوع فعالیت استارت‌آپ

همانطور که گفتیم سازمان امور مالیاتی کشور بر اساس نوع فعالیت کسب و کارها قوانین مالیاتی آن‌ها را تعیین می‌کند. بنابراین ثبت نو فعالیت کسب و کار برای تعین تکلیف نجوه پرداخت مالیات استارت آپ ها بسیار مهم است. متاسفانه بسیاری از بنیان‌گذاران کسب و کارهای نوپا با عدم توجه به این مسئله مجبور به پرداخت مالیات‌های سنگینی شده‌اند که هیچکدام نسبت به نوع فعالیت شرکت عادلانه نبوده است. اگر استارت‌آپ شما مانند یک اپلیکیشن خدمات فروش اینترنتی تنها به عنوان یک واسطه بین خریدار و فروشنده فعالیت می‌کند، بجای پرداخت کل مبلغ صورت‌حساب، تنها موظف به پرداخت مالیات تراکنش انجام شده است. بنابراین توجه کنید که در این زمینه کلاه سرتان نرود.

بهتر است با اداره امور مالیاتی صادق باشید

متاسفانه بسیاری از بنیانگذارن با تصور اینکه سازمان اداره امور مالیاتی از تراکنش‌ها و میزان درآمد ماهانه آن‌ها بی‌اطلاع هستند، از ارائه ریز درآمد و فیش حقوقی کارمندان خودداری کرده و اطلاعات دروغ به آن‌ها می‌دهند. اما بهتر است تحت هیچ عنوان این کار را انجام ندهید چراکه این سازمان بارها از این ترفند بهره برده و به گونه‌ای وانمود کرده که واقعا حق باشماست. بهتر است بدانید که آن‌ها شما را زیر ذره‌بین قرار داده‌اند و سر بزنگاه مچ شما را گرفته و جرایم سنگینی برایتان تعیین می‌کنند. بنابراین، به هیچ عنوان گول آن‌ها را نخورید.

 

مالیات استارت اپ کارمنتو

سخن پایانی

خوشبختانه روند صعودی استارت‌آپ‌ها به گونه‌ای است که تا چند سال آینده بسیاری از کسب و کارها به صورت مجازی شده و افراد زیادی می‌توانند مشغول به کار شوند. همانطور که سایر مشاغل موظف به پرداخت مالیات هستند، استارت‌آپ‌ها و کسب و کارهای مجازی نیز باید به قوانین وضع شده از سوی اداره امور مالیاتی کشور احترام بگذارند.