بیمه و قانون کار

همه چیز درباره بیمه بیکاری کرونا

 • مدت مطالعه: 1دقیقه
 • 01 اردیبهشت 1399
 • 0 نظر
همه چیز درباره بیمه بیکاری کرونا

همه چیز درباره بیمه بیکاری کرونا

شاید شما هم تصور نمی‌کنید که روزی نیاز به گرفتن بیمه بیکاری داشته باشید، اما به نظر می‌رسد که امروزه بهتر است همه‌ی ما به خصوص در دوره شیوع کرونا، از این تسهیلات در نظر گرفته شده، آگاهی لازم را کسب کنیم.

گفتنی است که متاسفانه افراد زیادی هستند که به علت عدم اطلاع از قوانین و شرایط بیمه بیکاری، از این تسهیلات قانونی محروم می‌شوند.

بیمه بیکاری چیست؟

بیمه بیکاری نوعی تسهیلاتی قانونی بوده که قانون‌گذار برای آن دسته از کارگران و شاغلان که به صورت غیر ارادی مجبور به ترک شغل خود شده‌اند، در نظر گرفته است.ضمن آن‌که این فرد بیکار باید آماده برای کار و پذیرفتن شغل جدید نیز باشد.

استفاده از بیمه بیکاری شاید در ابتدا ساده به نظر برسد، اما وجود حالت‌ها و موارد استثنا در آن باعث شده تا بسیاری از افراد ابهامات و سوالات زیادی در این خصوص داشته باشند.

ما قصد داریم در مورد نحوه دریافت بیمه بیکاری ناشی از کرونا که با توجه به شرایط امروزه از اهمیت بالایی برخوردار شده، بپردازیم و مصوبات آن را بررسی کنیم. در ادامه با کارمنتو همراه باشید.

شیوع بیماری کرونا علاوه بر تمامی صدماتی که داشت، بیش از هر چیز اقتصاد و کسب و کارها را نشانه گرفته و بازار کار را برای بسیاری از شاغلان کساد کرد. در حالی که توصیه همه دولت‌های درگیر این بیماری به مردم، قرنطینه و رعایت فاصله اجتماعی است، اما به ناچار پیاده‌سازی این سیاست بسیاری از مشاغل را از درآمدزایی دور کرده است.

واقعیت این است که قشر کارگر، بیشترین آسیب را از شیوع این بیماری دیده‌اند، اما دولت برای کاهش صدمات اقتصادی ناشی از فاصله‌گذاری اجتماعی برای کارگران، طی جلسه‌ای با ستاد کرونا، دریافت بیمه بیکاری کرونا برای کارگران را مطرح و در مرحله اجرا قرار داده است.

افرادی که ناخواسته بنا بر شرایط فاصله‌گذاری اجتماعی شغل خود را از دست داده‌اند، باید در فاصله زمانی سی‌روزه، بیکاری خود را برای دریافت بیمه بیکاری در سامانه به ثبت برسانند.

بر این اساس متقاضیان بیمه بیکاری می‌توانند با مراجعه به سامانه مقرر شده ، درخواست خود را ثبت کنند که پس از بررسی شرایط آنان توسط تامین اجتماعی و احراز صلاحیت دریافت مقرری به آنان پیامک داده می شود و افرادی که طبق قانون تحت پوشش بیمه بیکاری قرار نمی‌گیرند، از طریق پیامک متن«عدم شمول»را دریافت می‌کنند و شاغلان دیگر برای ثبت شماره حساب از طریق پیامک فراخوانی خواهند شد.

گفتنی است که مقرری تعیین شده فقط به کارگرانی که دارای قراردادکاری با کارفرمایان هستند تعلق می‌گیرد و بیمه بیکاری متاثر از شیوع کرونا تنها به کارگران مشمول قانون کار و تامین اجتماعی که به صورت غیرارادی و موقت بیکار شده اند پرداخت خواهد شد.

 تمامی مراحل ثبت نام و دریافت بیمه بیکاری کرونا به صورت غیرحضوری است و از طریق سامانه و ارسال پیامک انجام می شود. پس انتظار می‌رود که متقاضیان با توجه به ضرورت رعایت فاصله گذاری فیزیکی و اجتماعی از مراجعه به ادارات کار پرهیز کنند.

همچنین توجه داشته باشید که متقاضیان تا پایان اردیبهشت برای ثبت‌نام در این سامانه فرصت دارند.

مقرری بیمه کرونا در چه صورتی قطع خواهد شد؟

در صورت پذیرش ادعا و برقراری مقرری بیمه بیکاری برای این آسیب دیدگان اقتصادی، اگر یکی از شروط زیر نقض شود، پرداخت بیمه بیکاری از سوی سازمان متوقف خواهد شد:

 • اشتغال مجدد به کار

 • عدم پذیرش پیشنهاد کار مناسب از سوی وزارتخانه برای فرد بیمه‌شده بدون دلیل قانع‌کننده

 • عدم حضور در برخی از دوره‌های آموزشی

 • دریافت هم‌زمان بیمه از کار افتادگی و یا مستمری با بیمه بیکاری

 • پایان حداکثر زمان قانونی برای دریافت بیمه بیکاری(۳۶ تا ۵۰ ماه)

 • فوت شخص

چه مشاغلی بیمه بیکاری ناشی از کرونا ندارند؟

متأسفانه بیمه‌شدگان سایر بیمه‌گذاری‌ها همچون بیمه‌های آزاد، بیمه‌های خویش‌فرمایی، بیمه قالی‌بافی و بیمه تاکسی‌داران نمی‌توانند درخواست بیمه بیکاری دهند، چرا که سه درصد سهم بیمه بیکاری را در حق بیمه خود پرداخت نمی‌کنند.

درواقع و متاسفانه تعداد قابل توجهی از کارگران که مشمول قوانین کار و قوانین تأمین اجتماعی نیستند، پس از بیکاری ناشی از شیوع کرونا از دریافت بیمه بیکاری محروم خواهد مانده.

دریافتی بیمه بیکاری ناشی از کرونا چه قدر است؟

مقدار مقرر شده برای بیمه بیکاری به میزان ۸۰ درصد دستمزد دریافتی بیمه‌گذار است و اخبار منتشر شده حاکی از این است که اعتبار ۵۰۰۰ میلیارد تومانی برای حمایت از مشاغل آسیب دیده از کرونا به صندوق بیمه بیکاری اختصاص یافته است.

در آخر

در این مطلب نگاهی به میزان و شرایط دریافت بیمه بیکاری ناشی از کرونا انداختیم و سعی کردیم که به همه‌ی ناگفته‌های پیرامون آن اشاره کنیم.

حال اگر با سوال و یا ابهامی حوزه بیمه و قانون کار مواجه شدید، می‌توانید با متخصصان و مشاوران کارمنتو اولین اپلیکیشن تخصصی کسب و کار از طریق مشاوره رایگان بیمه و قانون کار ، همراه شوید.

بیشتر بخوانیم : همه چیز درباره بیمه بیکاری

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری :
سوالات متداول
مشاورین مرتبط
احسان حبیبی

فعال

احسان حبیبی

وکیل پایه یک دادگستری

(0.0)
 • user call card 6

همان وکیلی که شما میخواهید

ایلوش شهریاری

غیرفعال

ایلوش شهریاری

دکتری تخصصی کارآفرینی سازمانی/ مشاور کسب و کار و تعالی سازمان

(0.0)
 • user call card 0

ایلوش شهریاری هستم دکترای کارآفرینی سازمانی، با 15 سال سابقه در زمینه آموزش،پژوهش و مشاوره در حوزه مدیریت ،کارآفرینی و راه اندازی و توسعه بنگاه های اقتصادی و کسب و کار از جمله دستاوردهای...

شبنم شایسته فر

فعال

شبنم شایسته فر

مشاور و مدرس مالی و مالیاتی

(3.9)
 • user call card 188

من شبنم شایسته فر هستم. عضو انجمن حسابداران خبره مشاور مالی و مالیاتی اصناف و شرکت ها مدیر و موسس گروه مالی و آموزشی شایسته محاسب مدرس دروس مالی و مالیاتی مدرس دوره های تخصصی مالی ویژه مدی...

مطالب مرتبط

مدت مطالعه: 2 دقیقه

مدت مطالعه: 3 دقیقه

km-arrow-left orange

نظرات کاربران