اخبار

سهام عدالت چه تاثیری بر بورس دارد؟
بیمه و قانون کار -

سهام عدالت چه تاثیری بر بورس دارد؟

از روز یکشنبه پذیره‌نویسی نخستین صندوق قابل معامله در بورس (ETF) دولتی مرتبط با سهام بانک و بیمه آغاز شد و دیروز برای دومین روز ادامه پیدا کرد.

اخبارسهام عدالت هر روز به شکلی منتشر می‌شود و مردم منتظر شنیدن اخبار جدید در این باره هستند. اما سهامداران در این باره چه باید بدانند؟ آیا آزادسازی سهام عدالت برای بورس تهدید یا یک فرصت است؟

در این مورد دنیای اقتصاد در گراشی نوشته است: از روز یکشنبه پذیره‌نویسی نخستین صندوق قابل معامله در بورس (ETF) دولتی مرتبط با سهام بانک و بیمه آغاز شد و دیروز برای دومین روز ادامه پیدا کرد. فروش بزرگی که برآورد می‌شود به ۱۶ هزار میلیارد تومان نقدینگی نیاز داشته باشد و به دلیل تخفیف ۲۰ درصدی دولت انتظار بر این است که با استقبال گسترده مردم مواجه شود.

جدا از سیاه و سفید این عرضه بزرگ سهام دولتی اما موجی از گرایش عمومی افراد برای خرید این پذیره‌نویسی ایجاد شده است که حتی اشخاصی که پیش از این شناختی از بورس و سهام نداشتند با مراجعه به بانک‌ها درصدد خریداری باقی‌مانده سهام دولت در بانک‌های تجارت، ملت، صادرات و بیمه‌های البرز و اتکایی امین هستند که مقرر شده از طریق واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) انجام شود. پیش‌تر نیز در گزارش‌های «دنیای اقتصاد» اشاره شد که با توجه به سقف دو میلیون تومانی برای شرکت در این پذیره‌نویسی و البته ممنوعیت دوماه برای فروش بعید به نظر می‌رسد تا شاهد فشاری از این بابت بر معاملات بازار سهام باشیم.

اما آنچه می‌تواند در ماه‌های آتی در نقش حامی بورس تهران برآید، صدور کد معاملاتی به‌منظور اجرای واگذاری بزرگ سهام دولت و نیز آزادسازی سهام عدالت است. هر چند این مهم روزهای طلایی برای بازار سهام را نوید می‌دهد اما لازمه حصول آن ارتقای سامانه‌های معاملاتی است که روز گذشته بار دیگر با اختلال همراه بود. پذیره‌نویسی سهام بانکی تا ۳۱ اردیبهشت ادامه دارد.

اگر با سوال و یا ابهامی در این حوزه مواجه شدید، می‌توانید با متخصصان و مشاوران کارمنتو اولین اپلیکیشن تخصصی کسب و کار از طریق مشاوره رایگان کارمنتو همراه شوید.

منبع :تجارت نیوز