همه چیز در مورد عیدی، پاداش و سنوات سال 1401

مدت مطالعه: 5 دقیقه
تاریخ به روزرسانی: 21 دی 1401
نویسنده: Niloofar Zamani

عیدی و سنوات جزو مبالغی هستند که هر ساله توسط دولت تعیین می‌شود و کارفرما باید آن‌ها را به کارگران پرداخت کند. البته عیدی تنها به کارگران تعلق نمی‌گیرد. بلکه تمامی کارکنان دولت، کارمندان نهادهای غیردولتی یا دولتی، بازنشستگان کشوری و لشکری از این پاداش بهره‌مند می‌شوند. میزان عیدی 1401 طبق سال‌های گذشته یک حداکثر و حداقلی دارد که تمامی کارفرمایان باید نسبت به پرداخت آن متعهد باشند.

جهت کسب اطلاعات در خصوص مشاغل سخت، با نصب اپلیکیشن کارمنتو و مراجعه به بخش خدمات مشاوره قانون کار، از کارشناسان این حوزه مشاوره دریافت کنید.

عیدی و پاداش هر سال چگونه تعیین می‌شود؟

روش محاسبه عیدی ۱۴۰۱ همانند دیگر سال‌ها، فرمول معینی دارد و کسانی که حداقل یک سال سابقه کاری دارند، با این فرمول می‌توانند عیدی خود را محاسبه کنند. البته افرادی که کمتر از یک سال کارکرد داشته باشند نیز یک فرمول جداگانه دارند که در بخش‌های مختلف مطلب به هر یک از آن‌ها می‌پردازیم. عیدی کارکنان حداقل دو برابر پایه حقوق یک ماه و حداکثر سه برابر آن است. البته این مبلغ با توجه به حقوق پایه افراد تعیین می‌شود و کارفرما موظف است طبق آن حداقل عیدی را به کارکنان خود پرداخت کند. مبالغ بیشتر از این مقدار طبق صلاحدید کارفرما تعیین می‌شود.

حداقل عیدی سال 1401 چقدر است و چگونه محاسبه می‌شود؟

محاسبه عیدی 1401 فرمول مشخصی دارد. هر یک از کارفرمایان باید طبق آن عیدی و پاداش کارکنان خود را پرداخت کنند. البته طبق نظر کارفرما میزان این مبلغ می‌تواند بیشتر از عدد به دست آمده باشد. طبق قانون کار هر کارفرما موظف است معادل ۶۰ روز آخرین مزد کارکنان را به عنوان عیدی به او پرداخت کند. البته این مبلغ نباید از مبلغ پرداختی معادل۹۰ روز دستمزد روزانه شخص تجاوز کند. در واقع می‌توان گفت حداقل عیدی با دو برابر حقوق ماهیانه برابر است.

حداکثر عیدی سال 1401 است و چگونه محاسبه می‌شود؟

همان‌طور که در بخش قبل راجع به این موضوع صحبت کردیم، حداکثر عیدی کارکنان طبق قانون کار نباید از مزد ۹۰ روز کاری تجاوز کند. در نتیجه برای محاسبه حداکثر عیدی 1401، حقوق یک روز در عدد ۹۰ ضرب می‌شود.

فرمول محاسبه عیدی

برای اینکه بتوانید حداقل عیدی و پاداش خود را محاسبه کنید، حقوق یک روز خود را باید در ۶۰ ضرب کنید.  در حال حاضر پایه حقوق بر مبنای ۳۰ روز، ماهانه ۴۱۷۹۷۵۰ تومان است. میزان حقوق پایه روزانه ۱۳۹۳۲۵ تومان است. اگر این عدد در ۶۰ ضرب شود، مبلغ ۸۳۵۹۵۰۰ تومان به عنوان پایه عیدی ۱۴۰۱ وزارت کار تعیین می‌شود. در حال حاضر دستمزد یک روز، طبق حقوق پایه، ۱۳۹۳۲۵ تومان است. در نتیجه حداکثر عیدی برای این سال مبلغ ۱۲۵۳۹۲۵۰ تومان در نظر گرفته می‌شود.

فرمول حداقل عیدی: حقوق یک روز × ۶۰

فرمول حداکثر عیدی: حقوق یک روز × ۹۰

میزان عیدی 1401 بازنشستگان تأمین اجتماعی

بازنشستگان تأمین اجتماعی، جزو کارکنان دولت محسوب می‌شوند. مبلغ عیدی ۱۴۰۱ برای این افراد معادل یک میلیون و ششصد هزار تومان است و این مقدار با تمامی بازنشستگان کشوری و لشگری برابری می‌کند. البته بازنشستگان با مستمری‌بگیران متفاوت هستند. اگر بخواهیم در مورد تفاوت این دو صحبت کنیم، باید بدانید که بازنشستگان افرادی هستند که با داشتن سابقه شغلی و یا رسیدن به سن بازنشستگی، از دولت حقوق دریافت می‌کنند؛ اما مستمری‌بگیران کسانی هستند که به دلیل ازکارافتادگی یا بازماندگی از شغل، قادر به ادامه کار نیستند. دولت ماهانه مبلغی را به عنوان مستمری به حساب ایشان واریز می‌کند. در واقع بازنشستگان جزوی از مستمری‌بگیران محسوب می‌شوند. دولت به تمامی کارکنان و مستمری‌بگیران مبلغ یک میلیون و ششصد هزار تومان در سال ۱۴۰۱ به عنوان عیدی پرداخت می‌کند.


بیشتر بدانیم :
 اضافه کاری در قانون کار 

عیدی کارگران با سابقه کمتر از یک سال چگونه محاسبه می‌شود؟

عیدی سال ۱۴۰۱ به تمامی کارکنان پرداخت می‌شود. افرادی که کمتر از یک سال از زمان شروع به کار آن‌ها گذشته است، نسبت به بقیه افراد مبلغ عیدی کمتری دریافت می‌کنند.

عیدی کارگران با کارکرد زیر یک سال: ۱۲ ÷ حقوق ماهیانه × تعداد ماه

عیدی سال ۱۴۰۱ چه زمانی واریز می‌شود؟

طبق قوانین کار، پرداخت عیدی ۱۴۰۱ کارگران بر عهده کارفرما است. البته زمان پرداخت عیدی توسط کارفرما در قانون کار تعیین نشده است و این کارفرما است که زمان پرداخت آن را مشخص می‌کند. اما طبق عرف، معمولاً زمان پرداخت عیدی، در اسفند ماه هر سال توسط کارفرما انجام می‌شود. برخی از کارفرمایان نیز عیدی کارکنان خود را بهمن ماه، همانند کارکنان دولت پرداخت می‌کنند. پس در نهایت می‌توان گفت واریز عیدی کارکنان زیر نظر کارفرما، بهمن و اسفند ۱۴۰۱ انجام می‌شود.

تأمین اجتماعی وظیفه پرداخت عیدی  بازنشستگان را به عهده دارد. هر ساله مبلغ عیدی بازنشستگان لشگری و کشوری، مستمری‌بگیران و کارکنان دولت، بیست بهمن ماه به ترتیب حروف الفبا شروع شده و تا انتهای بهمن ماه ادامه می‌یابد. احتمالاً برای سال ۱۴۰۱ روال به همین صورت است. البته در این سال حقوق کارکنان بین ۲۶ تا ۳۰ ام هر ماه پرداخت می‌شود و به احتمال زیاد عیدی نیز در بهمن ماه و بین ۲۶ تا ۳۰ ام پرداخت شود.

آیا امکان پرداخت عیدی در مقاطع مختلف سال وجود دارد؟

طبق قوانین کار، عیدی و پاداش در پایان هر سال کاری پرداخت می‌شود. هرگونه پرداخت مقطعی نیز به عنوان پرداخت علی‌الحساب عیدی و پاداش محسوب می‌شود.

میزان سنوات و پاداش سال ۱۴۰۱ چقدر است و چگونه محاسبه می‌شود؟

سنوات مبلغی است که کارفرما پس از پایان کار یا به صورت سالانه آن را به کارکنان خود پرداخت می‌کند. سنوات ۱۴۰۱ معادل یک پایه حقوق این سال است. هر ساله کارفرما باید سنوات را به صورت ماهانه یا در انتهای سال پرداخت کند. اگر سنوات چندین سال متوالی پرداخت نشده باشد، به ازای هر سال باید مبلغی معادل سنوات آخرین سال به کارکنان پرداخت شود. حق سنوات و پایه سنوات با یکدیگر متفاوت‌اند.

حق سنوات، در واقع پاداشی است که توسط کارفرما در پایان کار به کارکنان پرداخت می‌شود و به آن سنوات پایان خدمت گفته می‌شود. این مبلغ به هنگام پایان قرارداد کار پرداخت می‌شود؛ اما پایه سنوات به صورت ماهانه پرداخت می‌شود. مبلغ پایه سنوات ۱۴۰۱ به صورت روزانه مبلغ ۷ هزار تومان و ماهانه ۲۱۰ هزار تومان است. تمامی کارفرمایان موظف‌اند در اتمام زمان قرارداد، مبلغ سنوات را به اندازه یک ماه حقوق کارگران محاسبه نموده و پرداخت کنند. در صورتی که هر یک از کارکنان کمتر از یک ماه کار کرده باشد، سنوات به تعداد روزهای کار محاسبه شده و پرداخت می‌شود.


همچنین بخوانیم :
 مرخصی استعلاجی  و باید ها و نباید ها

حق سنوات به چه کسانی پرداخت می‌شود؟

حق سنوات ۱۴۰۱ هیچ ارتباطی به سابقه کار ندارد و به تمامی کارکنان تعلق می‌گیرد. به این ترتیب تمامی کارفرمایان موظف‌اند حق سنوات را برای تمامی کارگران و کارمندان خود محاسبه نموده و پرداخت کنند. بازنشستگان تأمین اجتماعی در پایان کار، با توجه به دوره کاری خود حق سنوات را دریافت می‌کنند. آخرین حقوق بازنشستگان به عنوان سنوات محاسبه می‌شود.

سنوات پایان خدمت به چه کسانی تعلق نمی‌گیرد؟

تمامی کارگران با توجه به میزان کارکردشان، مشمول دریافت حق سنوات هستند. اما برخی به اشتباه تصور می‌کنند اگر حین خدمت، کار خود را ترک کنند، سنواتی به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد. این مطلب کاملاً اشتباه است. این قانون در گذشته اجرا می‌شد و طبق قوانین جدید، پرداخت حق سنوات به تمامی کارکنان اجباری است. حتی اگر فقط چند روز کار کرده باشند.

کلام آخر

عیدی و سنوات مبالغی هستند که هر ساله کارفرمایان و دولت به کارکنان خود پرداخت می‌کنند. مواقعی هم پیش می‌آید که کارفرما از پرداخت آن‌ها امتناع می‌کند یا ممکن است به اندازه مبلغ تعیین شده، عیدی و سنوات را پرداخت نکند. مشاوران کارمنتو با بهره‌گیری از دانش و تجربه بالای خود، در این زمینه راهنمای شما خواهند بود. در صورت تمایل به دریافت مشاوره می‌توانید با مشاوران ما در تماس باشید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟ 78 نظر

5 78
همه چیز در مورد عیدی، پاداش و سنوات سال 1401

مشاورین مرتبط

مقالات مرتبط

بیمه و قانون کار
10 مهر 1402

|

12 دقیقه مطالعه
بیمه و قانون کار
9 مهر 1402

|

12 دقیقه مطالعه
بیمه و قانون کار
27 شهریور 1402

|

6 دقیقه مطالعه
بیمه و قانون کار
13 شهریور 1402

|

5 دقیقه مطالعه

مقالات مرتبط

بیمه و قانون کار
10 مهر 1402

|

12 دقیقه مطالعه
بیمه و قانون کار
9 مهر 1402

|

12 دقیقه مطالعه
بیمه و قانون کار
27 شهریور 1402

|

6 دقیقه مطالعه

نظرات کاربران

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ایمیل شما با موفقیت ثبت شد