حقوق کارمندان در سال 1402 چقدر افزایش خواهد داشت؟

مدت مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ به روزرسانی: 1 فروردین 1402
نویسنده: Niloofar Zamani

نوروز هر سال (یا چند روز قبل و بعدش) قرارداد همه کارگران و کارمندان شاغل، تمدید می‌شود. یکی از موضوعاتی که این تمدید را بین سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف بحث‌برانگیز کرده، افزایش حقوق است. داشتن افزایش حقوق مطابق با قانون کار (و بر اساس ضوابط و پیوست‌های بخشنامه بودجه سال) حق مسلم هر کارگر است. یعنی همه کارفرمایان باید «حداقل» به میزان اعلام‌ شده، دستمزد کارگران خود را افزایش بدهند. بخشنامه بودجه سال آینده، توسط دولت اعلام شده و در این بخشنامه، یک افزایش بیست درصدی برای حداقل حقوق در نظر گرفته شده است. این بیست درصد، نسبت به آخرین حکم گارگزینی سال 1401 افزوده خواهد شد. هر سال بسیاری از شرکت‌های خصوصی و نیمه‌خصوصی، به علت این که توانایی پرداخت این افزایش را ندارند قرارداد کارگران خود را تمدید نمیکنند. البته که خیلی از کارگران هم تصمیم می‌گیرند از شرکت‌هایی که این افزایش را در حقوقشان اعمال نمی‌کنند، بیرون بیایند. در این مطلب موضوع افزایش حقوق کارمندان در سال 1402 را بررسی می‌کنیم و میزان این دستمزد را شرح می‌دهیم.

جهت کسب اطلاعات در خصوص قانون ترک کار، با نصب اپلیکیشن کارمنتو و مراجعه به بخش خدمات مشاوره قانون کار، از کارشناسان این حوزه مشاوره دریافت کنید.

چرا دولت دستمزد حقوق بگیران را سالانه افزایش می‌دهد؟

اگر شما هم حقوق بگیر هستید و برای کارتان در سال 1401 قرارداد بسته‌اید، طبق قانون کار مشمول افزایش حقوق 1402 خواهید بود (این قانون همه کارفرمایان، کارگران، کارگاه‌ها، موسسات تولیدی-صنعتی، موسسات خدماتی و کشاورزی را تحت پوشش خود میگیرد). طبق قانون کار، هر سال در حداقل مزد پرداختی به کارگران افزایشی صورت میگیرد. افزایش این دستمزد وظیفه وزارت کار، رفاه و تعاون اجتماعی است. افزایش حقوق به دلیل پیشرفت سالانه تورم است. به زبان ساده، سبدی که شما با حقوق سال گذشته‌تان پر می‌کنید، امسال (و با همان میزان پول) پر نمی‌شود. بنابراین دولت بر اساس میزان تورم سالیانه و هزینه سبد معیشت خانوار، هر سال درصدی را روی حقوق مزد بگیران افزایش می‌دهد.

بد نیست بدانید که هر سال در لایحه بودجه، دولت یک درصد پیشنهادی برای افزایش حقوق کارمندان به مجلس ارائه می‌دهد. اگر این رقم در مجلس تصویب شود، از فروردین سال بعد روی دستمزد همه کارمندان و کارگران دولتی اعمال خواهد شد (و کارگران و کارمندان بخش خصوصی، بسته به قانون داخلی شرکتشان افزایش می‌گیرند).

میزان افزایش حقوق کارگران در سال 1402

مقایسه حقوق کارگران و کارمندان در سال 1401 و 1402

میزان افزایش حقوق کارگران در سال 1402

دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱، ۲۷ درصد افزایش یافت، به گونه‌ای که طبق گفته‌های وزیر کار، حداقل دریافتی کارگران با بعد خانوار ۳/۳ نفر از مبلغ شش میلیون و ۴۳۳ هزار و ۱۱۷ تومان به هشت میلیون و ۸۲ هزار و ۶۰ تومان افزایش یافت

مقاله پیشنهادی :
 بازنشستگی تامین اجتماعی برای زنان و مردان 

نحوه تعیین حداقل حقوق 1402 برای کارگران

حداقل حقوق و دستمزد کارگران در هر سال، در «شورای عالی کار» تعیین میشود. در این شورا نمایندگانی از سه گروه کارگران، کارفرمایان و دولت حضور دارند تا حقوق و مزایای مناسب را برای سال بعد بررسی کنند. بد نیست بدانید که پرداخت رقم تعیینشده در هر سال به کارگران الزامی است و چیزی که باعث می‌شود در خیلی از مواقع، افراد به پایین‌تر از آن رضایت بدهند، نبودن شغل و امنیت شغلی است.

مطابق ماده 35 قانون کار، حقوق و مزایای کارگران مشمول این قانون بعد از پیشنهاد توسط شورای عالی کار، باید توسط وزیر کار و امور اجتماعی تصویب شود. هر سال، این شورا پایه حقوق سال بعد را بر اساس درصد تورم اعلام شده از طرف بانک مرکزی مشخص و برای «همه» ابلاغ می‌کند، بدون در نظر گرفتن شهری که در آن زندگی می‌کنند، سن و سال یا شرایط جسمی و روحی که دارند (البته که تعداد فرزندان در حداقل حقوق 1402 تاثیرگذار خواهد بود). این حقوق باید به میزانی باشد که زندگی عادی را برای یک خانواده متوسط تحت پوشش قرار بدهد.

در بلاگ کارمنتو می‌توانید در مورد بسیاری از قوانین حقوقی، مسائل مربوط به قانون کار و چالش‌های کاری مطالعه کنید و یاد بگیرید. 

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟ 123 نظر

3 123
حقوق کارمندان در سال 1402 چقدر افزایش خواهد داشت؟

مشاورین مرتبط

مقالات مرتبط

مقالات مرتبط

بیمه و قانون کار
6 آذر 1402

|

7 دقیقه مطالعه

نظرات کاربران

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ایمیل شما با موفقیت ثبت شد